• Aydın27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydın Kung Fu Kulübü Başkanı Murat KAYA ile Özel Röportaj...
04 Ekim 2016 Salı 20:14

Aydın Kung Fu Kulübü Başkanı Murat KAYA ile Özel Röportaj...

AydınÖzel Dergileri için Aydın Kung Fu Kulübü Başkanı ve Antrenörü Murat KAYA ile Spor Muhabirimiz Emrullah TURGUT Çok Özel Röportaj gerçekleştirmiştir.

Murat KAYA : Halkımızın spor salonlarına ilgisi yetersiz

 

Aslında bunu Türkiye geneline bakarak değerlendirmek lazım. Bu Türkiye'nin de bir sorunu. Türkiye de salon sporu yada herhangi bir spor her zaman bir külfet olarak yani bir yük olarak görüldüğü için ilgisizlik söz konusu. Halk spora harcayacağı zamanı çocukların veya kendisinin, ders çalışmak vs sınava hazırlanmak dışında ona külfet olacağını zararı olacağını düşündüğü için sürekli kısıtlıyorlar. O manada insanlarımız bilinçsizler. Özellikle salon sporları; Wushu, Muay Thai, Kick Box, Box, Taekwondo vs bu tarz branşların getirileri, kariyer hedefleri olduğunu kaçırıyorlar. Onlar için sadece üniversite sınavına girmek, dershaneye gitmek çocukları böyle yetiştirmek gerekli. Ben bu bilgiyi velilere verebildiğim zaman yani çocukların buradan bir kariyer elde edebileceklerini, bu işten üniversite sınavına girmeden üniversiteye yerleşebileceklerini, üniversite hak edişlerinin normal bir üniversite öğrencisinin 3 katı olduğunu geri ödemesiz bir şekilde olduğunu bu tarz bilgileri hatta olimpik branşlardan dünya yada avrupa başarısı elde ederse direk atama aldığını KPSS sınavına girmeden beden eğitimi öğretmeni olarak atandığını anlattığım zaman velilere o zaman bakış açıları değişiyor. O zaman çocukları spora teşvik ediyorlar. Bu sıkıntının kaynağı bilinçsiz bir toplum olmamızdan araştırmamızdan kaynaklanıyor. Bu bilinci velilere öğrencilere anlatabildiğimiz sürece salona bağlılıkta artıyor aynı zamanda insanların ilgisini de çekebiliyoruz. Böyle olunca başarıda ardından geliyor. Sen bunu öğrencilere velilere anlattığın zaman önlerine bir hedef bir kariyer çizmiş oluyorsun. Yani buraya sadece kas yapmak için yada sadece sosyal bir ortamım olsun diye gelmiyorlar. Onunla beraber aynı zamanda hayatlarını kurtarabilecek bir yol haritası çizmek istiyorlar.

 

Murat KAYA : Kısaca eğitim verdiğimiz branşlar

 

Salonumuzda Wushu, Muay Thai ve Kick Box branşları üzerine eğitim veriyoruz. Kısaca branşlardan bahsedeyim sizlere; Wushu branşı Çin meşeli bir branş. Eski adıyla halkın tanığı adıyla Kung Fu. Orta Asya Türkleriyle Çinlilerin etkileşimi sonucu gelişmiş, günümüze gelmiş bir branş. Çinliler bunu Kung Fu değil de Wushu adı altında dünya ya tanıtma kararı aldılar. Şuan ülkemizde spor bakanlığına bağlı yarı olimpik branş olarak devam ediyoruz. Ben Wushu il temsilcisiyim Aydının. 3. kademe 3. dal antrenörüm Wushu da. Wushu branşı tao ve sanda diye ikiye ayrılıyor. Tao dediğimiz bölüm; karşında rakip varmışçasına dövüş kareografilerinin sergilendiği bölüm. Aşırı esneklik aşırı estetik gerektiriyor. Biraz daha jimnastiğe benziyor diyebiliriz. Genellikle çocuklara tavsiye ediyoruz bunu genellikle çok esnek hareketler içerdiği için. Boş elle yapıldığı gibi silahla da yapılıyor. Kılıç, mızrak, sopa kullanılıyor. Bunlarda temas söz konusu değil hiçbir şekilde tamamen görsel. Bunun yanı sıra Muay Thai branşıyla ilgileniyoruz. Muay Thai branşımızda da karşımızdaki rakibimize tekme yumruk diz dirsek tekniklerini uygulayabildiğimiz bir branş. Bu branşta yaşa göre sertlik derecesi artıyor. Küçük yaşlarda yüze yumruk yok, kafaya dirsek yok. Yıldızlarda kafaya yumruk var, diz dirsek yasak. gençlerde yüze yumruk var, kafaya diz dirsek var. Üst gençler kategorisine geçtiğiniz zaman full kontak dövüşebiliyorsunuz. Kick Box branşımız var. Oda kendi arasında bölümlere ayrılıyor ama kaba tabirle yumrukla tekmenin kombine bir şekilde kullanıldığı branş. Sadece k1 bölümü var orda bir tane diz vurabiliyorsun rakibe. Genelde dövüş branşlarımız var. Aynı zamanda zeka oyunları öğretmeniyim ben zeka oyunları üzerine de çalışmalar yapıyoruz burada. Go, santranç vs.

 

Murat KAYA : Her yaş grubuna eğitim veriyoruz

 

Genel spor branşlarının başlama lisans yaşları var. O lisans yaşlarını da dikkate alarak grup oluşturuyoruz. Ama küçük çocukların alışması için küçük çaplı jimnastik hareketleri yapması içinde 5 yaşından itibaren çocukları salonumuza başlatıyoruz. Salonumuzda üst yaş gruplarımızda var. Bu kişiyle alakalı tabi bir sınırımız yok. Çünkü bu sporların dışında kardio, crossfitte mevcut. Formda kalma, kilo verme, sağlık bir hayat sürmek içinde gruplarımızı alıyoruz. Ama genelde 18 yaş altı gruplarımız müsabakalara hazırladığımız grup.

 

Murat KAYA : Turnuvalarda Aydını temsil ediyoruz

 

Dövüş sanatlarında branşların dövüş teknikleri birbirlerinden çokta farklı değiller. Belirli bir gard duruşu tabi ki branşa göre farklılık gösteriyor ancak bizim eğitim verdiğimiz branşlar birbirlerinden çok farklı değil. Gard duruşu, yumruk tekme kombinasyonu ile alakalı. Branş mücadelelerimiz yaklaştığı zaman, mesela Wushu ile ilgileniyoruz Wushu müsabakaları yaklaştığı zaman Wushu nun gereken teknikleri ile alakalı, Muay Thai müsabakaları yaklaştığı zaman Wushu tekniklerini bırakıp Muay Thai ağırlıklı çalışıyoruz. Bu da bize başarıyı getiriyor. En son İzmir'de düzenlenen Ege Şampiyonasına gittik. 23 sporcu ile katılım sağladık 23 madalya ile döndük. Bunların 7 tanesi 1. lik, 12 tanesi 2. lik, 4 tanesi de 3. lük. Çocuklarımızı turnuvalara hazırlıyoruz evet ama biz çocuklarımızı hazırlarken madalya hedefiyle değil madalyayı kazanıp gelelim diye değil biz çocuklarımıza ringe çıkmayı sevdirmeyi hedefliyoruz. Mücadele sonunda gelecek madalyadan ziyade o mücadeleyi sevmelerini hedefliyoruz. Bu da başarıyı getiriyor. Biz sonuç değil o sonuca bizi götürebilecekleri seviyoruz ki sonuç zaten iyi bir şekilde karşımıza çıkıyor.

 

Murat KAYA : Katılacağımız turnuvalar var

 

Şuan turnuva sezonumuz açıldı denilebilir. Türkiye şampiyonaları, bölgesel şampiyonalarda koşturacağız. Bizi bekleyen şampiyonalar içerisinde 22 Ekimde Muğla'da düzenlenecek iller arası bir Muay Thai şampiyonası var. Oraya da katılım sağlayacağız kalabalık bir grup halinde. Ardından Aydın'da düzenlemeyi planladığımız bir Wushu yine iller arasında bir şampiyona düzenleyeceğiz. Bu şampiyonaların başlıca amacı ileride katılacağımız Türkiye Şampiyonaları öncesi çocuklarımıza ring tecrübesi edindirmek. Birde birlik beraberliğin koruna bilmesi aramızda kaynaşmanın sağlanmasıdır. Bundan sonraki süreçte 15-18 aralıkta Antalya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonasında bir sporcumuz milli takımda Türkiye'yi temsil edecek. 48 kilo bayanlarda Muay Thai branşında Fadime ATALAY adındaki sporcumuz dövüşecek. Milli takımda Türkiye'yi temsil edecek.  Onun ardından da Wushu Türkiye şampiyonasında minik yıldızlar 2016 nın son Türkiye Şampiyonası olacak. Ona da iddialı bir şekilde gideceğiz. Geçen sene 6 sporcu ile katılıp 9 madalyayla dönmüştük. 9 madalyayla dönmemizin sebebi bazı sporcularımızın farklı branşlarda dövüşmeleri. 3 Türkiye şampiyonumuz vardı. Diğerleri de 2. 3. sıralarda yer almışlardı. İnşaallah bu sene daha kalabalık katılıp daha fazla madalyayla dönmeyi istiyoruz. Tabi asıl amacımız madalya almak değil ringde dövüşmek, ring hasretimizi gidermek.

 

Murat KAYA : Başarılarımızı Aydına duyurmaya çalışıyoruz

 

Biz elimizden geldiği kadar bu başarılarımızı branşlarımızı halkımıza duyurmaya çalışıyoruz. Bu nasıl oluyor? İnternet aracılığıyla bu tarz gazete röportajlarından gazete demeçlerinden yaptığımız etkinliklerden katıldığımız etkinliklerde bir şekilde halkımıza duyurmaya çalışıyoruz. Bize destek olanlarda bizim reklamımızı yapıyorlar çok sağ olsunlar. Spor il müdürlüğümüz, halk eğitim merkezimiz, belediyemizin destekleriyle bir şekilde tanıtmaya çalışıyoruz.

 

Murat KAYA : Sporcuların motivasyonu önemli

 

Biz burada tam bu şekilde düşünüyoruz. Bir sporcunun salona kendini ait hissetmesi için, arkadaşlarının da kendisiyle beraber yükselirken onları da çekmesi için bir kaynaşma ortamının olması gerektiğini düşünüyoruz. O yüzden biz bu konuda çok faal bir kulübüz. Aqua parklara etkinliklerimiz oldu, deniz etkinliklerimiz oldu. Dağ koşusu etkinliklerimiz, piknik etkinliklerimiz oldu. Planlayıp ta yapamadığımız at turları. Turnuva dönüşlerinde ailelerle ve sporcular toplanıp pasta keseriz börekler yeriz turnuva hakkında yorumlar yaparız.

 

Murat KAYA : Daha fazla desteğe ihtiyacımız var

 

Tabi kurumlar kişiden ziyade branşa ya da kulübe bir şekilde destek olmaya çalışıyorlar. Ama ne yazık ki spor aktivitelerinde gider çok fazla oluyor bu da bizim belimizi büküyor. Şuan mesela kulüp olarak en çok sıkıntısını çektiğimiz malzeme. Malzeme alıp ömür boyu kullanabileceğimiz bir şey değil. Kulüp bünyemizde 60 faal sporcumuz, 150 lisanslı sporcumuz, 1 milli sporcumuz, 4 Türkiye şampiyonu sporcumuz var. Dövüş sporlarıyla ilgilendiğimizden malzemelerimiz her darbeden sonra hasar görüyor bunları bir süre sonra değiştirmen  gerekiyor. Zaten kısıtlı malzemelerle başlıyorsun ama bu malzemeler de zamanla hasar görüyor değiştirilmesi gerekiyor. Biz bu malzemelerle şampiyon sporcular yetiştirmeye çalışıyoruz. Kurumlar ellerinden geldiğince yardımda bulunuyorlar sağ olsun ama turnuvalara sporcu yetiştirdiğimizden turnuva giderleri çok olduğundan tam anlamıyla yetmiyor. Daha fazla kurum veya kişilerin yardımda bulunması sadece bizim için değil Aydın ilinin prestiji açısından da katkı sağlayacaktır. Daha sağlam daha elverişli malzemelerle turnuvalarda daha fazla başarı daha fazla şampiyonluk kazandırabiliriz. Bizde antrenör olarak elimizi taşın altına sokuyoruz ama yetişmekte zorlanıyoruz. Halk Eğitim ve Aydın Kung Fu Spor Kulübü iş birliğiyle müsabakaya katılacak sporculardan ücret alınmıyor.

 

Röportaj Haber / Fotoğraf : Emrullah TURGUT

img-20161004-wa0003.jpgimg-20161004-wa0018.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3648 defa okunmuştur
YORUMLAR
giamgkwd
DenPaw
kamagra usa
19 Temmuz 2019 Cuma 23:40
5.188.210.61
ghxxkqcf
EyePaw
kamagra usa
18 Temmuz 2019 Perşembe 08:25
5.188.210.61
fsmcmfkt
JasonPaw
kamagra 50mg
17 Temmuz 2019 Çarşamba 20:44
5.188.210.61
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim