• Aydın36 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydında Dilencilerin Yardımları Kesilecek
15 Temmuz 2016 Cuma 12:56

Aydında Dilencilerin Yardımları Kesilecek

Aydın Valisi Ömer Faruk KOÇAK Başkanlığında dilencilikle mücadele kapsamında 13.07.2016 günü saat.14:00’te Valiliğimiz Toplantı Salonunda geniş katılımlı toplantı gerçekleştirildi.

Aydın Valisi Ömer Faruk KOÇAK Başkanlığında dilencilikle mücadele kapsamında 13.07.2016 günü saat.14:00’te Valiliğimiz Toplantı Salonunda geniş katılımlı toplantı gerçekleştirildi.     
    Çok Sayıda Yetkili Katıldı
İlgili kurumların üst yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya; Vali Ömer Faruk KOÇAK, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU,  Vali Yardımcısı Mustafa YILDIZ, Efeler Kaymakamı İzzettin SEVGİLİ, İl Jandarma Komutanı J.Albay Halil ŞEN , İl Emniyet Müdürü Dr. Halis BÖĞÜRCÜ, İl Müftüsü Ömer KOCAOĞUL, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Recep COŞKUN, Aile ve Sosyal Politikalar İl  Müdürü Kerem TOPRAK, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Rahmi TERZİ, İl Göç İdaresi Müdürü Soner KOÇ ve Aydın Büyükşehir Belediyesi  Zabıta Dairesi Başkanı V. Hakan GENÇ katıldı.
Dilenciliğin Boyutları Değerlendirildi
     Toplantıda, İlimizde dilencilikle mücadele kapsamında ilgili kurum yöneticileriyle dilenciliğin boyutları değerlendirildi. Vali Koçak ifadesinde; “Dilenciliği meslek haline getirenler ile gerçekten de muhtaç olduğu için dilenen kişilerin ayırımı konusunda vatandaşlarımız, bu insanlara yardım etmekte ikilemde kalmaktadırlar. Bu problemin bugüne kadar bir çözüme kavuşturulamamış olması vatandaşın gözünde, devlet bu problemi çözememiş gibi bir algı oluşturmaktadır. Eğer bu insanlar dilenecek kadar muhtaçlarsa devletin bu vatandaşlara yardım etmesi “Sosyal Devlet İlkesi” gereği asli bir görevdir. Vatandaşlar arasında dilenenlerin çoğunun Suriyeli olduğu yönünde bir algı oluştuğu ancak dilencilik yapanların Suriyeli olmadığı, yerel vatandaşlardan da olduğu ve dilenciliği alışkanlık haline getirenlerin olduğunu ifade eden Vali Koçak, bunlardan yardım yapılması gereken olursa Belediye, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ortak veri tabanlarından faydalanılarak yardım yapılması sağlanacak. Bu surette dilenciliğin Aydın’ın gündeminden çıkması hedeflenecektir.” dedi. 
Valilik Genel Hazırlayacak
 Bu konuda hazırlanacak Valilik Genelgesi ile birlikte öncelikli olarak İlimiz Merkez ve İlçelerinde kolluk kuvvetleri ve zabıta ekipleri tarafından dilencilerin yoğun olarak faaliyet yürüttüğü camiler, sokaklar, parklar ve otogar bölgelerinde “Risk Alanı Haritası” oluşturularak, tespit edilen risk alanlarından ve Emniyetin 155, Jandarmanın 156 ve Büyükşehir Belediyesinin 153 numaralı telefonlarına gelen ihbar telefonları ile dilencilik yapanlara ivedi olarak müdahale edilecek ve kimlik tespiti yapılacaktır. 
Dilencilerin Yardımları Kesilecek
 Vatandaşımız  olduğu tespit edilenlere Kabahatler Kanunu gereğince cezai işlem uygulanacak ve dilenciliğe devam etmesi halinde gerek ilçe gerekse Büyükşehir belediyesinden aldığı yardımlar ile her türlü devlet yardımlarından mahrum bırakılacağı yönünde uyarılacaktır.
Göç İdaresi Yabancı Dilencilerle İlgilenecek
Yapılan kimlik tespiti neticesinde yabancı uyruklu olduğu tespit edilen dilencilerin iş ve işlemleri İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir.
 Fakirimize Sahip Çıkacağız
Vali Koçak; Toplantının sonunda “Fakirimize sahip çıkacağız, fakir olmayıp dilenciliği meslek haline getirenlere de engel olacağız. İlgili Kurumlarımızın iş birliği içerisinde hareket ederek kaynaklarını daha  etkin kullanılması sağlayacağız.” dedi.

dilencimucadele668289.jpg7ff647b4-4fa2-42b7-adc4-9d38579e2881.jpgcd392c2f-3234-48d7-b926-44f7b3a7c869.jpg

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1898 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim