• Aydın12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Delimanlar : Dağcılık Disiplin İşidir...
14 Ekim 2016 Cuma 23:31

Delimanlar : Dağcılık Disiplin İşidir...

Aydın'nın Popüler Dağcılarından Umut Arama Kurtarma Derneği Başkan Yardımcısı, Aydın Doğa Dostları Dağcılık Doğa Sporları Kulübü Delegesi Gökhan Delimanlar AydınÖzel Dergileri Spor Muhabiri Emrullah TURGUT'a Konuştu.

Aydın'nın Popüler Dağcılarından Umut Arama Kurtarma Derneği Başkan Yardımcısı, Aydın Doğa Dostları Dağcılık Doğa Sporları Kulübü Delegesi Gökhan Delimanlar AydınÖzel Dergileri Spor Muhabiri Emrullah TURGUT'a Konuştu.

Gökhan Delimanlar : Antrenörlük Eğitimi Almak İstiyorum

2000 yılında threeking le  başladım. 2012 yılında arkadaşlarında tavsiyesiyle dağcılık federasyonunun eğitimine katıldım. 2014'te eğitimleri tamamladım. Eğitimlerden sonra federasyonun kriterlerine göre 3 kış 3 yaz kriterlerini tamamladım. Antrenörlük için 2017 yılında eğitimine gideceğim.

 

Gökhan Delimanlar : 2 Yurtdışı Tırmanışı Planlıyorum

İki tane yurt dışı tırmanışı düşünüyorum. Kazbek dağı 5035 Gürcistan Tiflis'te, Demavend dağı 5610 İran sınırlarındaki bu dağlara 2017 Temmuz ayında tırmanmayı planlıyorum.

 

Gökhan Delimanlar : Çeşitli Tırmanışlar Gerçekleştirdim

3 kış tırmanışı olarak Erciyes, Hasan dağı, Aladağ Kaldı zirvesi, 3 yaz tırmanışı olarak Reşko, Kaçkar dağı, Büyük Demir Kazık ve Küçük Demir Kazık, Aydos dağı tırmanışlarını gerçekleştirdim.

 

Gökhan Delimanlar : Her Sene Nisanda Eğitimler Başlıyor

Her yıl nisan ayında ilk eğitim başlar. Her ay 7 gün olmak kaydıyla kış gelişine kadar devam eder. İleri karpuz eğitimine gidilir aynı sene eylülde. Ertesi sene mart ayında kış arama kurtarmaya gidilir ve eğitim tamamlanır.

 

Gökhan Delimanlar Kaya Tırmanışı Hakkında Bilgi Verdi

Kaya tırmanışları geleneksel ve spor tırmanışları olarak ikiye ayrılır. Geleneksel tırmanış tırmanırken oradaki malzemeyi lider tırmanıcı kendisi yerleştirir. Artçısı da bu malzemeleri toplayarak ilerler. Spor tırmanışta bold vardır. Boldlar kayaya çakılıdır. Karebin takılarak tırmanış devam eder. Burada malzeme toplanmaz.

 

Gökhan Delimanlar Dağlar Hakkında Küçük Bilgi Verdi

Türkiye'nin en yüksek zirvesi Ağrı Dağı, Reşko, Süphan dağı, Kaçkar, Erciyes diye büyükten küçüğe sıralanıyor. Ülkemizde en yüksek zirve olan ağrı dağı zirvesi terör olaylarından dolayı tırmanışa kapalıdır. Bunun için insanlar komşu ülkelerdeki 5 binlik dağlara yönelmektedir.

Zirve çıkışı en zor olan Anpurna zirvesidir. En yüksek zirve Everest zirvesidir. K2 dağların dağı diye adlandırılır. Teknik tırmanışın en zor olduğu dağlardan biridir.

 

Gökhan Delimanlar : Tur Şirketleri Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Şikayet Etti

Aydın'da 2015 senesinde bazı guruplar doğa yürüyüşü adı altında kültürel aktiviteye yönelince  tur şirketlerinin dikkatini çekti. Turizm müdürlüğüne şikayette bulundular. Turizm müdürlüğü de bunu valiliğe aksetti. 2015 senesinde üye olmayanları doğa yürüyüşlerine katılımı yasaklandı. Kulüp üyesi olmayan kişilerin doğa yürüyüşü yaptıkları ispatlanması durumunda ciddi miktarda para cezaları var. Bu uygulama sadece Aydın'da var. Tabi bu uygulama insanları doğa yürüyüşünden soğuttu. İnsanlar yürüyüş yapmak için kulüplere üye olmak istemiyorlar. Ancak bu cezalar insanların yürüyüş yapma isteklerini kırıyor.

 

Gökhan Delimanlar : Baş Parmağım Dondu

Geçen sene Erciyes kış tırmanışında ayak baş parmağım dondu. Ayak baş parmağım bir ay mordu. Kış faaliyetlerinin böyle zor yanlarında var. Her faaliyete giderken uygun kıyafetlerin seçilmesi lazım. Tırmanışların öncesinde rota bilgisi alınarak ona uygun malzemelerin yanında götürülmesi gerekiyor. Yüksek dağ tırmanışları yapacaksak eğer önceden rota bilgisi almak. Buz olduğu dönemde gidiyorsak yanımızda krampon götürmek gibi o dönemin şartlarına uygun malzemelerimizin yanımızda olması gerekir.

 

Gökhan Delimanlar : İki Senedir Likya Kral Yolunu Yürüyorum

Threeking olarak Likya Kral Yolunu yürüyorum. İki senedir o yolu yürüyorum. 509 km uzunluğundaki yol Fethiye Antalya arasında. Normalde bir aylık bir etkinlik. Dağ geçişleriyle yürünen bir yol. Hedefim burayı 2017 nisan ayında bitirmek.

 

Gökhan Delimanlar : Lenin Dağına Tırmanmak İstiyorum

Lenin dağına tırmanmak istiyorum. Rusya federasyonuna bağlı bu dağ 7 binlik bir zirveye sahip. Bunun dışında Nepal ve Hindistan bölgelerine gitmek istiyorum. Nepal 8 binlik dağ zirvelerinin olduğu bölge.

 

Gökhan Delimanlar Yükseklikler Hakkında Bilgi Verdi

3 binlik dağlar 2 günlük etkinlik olarak, 5 binlik dağlar 3-5 günlük etkinlikler olarak adlandırılır. 7 binlikler 20 günlük etkinliklerdir. 8 binlikler ise 6 aylık etkinliklerdir.

 

Gökhan Delimanlar : Ülkemizde Dağcılık Kötüleniyor

Ülkemizde dağcılık sporuna karşı biraz ön yargı var. Bir yerde dağcı kaybolduğu zaman hemen haber yapılma ve kötüleme yaklaşımı mevcut. Bu sebeple ülkemizde dağcılık sporu fazla gelişememiştir. Federasyon bazında da hükümetler tarafından fazla destek görememektedir. Ulusal basında sürekli dağcılığın hep kötü yanları gösterilmiştir. Dağcılık üzerine yapılan belgeseller çok fazla talep görmemiştir. Aydın merkezde şuanda iki tane dağcılık kulübü bir tane temsilcilik var. Aydın Doğa Dostları Dağcılık Doğa Sporları Kulübü ve Aydın Dağcılık Spor Kulübü ve Zirve Dağcılık Temsilciliği var. Bunlarda maalesef yaptıkları haftasonu günübirlik yürüyüşlerde bile bürokrasi tarafından kısıtlanarak baskı görmekte. Aydın'da üniversitede gençlere tırmanışı sevdirmek ve dağcılığı sevdirmek amacıyla bir tırmanış duvarı olabilir.

 

Gökhan Delimanlar : Dağcılık Korkulacak Bir Spor Değil

İnsanlara dağcılığın korkulacak bir spor olmadığını daha çok disiplin ve özgüven katıp hayatında daha başarılı olmaya yöneltecek bir spor olduğunu anlatmak yaymak adına çalışmalar yapılmalı. Buna yerel yönetimlerin destek olmaları ve doğa sporlarını teşvik edici etkinlikler düzenlemeleri, Aydın'daki kulüplerle bir araya gelerek istişare yapmaları gerekir.

 

Gökhan Delimanlar : Dağcılık Federasyonu Arama Kurtarma Eğitimleri Veriyor

Dağcılık federasyonunda sadece dağcılık değil aynı zamanda arama kurtarma eğitimleri de verilmektedir. İlimizin deprem kuşağında olması gençlerin bu eğitimlere yönlendirilmesi bu şekildeki federasyonlara teşvik edilmesi akıllarında soru işareti kalmadan oralarda eğitim alabileceklerini anlatmalıyız.

Iking günübirlik yürüyüşlerdir. Threeking kamplı yürüyüş. Alpinnist kamplı zirve tırmanışı. anlamlarına geliyor.

Haber - Röportaj / Fotoğraf : Emrullah TURGUT

gokhan.jpgdsc00672.jpgdsc00660.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2171 defa okunmuştur
YORUMLAR
Dağcılık Yapmak İçin Kime Başvuracağız
Hande
Gökhan Bey, merhaba bende Dağcılık yapmak istiyorum, Aydında bunun eğitimini nasıl ve nereden alabilirim.
14 Ekim 2016 Cuma 23:56
78.176.252.169
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim