• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayrettin Dincil Aydın Sporunu Bombaladı...
15 Ekim 2016 Cumartesi 00:40

Hayrettin Dincil Aydın Sporunu Bombaladı...

Köprülüspor Yöneticisi Hayrettin Dincil AydınÖzel Spor Muhabiri Emrullah TURGUT'a Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu.

Köprülüspor Yöneticisi Hayrettin Dincil AydınÖzel Spor Muhabiri Emrullah TURGUT'a Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu.

Hayrettin Dincil : Ailecek Futbolun İçindeyiz

Köprülüspor 31 yıllık bir takım. Benim yönetime girişim oğlumun futbolculuğundan kaynaklanıyor. Bundan 5 yıl önce oğlumu istediler kulüpten. O zaman oğlum 10 yaşındaydı. Olur dedim bende. Benim de futbol hayatım var. 20 yıl Aydın'ın çeşitli takımlarında amatör futbol hayatım var. Ailecek futbolun içinde olduğumuz için Köprülüspor'dan yöneticilik teklifi geldi. Bir şartla olur dedim. Yetişkinlerle uğraşmam alt yapıyla uğraşırım dedim kabul ettiler.

 

Hayrettin Dincil : Yeni Bir Oluşuma Gittik Meyvesini Almaya Başladık

Çalışan mevcut hocamız vardı. Bir süre onunla çalıştık. Sonrasında fikirlerimizin uyuşmayacağını anladık. Yollarımızı ayırdık. Daha sonrasında yeni bir oluşuma yöneldik. Bu işi iki kategoride değil de futbolun bütün kategorilerinde okullaştıralım dedik. Başka bir hocamızla çalışmaya başladık üç yıldan beri onunla çalışıyoruz.

 

Hayrettin Dincil : Profesyonel Kulüplere Oyuncu Gönderiyoruz

Amatör kulüplerimizde futbol antrenörü yok. Şu şekilde yok. Beden eğitimi öğretmenlerinin kulüpte antrenörlük yapmalarına karşıyım. Bu işi meslek edinmiş kişilerin yapması taraftarıyım. Bu düşünceyle yola çıktık. 5 yıl önce yavaş yavaş çalışmalarımıza başladık. 1 buçuk yıl sonra meyvelerini almaya başladık. Çeşitli profesyonel kulüplerin alt yapılarına transferler gerçekleştirdik. Baktık ki doğru yoldayız. Bu sefer ilçe ve kasabalara inip oyuncu aramaya başladık. Bugün Çine, İncirliova, Koçarlı, Acarlar buralardan gelen çocuklar var.

 

Hayrettin Dincil : Toplumca Kabul Görmeyen Davranış Sergileyen Çocuğu Takımda Barındırmam

Şimdi şuna dikkat etmek lazım futbol oynayan futboldan beklentileri olan çocuklar hep kenar mahallelerde yetişen çocuklar. Tabi zengin çocuklarının futboldan beklentileri olduğuna denk geldiniz mi hiç. Bu çocuklarda bir ego sorunu oluyor. Kötü alışkanlıklara daha çabuk yakalanabiliyorlar. Mesela ben şunu iddia ediyorum. 126 tane alt yapıda çocuğumuz var 9-17 yaş arasında bir tanesi toplumda kabul görmeyen olumsuz davranışlarda bulunursa takımda barındırmam. Bunu yapınca da aileler bize daha farklı yaklaşmaya başladı. Biz bu işe ciddi ciddi yatırımlar yapmaya başladık. Her yıl bütçeyi arttırarak devam ediyoruz. Nitekim meyvelerini toplamaya başladık. Bu sene Bucaspor'a, Alanyaspor'a oyuncu verdik. Bu yıl yine 3-4 tane çocuğumuza talipler var bunları da değerlendirmeye alacağız. Biz bunları görünce yönetim olarak hemen çıtayı yükseltmeye bakıyoruz.

 

Hayrettin Dincil : Aydın'da Tesis Yetersizliği Var

Tabi tesislerimiz yetersiz. Aydın'ın en büyük sorunu bu, talep ediyoruz talebe karşılık alamıyoruz. Biz buradan Türkiye şampiyonasına gidiyoruz. Spor il müdürlüğü haftanın 3 günü bir buçuk saatlik idman yapmamıza izin veriyor. Biz üç gün bir buçuk saatte çocuklarımıza ne kadar eğitim verebiliriz. Çocuklar zaten okula gidiyor. Türkiye şampiyonalarında Aydın kulüpleri neden başarı yakalayamıyor. Aydın kulüpleri lig de yükseliyor sonra tutunamayıp geri düşüyor. Bunlar tesis yetersizliğinden yetkililerin bu soruna bir çözüm bulmaları gerekiyor. Biz maddi olarak destek veriyoruz. Mesela biz A takıma 15 bin liralık bir bütçe ayırırken alt yapıya 35 bin liralık bir bütçe ayırıyoruz. Alt yapımıza daha fazla bütçe ayırıyoruz. Çünkü çocuklar bizim geleceğimiz.

 

Hayrettin Dincil : Aydın'da 10 Tane HAyri Usta İstiyorum

Profesyonel kulüpte de yöneticilik yaptım ama amatör hiç bir şeye değişilmez. Adı üstünde saf doğal bir yapı. Aydın'da çıkar olduğu sürece Aydın futbolu ilerlemez. Aydın'daki profesyonel takımdaki yöneticiler kendi çıkarları uğruna Aydınspor 1923 ü kullandıkları sürece aydın futbolu hiç bir yere gitmez. Profesyonel takım içinde amatör takım içinde aynı şeyi söylüyorum. Bakın Aydın'da son 4 yıldan beri 10 tane futbol takımına bir tane voleybol takımına bir tanede basketbol takımına forma sponsoru oldum. Bir tane atletizm sporcumuza sponsor oldum. Benim bu amatör kulüplerden ne beklentim olabilir. Ben Aydın'da benim gibi en az 10 tane Hayri usta istiyorum.

 

Hayrettin Dincil : Sporcu Özgeçmişi Olmayan Kişiler Yöneticilik Yapmasın

Sporla öz geçmişi olmayan zamanında spor yapmamış kişilerin yöneticilik veya idarecilik kısmında yer almasını istemiyorum. Aydınspor'un son 5 yönetiminde değişmeyen bir kişi var. Yönetimde herkes değişiyor bu neden değişmiyor. Bunu kamuoyunun sorgulaması lazım. Kulüp yöneticisi bir demeç veriyor. Üç gün sonra başka bir demeç veriyor. Demecine gazetede özür dileyerek tekrarlıyor. Bugün profesyonel kulübün başkanı elli kişilik bir gurubun sözünden etkilenerek iş yapıyorsa profesyonel kulüp başkanlığını bıraksın.Taşın altına elini sokmuyorsa kenardan bağıranlarla hareket ediyorsa bırakacak. Biz amatörde böyle yönetmiyoruz.

 

Hayrettin Dincil : Aydın'da 7 Tane Profesyonel Futbolcu Neden Oynatılmıyor

Şunu soruyorum Aydın'da alt yapıdan yetişmiş 7 tane profesyonel olan futbolcu var. Neden bunların bir tanesi oynatılmıyor? Biz yetiştirdiğimiz sporcuları dışarıdaki takımlara verdiğimiz zaman biz kötü oluyoruz.

 

Hayrettin Dincil : Aydın Futbolu Rant Futbolu Olmuş

Bir kulübün alt yapı hocası beden eğitimi öğretmeni var mı böyle bir şey. Çocuk farklı bir kulübe gideceği yerde okulundaki beden eğitimi öğretmeni şart koşup şu kulübe git diyor. Bugün futbol okulu açılıyor. Basına demeç veriliyor. Alt yapılarının olduğunu çocukları eğittiklerini anlatıyorlar. Bana söylesinler ücretsiz futbol okulu açtıklarını, çocuklara ücretsiz forma şort tozluk verdiklerini bu işi parasız yaptıklarını her türlü şekilde destek verelim. Ben çoğu amatör kulübe destek olmuş birisi olarak söylüyorum. Ücretsiz yaptıkları zaman gelsinler formalarını ben yapacağım ücretsiz olarak. Bunu profesyonel kulüpte yapıyor, amatör kulüpte yapıyor. Beden eğitimi öğretmeni geliyor 12 yaşındaki öğrenci velisine bu çocuk futbolcu olur diyor şu kulübe yollayın diyor. O çocuğun futbolcu olacağı nerden belli. Daha ergenlik dönemi var gelişim dönemi var. Beden eğitimi öğretmeni devlet memuru zaten maaşı var kulüp ek gelir. Bu sefer çocuğu veliden ayarlayıp kulübe getirtiyor. Bakın çocuk 12-13 yaşında futbolcu olmuyor. Bizim yaptığımız yanlış bu. Neden insanları kandırıyoruz. Aydın futbolu rant futbolu olmuş. Bu kulüpleri gelecek para için yaptıkları zaman Aydın futbolu hiç bir yere gitmez. Ben buradan milli eğitim müdürlüğüne sesleniyorum. Beden eğitimi öğretmenlerini kontrol altına alsınlar. Bugün farklı kulüpte oynamak isteyen çocuğun okuldaki öğretmeni o kulüpte oynamaması için etkileyebiliyorsa Aydın futbolda bitmiştir. O çocuğun eğitimi bitmiştir. Aydın'da futbol baştan aşağı değişmediği sürece Aydın futbolu gelişmez.

Haber - Röportaj / Fotoğraf : Emrullah TURGUT

hayrettin.jpgdsc00658.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1921 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim