• Aydın13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ MOTOSİKLET DENETİMLERİ
17 Haziran 2020 Çarşamba 08:00

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ MOTOSİKLET DENETİMLERİ

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz tarafından il merkezinde 08 Nisan 2020- 08 Haziran 2020 tarihleri arasında motosikletler üzerinde,

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz tarafından il merkezinde 08 Nisan 2020- 08 Haziran 2020 tarihleri arasında motosikletler üzerinde,  "Trafikte Her Yıl Daha İyiye" sloganı ile huzur ve güven ortamının sağlanması, trafik kazalarından kaynaklı can ve mal kayıplarının önüne geçilerek olumlu bir trafik kültürü oluşması için eğitim, bilgilendirme ve denetim alanında çalışmalarımız yoğun olarak sürdürülmektedir.

Yağışlı ve soğuk havaların yerini güneşli havalara bırakması ve içinde bulunduğumuz salgın hastalığa karşı alınan sosyal tedbirlerin de esnemeye başladığı son günlerde trafikte hızlı ve pratik bir ulaşım aracı olan motorlu bisiklet ve motosikletlerin de kullanımı artmaya başlamıştır. İlimizde 132.554 Motosikletin kayıtlı olduğu ve bunun yanı sıra tescile tabi olmayan elektrikli bisikletlerin de kullanımda olduğu değerlendirildiği zaman bu araçların trafikte ciddi bir yoğunluk oluşturduğu anlaşılmaktadır.

Araç yoğunluğunun bulunduğu böyle bir trafik ortamında denetimler de sıklaştırılarak yerine getirilmektedir. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz tarafından motosikletler üzerinde 08 Nisan 2020 – 08 Haziran 2020 tarihleri arasında yoğunlaştırılarak gerçekleştirilen iki aylık denetim sonunda;

6.730 motosiklet sürücüsü kontrol edilmiş, yapılan denetimlerde toplam 2.088 araç sürücüsüne cezai işlem uygulanmıştır. Cezai işlem uygulanan araç sürücülerinden; 165’ine sürücü belgesiz araç kullanmak,.504’üne kask takmamak ve 75’ine tescilsiz araç kullanmak, 344 sürücüye ise diğer ihlallerden dolayı gerekli cezai işlem uygulanmıştır. Gerçekleştirilen denetimler neticesinde 373 motosiklet trafikten men edilmiştir.

Gerçekleştirilen denetimlerin yanı sıra, olumlu bir trafik kültürü oluşması için motosiklet kullanıcılarına yönelik olarak, trafikte dikkat edilmesi gereken hususlar ve yasal sorumlulukları konusunda da gerekli bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Motosiklet, sürücüsüne özgürlük hissini yaşatan ancak hatalı kullanıldığında da bir o kadar ölüme yaklaştıran bir araçtır. Hangi tür aracı (Moped-Motorlubisiklet-Motosiklet) kullanıyorsak öncelikle aracımızın tescili yapılmış ve plakasının üzerinde bulunduğundan emin olarak (Tescile tabi olmayanlar hariç), koruma gözlüğü ve koruma başlığı gibi gerekli güvenlik ekipmanlarını da kullandıktan sonra trafiğe çıkmalıyız. Unutmamalıyız ki kendimizin ve trafikteki diğer sürücülerin hayatını tehlikeye atmamak için tercih edeceğimiz kıyafet (kolay fark edilen renkler), güvenlik önlemleri (kask-eldiven-araç bakımı) ve eğitim (güvenli sürüş ve trafik kuralları)  konularında üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz.

Bu haber toplam 2861 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim