• Aydın41 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İncirliova Belediyespor Başkanı Yalçın SARI Röportajı..
01 Kasım 2016 Salı 22:45

İncirliova Belediyespor Başkanı Yalçın SARI Röportajı..

İncirliova Belediyespor Başkanı Yalçın SARI İncirliova Belediyespor’u AydınÖzel Spor Muhabiri Emrullah TURGUT’a Anlattı.

İncirliova Belediyespor Başkanı Yalçın SARI İncirliova Belediyespor’u AydınÖzel Spor Muhabiri Emrullah TURGUT’a Anlattı.

Emrullah TURGUT : Yalçın bey öncelikli olarak İncirliova Belediyespor’un durumundan biraz bahsedebilir miyiz?

Yalçın SARI : Alt Yapımızı Yeniden Toparlamaya Çalışıyoruz

Şuanda İncirliova Belediyespor 5 maçta 2 galibiyet 1 beraberlik 2 mağlubiyet alarak şuanda 7 puanla ligde 6. sırada bulunuyor. Amacımız tabi şampiyonlukla beraber alt yapı oluşturmak. İncirliova çocukları dışarıda oynadığı için alt yapımızı tekrardan toparlamaya çalışıyoruz.

Emrullah TURGUT : Alt yapıyla ilgili nasıl çalışmalarınız var?

Yalçın SARI : Hiçbir Öğrencimizi Geri Çevirmiyoruz

Yaz okullarımız var. 140-160’a yakın öğrencimiz oluyor. İncirliova Belediyespor’un açmış olduğu, kendi çim sahamızda A takım hocamız hariç 3 tane hocamız var. U10’dan U19’a kadar tüm kategorilerde öğrencilerimiz var. Hiçbir öğrencimizi geri çevirmiyoruz, hepsini kabul ediyoruz.

Emrullah TURGUT : Alt yapıya girmişken Aydın geneline baktığımız zaman çok sayıda amatör kulüp var ve profesyonel ligde mücadele eden 2 tane Aydın kulübü var. Geçmişte Aydın’ın yakaladığı başarılarda malum herkes biliyor. Buna rağmen yerel yönetimin Aydın’a tesis yapmamasını nasıl yorumluyorsunuz?

Yalçın SARI : Sporda Siyaset Olmamalı

Şimdi Aydınspor benim için çok önemli ama tek tesellimiz süper lige bir defa katılmışız 6-1 yenmişiz Fenerbahçe’yi tek tesellimiz bu olmamalı. Bunu sürekli hale getirmeliyiz. Aydınspor süper ligde kalıcı hale gelmelidir. Süper ligde nasıl kalıcı oluruz, Fenerbahçe’yi, Galatasaray’ı, Beşiktaş’ı sürekli nasıl yeneriz hedefimiz bu olmalı. Burada yalnız yerel yönetimden ziyade, tabi önderliği onun yapması lazım ama daha önce Mukan başkan zamanında yakalanan hava valiyle, belediye başkanıyla, tüm STKlarla, tüm kurum kuruluşlarımızla hep beraber olması gerekiyor. İstek olması, önder olması lazım, kucaklayan birisi olması gerekir. Sporda siyaset olmamalıdır. Aydınspor’u severek bunu isteyerek yapılması lazım, şuan yapılmaması Aydınspor için eksik, kaybımız. Bir sürü yeteneğimiz, bir sürü şeyimiz Aydın’ın şuanda temsilcisi bir Nazilli var birde Aydınspor 1923 var. 1. ligde temsilcimiz yok. Bunlarla ilgili iş adamları olsun, yerel yönetimler olsun hepsi beraber birlik olmalıyız böyle bir tesisi kazandırmalıyız şartta. Aydınspor tesisleri yeterli değil, şehrin içinde kaldı. Şehrin dışına taşınmalı. Buda aydınla İncirliova arasında olmalı, güzel olimpik bir stat yapılmalı, şuanda hükümet bunlara destek veriyor, her yere yapıyor bir sürü örnek iller var. Buna önderlik yapıp Aydın’a da böyle bir tesis kazandırılmalıdır. TOKİ yapıyor böyle statları hükümetin eli değmesi lazım.

Emrullah TURGUT : Amatör spor kulüplerinin genel manada bir şikayetleri var, özellikle merkezdeki amatör spor kulüplerinin şikayeti var. Stadın yanındaki sahalarda haftada 2 gün 1’er buçuk saat antrenman yapabiliyorlar ve bu antrenman sırasında sahayı 4’e bölerek çalışmalar yapabiliyorlar. Aynı anda 4 takım birden aynı sahada çalışıyor. Bu konuda özellikle amatör spor kulüplerinin bir tesise çalışma alanlarının olmasına çok ihtiyacı var. Aydınspor için bakacak olursak, Aydınspor’a futbolcu yetiştirmek Aydınspor alt yapısına düşer ve bunun yanında Aydında bulunan amatör spor kulüplerine düşer. Onların yetiştirip Aydınspor’un alt yapısına vermesi lazım ama bu zamana kadar her hangi bir tesis çalışması yapılmamış.

Yalçın SARI : Türkiye’de En Çok Amatör Kulüp Aydın’da

Çok büyük eksiklik, stadın olması lazım, Aydın’ın stat problemi olmaması lazım. Bu tür mesela aydının içinde olan İbrahim Gülümserin, Yıldızspor’un buna benzer kulüplerin daha rahat rahat idman yapabileceği, alt yapısını çalıştırabileceği bir yer olması lazım. Amatör kaynak olmayınca alt yapı olmayınca üst yapı zaten olmaz ki. Alt yapıdan yetişen olmayınca üst yapıda ne verebilirsin ki. Hepsini dışarıdan al ne kadar harcayabilirsin. Bunlar haklı ben başkanlarıyla görüşüyorum, onları ben bu konuda destekliyorum. Zor durumdalar, zor yürütüyorlar, ceplerinden para harcıyorlar, emek harcıyorlar, zaman harcıyorlar ama karşılığı yok. Bir takımın sahayı ikiye bölüp de kısıtlı zamanda idman yapması ne kadar sağlıklı olur. Bu günü kurtarmak oluyor. Bugünü kurtardık yarın ne yapacağız. Amatör Aydın’da iyice laçkalaşmış. Türkiye’de nüfusla orantılamasında amatör kulüp nüfus oranı en yüksek olan il Aydın. En başarısız kulüplerde Aydın’da. Bir tesisimiz bile yok, gençlerimizin oynayabileceği, alt yapıların rahat rahat çalışabileceği. Bunlar A takıma bu kadar zaman tanıyorlar. Birde bunların alt yapılarını düşünün, U10’dan itibaren alt yapı takımlarını düşünün. Yazık, ondan sonra Aydın sporu gelişmiyor, Türk sporu gelişmiyor. Gelişmez tabi, bu şekilde yapmaya devam edersek gelişmeyecektir zaten. Biran evvel yetkililerin bu işe el atması lazım, ciddi anlamda söylüyorum. Hiçbir ayrım yapmadan biran evvel tesislerin kazandırılıp, amatöre gereken önemin verilmesi gerekiyor. Bu konuda ASKF’nin de çok çalışmaları var, başkanları da çok çaba sarf ediyor ama sesleri duyulmuyor işin gerçeği, bizimde sesimiz duyulmuyor. Aktarmalar para, vizeler para, transfer para, çocuklar para, üniversite öğrencisi gençlerin harçlığı yok hiçbir şeyi yok her şey para amatör diyoruz her şey parayla dönüyor. Bizim burada Yıldızspor’a futbolcu desteğimiz var, U15’lere büyük katkımız oldu, onlar Türkiye şampiyonasına gittiğinde bizim 4-5 tane futbolcu takviyemiz oldu. İncirliova Belediyespor kulübü olarak Aydın’da, Aydın’ı temsil eden tüm amatör kulüplere, kapımızı çalanların hiç birisini boş çevirmedik. İhtiyacı olan futbolcuları ama geçici verdik, ama bonservisiyle verdik ihtiyaçlarını karşıladık. Biz kendi aramızda amatör kulüpler olarak paslaşıyoruz, alış veriş yapıyoruz ama yukarıdan büyüklerimizin desteği olmadan bu işler zor yürüyor. Belediye desteği olmasa hiç yürütemeyeceğiz.

Emrullah TURGUT : Şuan İncirliova Belediyespor’un hedefleri neler?

Yalçın SARI : Düzgün Nesil Yetiştirmek İstiyoruz

İşin gerçeği düzgün nesile destek olmak istiyoruz. Gençlerimizi kahve köşelerinden, kötü alışkanlıklardan kurtarmayı, disiplin etmeyi, ailelerin çocuğum nerede kafalarında soru işareti olmamasını, İncirliova Belediyespor’un idmanında, gözü kapalı çocuğu orada disipline edilmiş koruyucu hiçbir kötü düşüncesi olmadan gönül rahatlığıyla evde oturabilmeleri. Bizim birinci hedefimiz çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korumak. Bize önce düzgün nesil lazım, düzgün nesil yetiştirebilirsek sonra çocuklarımıza okuyorlarsa maddi manevi destek olmak. Hem okulunu hem sporunu beraber götürsünler desteğimizi yapalım, birinci hedefimiz bu. Burada birlik beraberliği sağlamak önemlidir. Maddi gücümüz olmadığı için hedef koyamıyoruz. Maddi gücümüz olsa hedef koyarız; 2 senede BAL ligi şampiyonluğu, 2 sene içerisinde 3. Lig hedefimiz var, 2. Ligi zorlayacağız deriz ama şuan ekonomik sıkıntılar içerisindeyiz. Gençlere tozluk, forma, eşofman, futbol topu, saat sorunu, bunların hepsi sorun. Duşuna kadar sıcak suyuna kadar bunların hepsi sorun. Bunlar hep maddiyata bakıyor, maddiyat olmayınca da hiç bir şey olmuyor.

Emrullah TURGUT : Benim sormayı unuttuğum sizin eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

Yalçın SARI : Spor Ayrımı Yapmadan Hepsine Destek Oluyorum

Ben İncirliova Belediyespor kulüp başkanı olarak söylüyorum; ben sporu çok seviyorum, spor ayrımı yapmıyorum sporun her türlüsünü destekliyorum. Bizim burada bayan futbol takımımız var Türkiye 2.si oldular. Sporun her türlüsüne destek yapıyoruz; judo takımımız var, teakwando takımımız var her türlüsünü destekliyoruz. Biz destek veriyoruz ama yeterince destek görmüyoruz, yerel yönetimlerden amatöre destek bekliyoruz. Spora destek olmayan ilçe belediyelerine sesleniyorum, spora el atsınlar, sporu desteklesinler gençlerimizi kazanalım. Ben kendim futbol oynadığım için, milli beraberliği sağlıyor, ilçeler arası dostluğu sağlıyor, herkes birbiriyle tanışıyor, daha bir kaynaşma oluyor. İmkânlar güzel oldukça insanlar birbirine yardım edecek, ben sana yardım edeceğim sen bana yardım edeceksin dostluk oluşacak. Birlik beraberlik oluyor, bir çatı altında toplanıp yetkililerin buna el atması lazım acilen. Aydın’daki amatör sporun tek ASKF’nin sorumluluğuna bırakıp yürüyün diyipte sorumluluğu o arkadaşlara atmamak lazım, bizimde onlara dışarıdan büyük destek olmamız gerekiyor.

Röportaj / Fotoğraf : Emrullah TURGUT

_dsc1292.jpg_dsc1294.jpgyalcin-sarii.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2923 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim