• Aydın24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milli Sporcular ADÜ'de Okumak İçin Yarışıyor...
14 Ekim 2016 Cuma 22:55

Milli Sporcular ADÜ'de Okumak İçin Yarışıyor...

ADÜ BESYO Müdürü Ali Güreş AydınÖzel Spor Muhabiri Emrullah TURGUT'a Kariyerini ve ADÜ BESYO'nun Başarılarını Anlattı.

ADÜ BESYO Müdürü Ali Güreş AydınÖzel Spor Muhabiri Emrullah TURGUT'a Kariyerini ve ADÜ BESYO'nun Başarılarını Anlattı.

Ali Güreş : 83 Yılında Balkan Şampiyonu Oldum

1978 yılında Manisa'da orta 1. sınıftayken atletizme başladım. Atletizme başladıktan kısa bir süre sonra Manisa'da spor akademisinde bulunan hocalar vasıtasıyla yetenekli olduğum keşfedildi. Çok kısa b ir süre sonra 1980 yılında Türkiye şampiyonu oldum. Soyadım güreş olmasına ve güreşçi bir aileye mensup olmama rağmen atletizme yeteneğim varmış. Atletizmde Türkiye derecesi elde ettim. Daha sonra çeşitli dereceler elde ettim. Milli takımda yarıştım 1983 yılında balkan şampiyonu, 82 yılında liselerde dünya ikincisi oldum. Uzunca bir süre sonra 83 yılında Galatasaray spor kulübüne transfer oldum. Ülkemi defalarca milli sporcu olarak temsil ettim. Daha sonra 1985-86 yılında Marmara Üniversitesi beden eğitimi spor yüksek okuluna girdim. Birincilikle girdim ve birincilikle mezun oldum. Eğitimim sırasında defalarca üniversiteler arası yarışlarda yarıştım. Şampiyonluklar yaşadım. Aynı zamanda milli takımda yarışlara katıldım. 1990 senesinde evlendikten 1 sene sonra 1991 senesinde spor hayatımı bitirdim. Öncelikli olarak 90'lı yıllarda akademik çalışmalarım ağırlıklı olduğu için sporu bıraktım. Birde çocuğum olmuştu.

 

Ali Güreş : Milli Takıma Sporcular Yetiştirdim

Antrenörlük yapmaya başladım. İstanbul'da antrenörlük hayatıma başladım. İstanbul'da, Şanlıurfa'da yaptığım antrenörlük dönemlerimde milli takıma sporcular yetiştirdim. 95 yılında Aydın'a geldim. Burada BESYO kurucuları arasında yer aldım. BESYO bölümünü kurduktan sonra BESYO'nun çeşitli dallarında bölüm başkan yardımcılığı bölüm başkanlığı yüksekokul müdür vekilliği müdür yardımcılığı müdür vekilliği görevlerini yaptım. Müdürlük görevim hala devam etmekte. Bu süre içerisinde atletizm antrenörlüğü yapmaya devam ettim. Aydın ili Atletizm Federasyonu il temsilciliği görevinde bulundum. Bu süre zarfı içerisinde Türkiye birinci ligi içerisinde yarışan bir çok takım çıkardım. Yine benim antrenörlük yaşantımdan Aydın ilinden milli takıma 27 tane sporcu yetiştirme onuruna eriştim.,

 

Ali Güreş : ADÜ BESYO'da Bin Küsür Öğrenciye Eğitim Veriyoruz

Germencik'te 8 buçuk yıl kaldıktan sonra İncirliova'ya geçtik 5 yıl da orada kaldıktan sonra 2-3 yıl Nazilli'de hizmet verdikten sonra şimdi ki mevcut yerleşkemize yerleştik. Mevcut yerleşkemize gelmemizde o dönemin rektör yardımcısı ve rektörünün çok büyük katkıları vardır. Sayın Mustafa Birincioğlu ve sayın Cavit Bircan'a teşekkür ediyoruz. Buraya yerleştikten sonra tesisleşme sürecine başladık. Şuanda BESYO 35 bin metrekarelik kapalı alanda bin küsür öğrenciye eğitim öğretim vermekte. Ben de mevcut okulun müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim.

 

Ali Güreş : Öğrencimiz Dünya Üniversite Oyunları Şampiyonu Oldu

Aydın'daki tüm branşlarda antrenör yetiştirmeye başladık. Yetiştirdiğimiz öğrencilerimizi çeşitli kulüplere ve okullara önererek göreve başlamalarına yardımcı olduk. Son 5 yılda okulumuz Türkiye'de en çok tercih edilen okul konumuna geldi. Bunda sayın rektörümüz Cavit hocanın büyük katkıları vardır. Okulumuz milli sporcular tarafından tercih edilip hatta onların arasından bile elenen sporcular var. Madalya sıralamasında bundan 5 sene önce yüzüncü sıralarda yer alırken bugün beşinci sıralarda yer almaktadır. Gerek KPSS  sıralamalarında öğretmen atamalarında gerek antrenör atamalarında okulumuz yine ilk on sıralarda yer alan başarılı bir okul konumuna gelmiştir. Şuan Türkiye'de gerek tesis gerek eğitim gerek hocalarıyla tercih edilen bir konumuna gelmiştir. Son 5 yıl içerisinde üniversiteler arası yarışmalarda atletizmde futbolda güreşte şampiyonluklar yaşıyoruz. Şuanda okulumuzun bünyesinde 148 tane milli takımda yarışan sporcumuz bulunmakta. Buda bizim okul olarak Türk sporuna ne kadar derinden hizmet ettiğimizin göstergesidir. Olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden yaklaşık 12 tane sporcumuz var. Bunların 4'ü yedek 8'i bizzat ülkemizi temsilen müsabakalara katılmıştır. 2015 yılında Kore'de Gwangju'da yapılan Dünya Üniversite Oyunlarında atıcılıkta Nedim Tolga Tuncer adlı öğrencimiz dünya şampiyonu olmuştur. Geçen yıl yine güreşte avrupa şampiyonu olan bir sporcumuz var. Bunlara benzer başarılarımızın sayısı çok fazla. Tesis açısından rektörümüz destek verdikçe yeterli. Ancak yinede bazı sıkıntılarımız var onları aşmak için gençlik spor il müdürlüğünün, federasyonların katkı ve desteklerini bekliyoruz, üniversitemizin desteğinin devam etmesini istiyoruz. Bizi izlemeye devam etsinler başarılı bir okuluz. Başarılarımızı arttırmaya devam edeceğiz. 70 e yakın milli güreşçimiz olduğu halde maalesef güreş minderimiz yok. Halter federasyonundan halter, güreş federasyonundan güreş minderi talebinde bulunduk ancak yeterli bir yanıt alamadık.

 

Ali Güreş : BESYO Seçmelerinde Hiç Bir Öğrenciyi Mağdur Etmedik

Öğrencilerimizi çok objektif bir sınavla seçiyoruz. Hiç bir öğrencinin mağduriyeti olmamıştır. Hepsi ülke çapında başarılı çocukların en iyilerini en niteliklilerini okulumuza kazandırmaya çalışıyoruz. Bu konuda başta sayın rektörümüz olmak üzere diğer idari personelimize çok teşekkür ediyoruz. Diğer yerel yöneticilerimizden desteklerini bekliyoruz. Aydın ilinde spora destek için hazırız her şeyimiz var fakat teknik anlamdaki donanımlarımızın tamamlanmasın için belediyenin ve diğer yerel yönetim bölümlerinin desteklerini bekliyoruz. İleride daha başarılı olacak bir okul hedefliyoruz.

Haber - Röportaj / Fotoğraf : Emrullah TURGUT

ali-gures.jpgdsc00653.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2127 defa okunmuştur
YORUMLAR
ADÜ Güzel Şeylerle Anılmalı
Ahmet
Ali Hocam sizleri tebrik ediyorum, Adnan Menderes Üniversitesi güzel şeyler ile anılmalı, emeğinize sağlık
14 Ekim 2016 Cuma 23:57
78.176.252.169
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim