• Aydın31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Motosiklet Sürücüleri Trafikte Görülmek İstiyor...
15 Ekim 2016 Cumartesi 23:08

Motosiklet Sürücüleri Trafikte Görülmek İstiyor...

Aydın Motosiklet Tutkunları Gurubu Başkanı Nuri Kozan AydınÖzel Muhabiri Emrullah Turgut'a Motor Sürücülerinin Sıkıntılarından Bahsetti.

Aydın Motosiklet Tutkunları Gurubu Başkanı Nuri Kozan AydınÖzel Muhabiri Emrullah Turgut'a Motor Sürücülerinin Sıkıntılarından Bahsetti.

Nuri Kozan : Amacımız Trafikte Var Olduğumuzu Hatırlatmak

Aydın Motosiklet Tutkunları gurubu başkanıyım.Yaklaşık 4 yıldır Aydın Motosiklet Tutkunları gurubu Aydın'da aktif. Biz tamamen sosyal bir gurubuz. Aydın'da resmi kurum olmamasına rağmen resmi kurumlar bizi tanıyor. Aydın'ın her yerinde illaki gurubumuzu duyanlar vardır. Gurup olarak etkinlikler olarak Aydın'ın çeşitli ilçe ve köylerine sürüş yapıp geziyoruz. Gurup olarak bir araya gelerek çevreyi rahatsız edici hareketlerde bulunmadan toplu sürüş gerçekleştiriyoruz. Amacımız iki tekerin ruhunu gerek kullanıcılara, gerek diğer araç kullanıcılara motosikletlerinde trafikte olduğunu hatırlatmak.

 

Nuri Kozan : Bizim Atımız Motor

Benim dedelerim dayılarım hep motosiklet kullanırlardı. Motor bizim için vazgeçilmezdi. Tabi onlar ulaşım aracı olarak kullanıyorlardı. Bizimde hevesimiz vardı kullanalım falan diye. İki amcam motosiklet tamircisiydi. Amcaoğullarımda motosiklet tamirciliğine devam ediyor. Haftasonları onların yanlarına giderdim. Sonra evlendik bir süre ara vermek zorunda kaldık. Düzenimizi oturttuktan sonra tekrar motor sürmeye devam ettim. At silah avrat diye bir tabir vardır tarihimizde. Bizim atımızda motorlarımız.

 

Nuri Kozan : Trafikte Araçlar Bizi Görmüyor

Türkiye genelinde şehir içinde özellikle trafik kazalarının sebebi 4 tekerli araç kullanan sürücülerin iki tekerli araç sürücülerini fark etmemesinden kaynaklanıyor. Bizi trafikte görmüyorlar. Biz de trafikte kurallara uyuyoruz.

 

Nuri Kozan : Biz Yolu Yaşayarak Sürüyoruz

Bizler motosikletleri sadece ulaşım aracı olarak görmüyoruz. Aydın'da bin tane motor kullanıcısı varsa bunların yarısına yakını motoru ticaret aracı olarak ulaşım aracı olarak kullanıyor. Biz motoru ulaşım aracı olarak değil, biz yolu zevk alarak gidiyoruz, yolu yaşamak için, çevreyi yaşamak için kullanıyoruz. Klişe bir söz vardır bende çok kullanırım; 4 teker sadece bedeni taşır, iki teker ruhu taşır. Şöyle örnek vereyim; mesela siz buradan bir yere gideceksiniz, arabanıza biniyorsunuz iklim şartlarına göre klimanızı çalıştırıyorsunuz gidiyorsunuz ama yoldaki etmenleri hissetmiyorsunuz. Biz motosiklet kullanıcıları seyir halindeyken o yolu yaşayarak gidiyoruz. Yolda bir bozukluk varsa görüyoruz, hava soğuksa veya sıcaksa onu hissediyoruz güzel kokular gelmişse onu teneffüs ediyoruz. Doğa koşullarını yaşayarak gidiyoruz.

 

Nuri Kozan : Bizim İçin Önce Güvenlik Gelir

Bizler için önemli olan şey güvenlik. Ekipmanlarımıza dikkat ederiz. Bizim kaportamız yok. Araçlar içindeki sürücüyü belli bir darbeye kadar koruyacak koruma ekipmanlarına sahip ama motor öyle değil bizim kaportamız yok. Bizim korunma ekipmanlarımız güvenlik ekipmanlarımız; kaskımız, sürüş kıyafetimiz vs. Biz trafiğe tedirgin oluyoruz. Sıkışma durumunda kaçmaya çalışıyoruz. Bir araç kaza yaptığında sanayiye gider ama biz motor üstünde bir kaza yaptığımızda en iyi ihtimalle kolumuz kırılır. Allah korusun ölebiliriz. Yolda giderken özellikle dikkat çekici kıyafetler kullanıyoruz far edilmek için. Dört tekerli araç sürücüleri aynadan yola baktıkları zaman dört tekerli araç arıyorlar bizi fark etmiyorlar.

 

Nuri Kozan : Hayatın Monotonluğundan Motorlarımızla Kurtulmaya Çalışıyoruz

Biz hayatın kurallarına uymamaya çalışıyoruz. Özgür hareket etmeye çalışıyoruz. Yanlış anlaşılmasın hayat şartlarının bize diretmeye çalıştığı kurallardan bahsediyorum; kalk, çalış, ye, yat klişesinden kurtulmaya çalışıyoruz. Mesela ben gece saat 10 da buradan çıkıp Söke'ye gidip çay içip gelebiliyorum benim bahsettiğim özgür ruh bu.

 

Nuri Kozan : Trafikte Çevreyi Rahatsız Etmen Motor Sürücüleri Çoğunlukta

Halkımızda şöyle bir tanı var; yolda motosikletliler var bunlar zıpır adamlar şöyle böyle gidiyorlar. Trafiği bunlar felç ediyor aslında gibi. Bunlar var aramızda ama bunlar azınlık. Sabah kalktınız dolmuş durağında bekliyorsunuz çok sayıda kişi aynı dolmuşu bekliyor ama içlerinde gece elbisesi giymiş güzel bir bayan var dikkatinizi o kalabalık çekmez. Kalabalığın içindeki güzel bayan çeker. Bunlarda içimizdeki azınlık ama bunlar daha fazla dikkat çektikleri için böyle bir yargıya sebep oluyor. Yolda bir motosikletli kurallara uyarak kaskını takmış kıyafetlerini giymiş bir şekilde motorunu sürse dikkat çekmez ona alışıldı artık. Onlara itibar etmesinler aydında kurallara uyarak sürüş yapan motosiklet sürücüleri var. Çevreyi rahatsız edici şekilde sürüş yapan sürücüleri ikaz eden uyarılarda bulunan motosiklet gurupları var.

 

Nuri Koçan : Önce Güvenlik, Eğitim ve Sürüş

Motosiklet kullanıcılarına söyleyeceklerimin başında önce güvenlik geliyor. Olmazsa olmazımız ekipman; kask, dizlik, kolluk, eldiven ne gerekiyorsa. Sonra sürüş tekniklerine uygun bir motor. Bundan sonra sürüş tekniklerine göre düzgün bir eğitim ve trafiğe çıkış. Hangi tarz motosiklete bindiğinizin önemi yok. Geçen bir arkadaşım geldi bana 20 bin lira param var nasıl bir motor alayım diye sordu. 20 bin lira paran varsa önce 2 bin liralık ekipman al sonra 18 bin liralık motorlara bak dedim. Motor değişebilir ama ekipman çok önemlidir. Sağlık, can güvenliği çok önemlidir. O yüzden önce güvenlik, eğitim ve sürüş. Zaten eğitim alırken güvenlik hakkında bilgi verecekler. Bu konuda kim nasıl bir yardım isterse elimizden geldiğince Aydın Motosiklet Gurubu olarak yardımcı oluruz.

Haber - Röportaj / Fotoğraf : Emrullah TURGUT

dsc00683-001.jpgnburi-001.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2630 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim