• Aydın25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ADÜ, Bakan İsmet Yılmaz’ı Ağırladı
30 Ekim 2016 Pazar 20:42

ADÜ, Bakan İsmet Yılmaz’ı Ağırladı

Adnan Menderes Üniversitesi 2016-2017 Akademik yılı açılış töreni, 28 Ekim 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Dr. Sayın İsmet Yılmaz’ın teşrifleri ile gerçekleşti.

Adnan Menderes Üniversitesi 2016-2017 Akademik yılı açılış töreni, 28 Ekim 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Dr. Sayın İsmet Yılmaz’ın teşrifleri ile gerçekleşti. 25. Kuruluş Yılında Türkiye’nin en çok tercih edilen 8. Üniversitesi unvanını da alan Adnan Menderes Üniversitesi, yatırımları ve öğrencilerine sunduğu olanaklarla da ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler’ arasındaki yerini sağlamlaştırmanın haklı gururunu yaşıyor.

Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programa, Milli Eğitim Bakanımız Dr. Sayın İsmet Yılmaz, Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın protokolü, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreni öncesi Milli Eğitim Bakanı Dr. Sayın İsmet Yılmaz’ı makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, Bakan Yılmaz’a, Üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan karakalem portresi ve Karacasu Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencilerince yapılan çiniyi hediye etti. Üniversite şeref defterini imzalayan Milli Eğitim Bakanı, Merhum Adnan Menderes’in adını taşıyan üniversitede olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“Farklı Olmak Zorundayız…”

Törende açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, Üniversitemizin 1992 yılında kurulan 23 üniversitemizden biri olduğunu belirterek “Bugün 25. yılını dolduran Üniversitemiz, kurulduğu yıldan bugüne ismine yakışır bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Aydın’a geldiğinde ‘Adnan Menderes Üniversitesini adına yakışan bir üniversite haline getirelim’ demişti. Bizler de Adnan Menderes Üniversitesi ailesi olarak Üniversitemizi, ismine yakışır hale getirme gayreti içeresindeyiz. Üniversite olarak temel ilkemiz farklı olmak. Bizler farklı olan çalışmaları yapalım ki; rutinden kurtulalım. Bütün bilimsel aktivitelerimizi rutinden çıkartıp, artık dünyanın egemen olduğu dönemde biz de üniversite olarak buna öncü olmak zorundayız. Buradan tüm arkadaşlarımıza seslenmek istiyorum: Getirin farklı olan projelerinizi birlikte gerçekleştirelim ki farklı düşünen kişilerin önü açılsın. İmkânlarımız, bilgi birikimimiz var. Hep birlikte güzel şeyler gerçekleştirelim. 2 yılda Üniversitemizde güzel şeyler gerçekleştirdik. Fakülte sayımız, öğrenci sayımız, imkânlarımız hızla artıyor. Sağlığa önem veriyoruz. Hastanemizde yeni üniteler, yeni bölümler açıyoruz. Türkiye’de önemli bir yer teşkil eden Yara Bakım Ünitemiz, Uyku Ünitemiz halka en iyi hizmeti veriyor. Aynı şekilde bilimsel çalışmalarımız da hızla devam ediyor. Üniversitemizde Teknokentimizi kurduk. Bilimsel çalışmaların önünü açtık. Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın’ın kalbi durumunda. Tüm imkânlarımız ve çalışmalarımız ile Üniversitemizi 25. yılında daha da ileri seviyelere taşımak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yeni Akademik yılımız hayırlı uğurlu olsun. 25. Yılımızı düzenlediğimiz etkinliklerle kutlamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Demokrasi Ruhunu Gençlerimiz 15 Temmuz’da Gösterdi!”

Vali Ömer Faruk Koçak, bilim dünyası ve yöneticilerin, nitelikli bilgi üretip bu bilgileri idarecilere, iş dünyasına ulaştırması durumunda topyekûn kalkınmanın gerçekleşeceğini ifade ederek; “Bizim üniversitelerden beklentimiz, ekonomik ve sosyal kalkınma için katkı vermeleridir. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Adnan Menderes Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana bu katkıyı vermeye devam ediyor. İnanıyorum ki; bundan sonraki yıllarda da ülkemize, şehrimize bu katkıları vermeye devam edecektir. Son dönemlerde, ‘gençlik biraz gündemden kopuk yaşıyor, asosyal yetişiyor, gençliğin dünya meseleleriyle çok fazla ilgisi yok’ gibi serzenişler var. Bizlere bunun böyle olmadığını gençliğimiz, 15 Temmuz’da vatanına milletine ve demokrasisine sahip çıkarak gösterdi. Bu gençlik, her türlü takdiri hak ediyor.” dedi. 

“İlimden Gitmeyen Yolun Ardı Karanlıktır…”

Bakan Yılmaz, hükümetin göreve geldiği 2002 yılından itibaren devamlı olarak artış gösteren bir kalkınma grafiğine imza attıklarını belirterek, bundan sonrası için Türkiye’nin yolunun açık olduğunu söyledi. Gelişimin en büyük lokomotifinin ‘Eğitim’ olduğunun altın çizen Bakan Yılmaz; “Eğitim, kalkınmanın temelidir. Eğitim ihmal edilirse tarım, sanayi, sağlık ihmal edilmiş olur. Dolayısıyla eğitimi ihmal eden her şeyi ihmal etmiş olur. Bizim dönemimizde eğitime hiçbir zaman olmadığı kadar önem verilmiştir. Türkiye’nin 21. yüzyılda hak ettiği yerlere ulaşabilmesi, eğitimdeki kalitesinin artmasından geçiyor. Sürdürülebilir bir kalkınma için hayat boyu süren ve herkesi kapsayan bir eğitim verilmesi gerektiğine inanıyorum. Bakanlık olarak öncelikli görevimizin bu olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimizin kişisel becerilerine, yeteneklerine ve eğilimlerine göre uygun eğitim vermek istiyoruz. İnanıyorum ki ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Bu vesileyle kurulduğu tarihten bu yana emin adımlarla yürüyen Adnan Menderes Üniversitesi’nin 25. akademik yılının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Öğrencilerimize de kişisel ve mesleki hayatlarında başarılar dilerim.” dedi.

Akademik Yıl Açılış Töreninin ardından Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz, Vali Ömer Faruk Koçak, Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan ‘Adnan Menderes Üniversitesi’nin 25 Yılı’ temalı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi. 

Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan ile birlikte resimleri tek tek inceleyen Bakan Yılmaz, Üniversitenin kuruluşundan bugüne kadar yaşadığı süreçle de ilgili bilgi aldı. Program serginin gezilmesinin ardından son buldu.   

AydınÖzel

adu-bakan.jpg

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1798 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim