• Aydın26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ADÜ Hastanesinde Kornea Nakli Gerçekleştirildi
16 Kasım 2015 Pazartesi 21:38

ADÜ Hastanesinde Kornea Nakli Gerçekleştirildi

Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi başarılı bir kornea nakline imza attı. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Kocatürk ve ekibinin, 10 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirdiği ameliyata Yrd. Doç. Dr. Haru

Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi başarılı bir kornea nakline imza attı. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Kocatürk ve ekibinin, 10 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirdiği ameliyata Yrd. Doç. Dr. Harun Çakmak destek verdi.

Kornea nakline ek olarak sekonder göz içi lensi implantasyonunu da içeren kombine bir cerrahi operasyon uygulayan ekip, vefat etmiş donörden alınan şeffaf kornea dokusunu hastaya nakletti.

“Beyin ölümü gerçekleşmiş bir donörden alınan 2 adet kornea, göremeyen 2 farklı hastaya umut olabilecek”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı bünyesinde bulunan Kornea Bankası ile afiliye (bağlantılı) olarak çalıştıklarını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Tolga Kocatürk, organ ve doku naklinin önemine dikkat çekerek, beyin ölümü gerçekleşmiş bir donörden alınan 2 adet korneanın, göremeyen 2 farklı hastaya umut olabileceğini söyledi. Kornea naklinde gözün tamamının alınmadığını, sadece kontakt lens kadar küçük bir dokunun alındığını ifade eden Kocatürk, kornea naklinin, operasyon aşamasında olabilecek riskleri azaltmak için genel anestezi altında gerçekleştirildiğini söyledi.

“Bu operasyonda en önemli nokta kornea temin etmektir”

Bu yöntemin şu anda dünyada sayılı merkezlerde uygulanabilen ileri bir cerrahi yöntem olduğunun altını çizen Kocatürk, “Bu operasyonda en önemli nokta kornea temin etmektir. Kornea bağışları sayesinde görme yeteneği olmayan hastalar, nakil sonrası yaşamlarını sürdürebilecek görme düzeyine kavuşmaktadırlar. Aslında yasalarımıza göre kornea bir organ değil doku olduğu için bağış yapılmasına gerek olmaksızın alınabilmektedir. Göz Bankası ve Kornea Nakil Merkezi Yönergesi’nde bu açıkça ifade edilmektedir. Ancak yine de vefat eden kişinin yakınlarına organ ve doku bağışı için sorulmaktadır.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Tolga KOCATÜRK kimdir?

İzmir’in Ödemiş ilçesinde 1979 yılında doğan Tolga Kocatürk ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ödemiş’te tamamladı. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimine başlayan Kocatürk, 2003 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında asistanlığa başladı. 2008 yılında göz hastalıkları uzmanı olan Tolga Kocatürk, eğitim süreci boyunca değişik dönemlerde yurtdışında çeşitli merkezlerde çalışmalarda bulundu. 2011 yılından bugüne Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olarak görevini sürdüren Tolga Kocatürk evli ve iki çocuk babasıdır. Kocatürk,  ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2411 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim