• Aydın24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ADÜ'DE ORGAN BAĞIŞI'NA İLGİ
23 Kasım 2016 Çarşamba 17:16

ADÜ'DE ORGAN BAĞIŞI'NA İLGİ

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Söke Sağlık Yüksekokulu’nun düzenlemiş olduğu “Organ Bağışı” Paneli, Söke Belediyesi’nin Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda 17 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşti.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Söke Sağlık Yüksekokulu’nun düzenlemiş olduğu “Organ Bağışı” Paneli, Söke Belediyesi’nin Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda 17 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşti.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panel, Söke Sağlık Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Rahşan Çevik Akyıl’ın açılış konuşmasıyla başladı. Panele gösterilen ilgiden dolayı mutlu olduğunu ifade eden Akyıl, “Dünya malının dünyada kalacağı bilinciyle, gelecek nesile bir şeyler bırakabilme, insanlık adına bir şeyler yapabilme duygusunu yüceltecek olan organ bağışı bilincini geliştirmek, bizim en önemli vazifemizdir. Bu vazifemizde bizlere eşlik ettiğiniz için teşekkür ederim.”  dedi.

Yaşamı yeniden hediye etmek, yeni hayatlara merhaba dedirtmenin bizim elimizde olduğunu ifade eden ADÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu konuşmasında organ bağışında bulunmak için tıbbi,  manevi ve dini olarak birçok sebebimiz olduğunu belirtti.

Panel, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağış Sorumlusu Hanife Kaçmaz’ın ‘Organ ve Doku Bağış Sistemi’, ADÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdem Barış Cartı’nın ‘Karaciğer Nakli’, ADÜ Tıp Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz’ın ‘Böbrek Nakli’ konu başlıklı sunumları ile devam etti. Böbrek nakil hastası Tülay Cerit de nakil bekleme sürecindeki bir hastanın duygularını katılımcılarla paylaştı. Panelde, vatandaşlardan organ bağışı konusunda duyarlı olmaları istenirken, ‘Kaç Kişi Olarak Hayata Döneceksin’ sloganıyla çağrıda bulunuldu.

2009 yılından beri gönüllü olarak mizah ve sanatı bir araya getirerek organ bağışında farkındalık yaratmaya çalışan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Eğrilmez önderliğindeki “Korneanın Sesi” ekibinin dinletisi ile “Organ Bağış Paneli” son buldu.

AYDIN İLİ 10. SIRADA

Aydın ili organ bağışında Türkiye sıralamasında 10. Sırada. Türkiye’de organ bağışında lider olan il ise İzmir. Ocak 2016 verilerine göre 2015 yılında Türkiye’de organ nakli bekleyen 29 Bin kişiden, 7 Bin 704 hastaya nakil gerçekleştirildi. Bunların 3 Bin 203’ü böbrek, 3 Bin 155’i kornea, Bin 215’i karaciğer nakli idi. Türkiye’de organ bağışına bakışın dünya ülkelerine göre geride olması, organ bağışı konusunda duyarlı davranmanın önemine bir kez daha dikkat çekti. 

AydınÖzel

unnamed-(15)-006.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2149 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim