• Aydın15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DA VINCI İCATLARI SERGİSİ İZMİR’DE AÇILDI!
08 Nisan 2019 Pazartesi 16:47

DA VINCI İCATLARI SERGİSİ İZMİR’DE AÇILDI!

Dahi İlk Kez İzmir’de! Büyük düşünür tüm dünyada ölümünün 500. yıl dönümünde anılıyor. Da Vinci Yılında Leonardo Da Vinci İcatlar Sergisi, İzmir’de Sizlerle!

Dahi İlk Kez İzmir’de!

Büyük düşünür tüm dünyada ölümünün 500. yıl dönümünde anılıyor. Da Vinci Yılında Leonardo Da Vinci İcatlar Sergisi, İzmir’de Sizlerle!

Da Vinci’nin 500 yıllık notlarından yararlanarak el işçiliği ile oluşturulmuş 28 icadının yer aldığı Leonardo Da Vinci İcatları Sergisi, İtalya Konsolosu Valerio Giorgio, Başak Eğitim Hizmetleri Kurucu Temsilcisi F. Alp Ayaydın, Başak Eğitim Hizmetleri Genel Direktötü Metin Akyol, Başak Koleji Müdürü Nail Ergun’un katılımı ve kurdela kesim töreni ile  6 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’de MaviBahçe AVM’de açıldı.

Tales Matematik Müzesi’nin katkıları ile 6 Nisan-10 Haziran tarihleri arasında İzmir MaviBahçe AVM’de yer alacak olan sergide Leonardo Da Vinci’nin 500 yıllık notlarından yararlanarak tamamen el işçiliğiyle oluşturulmuş 28 icadını bulabileceksiniz. Ayrıca Leonardo Da Vinci’nin mimarlık, mühendislik, anatomi gibi  alanlardaki eskizlerinden yola çıkarak savaş makinalarını, piston, torna makinası ve tarihin ilk su kayağını görmenin yanında bugün kullandığımız birçok alette  Leonardo Da Vinci’nin izlerine ve uygarlık tarihine dokunuşuna şahit oluyorsunuz.

Sadece Rönesans’ın değil tarihin gelmiş geçmiş en büyük “çok yönlü zekâsı” Leonardo Da Vinci, yaşamının üstünden geçen 500 sene sonra bile üstün zekâsının ürünü eserleriyle hala bizi büyülemeye ve şaşırtmaya devam ediyor. İzmir’e ilk defa gelen bu sergi, Leonardo Da Vinci’nin çalışmalarının en büyüleyici olanlarını bir araya getiriyor. Leonardo Da Vinci’nin ustalıkla ortaya koyduğu çizimlerin ve büyüleyici eserlerinin ahşaba hayat vererek yeniden inşa edildiği bu sergi, Leonardo’nun akıl dünyasına dalmak isteyen ziyaretçilerle buluşuyor.

Başak Eğitim Hizmetleri Kurucu Temsilcisi F. Alp Ayaydın, “Da Vinci İcatları Sergisi’ni tarihin en önemli kişiliklerinden biri olan Da Vinci’yi daha yakından tanımak için oluşturduk. Serginin asıl amacı Da Vinci’yi ressamlık noktasındaki eserlerinin haricinde çok yönlü kişiliği ile tanıyabilmek. Sadece bir anatomist değil, sadece bir mimar değil, sadece bir mühendis değil, çok yönlü bir kişilik. Haliç’e bir köprü yapımı ile ilgili Osmanlı Devleti’ne bir mektup yazmış, bir örneğini burada inceleyebilirsiniz. 12 yıl boyunca üzerinde çalıştığı projenin Fransız askerleri tarafından parçalanmasına kadar birçok detay var bu sergide. 30 binden fazla ziyaretçi bekliyoruz iki aylık süreçte. Ayrıca burada gördüğünüz eserlerin hiç birisi yurt dışından getirilmedi ya da satın alınmadı. Yüzde yüz yerli, Aydın ilinde yapılan el emeği çalışmalar. Tümü Aydın sanayisinde, buradaki ekip arkadaşlarımızın da desteği ile yapıldı. Daha önce İtalya’dan gelen sergiler birer haftalık İstanbul, Ankara, Antalya gibi şehirlere gelmişti. Yerli malzemelerle yapılan bu sergi ilk defa İzmir’de yer alıyor. Biz Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Yurt dışından getirmiş olsaydık bu mümkün olmayacaktı. ” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Başak Eğitim Hizmetleri Genel Direktörü Metin Akyol, “Yenidünyada disiplinler arası ilişkiler var. Bunu da tarihte en iyi yapmış olan Da Vinci’dir. Müzik, Resim, Matematik ve Fiziği birleştiriyor. Tabi biz de bunları çocuklarımıza öğretmek istedik. Dünyanın çeşitli yerlerinde Da Vinci müzeleri var. Neden olmasın diye başlayan bir hayalimizdi ve biz bunu gerçekleştirdik. İsteyince oluyormuş. İtalya’daki müzeden daha iyi bir müze haline getirdik. Sonuçta hep beraber başardık. Yorucu bir süreci geride bıraktık. Fikir aşamasıyla birlikte 5 yıllık bir proje. Daha güzel şeyler de yapacağız. Talep geldiği takdirde yurt dışına da tabi ki gidebilir sergimiz. Daha önce yaptığımız bir matematik müzesi vardı, o Balkanlara ve Afrika’ya gitti. Sanırım Balkanlar’a ve Afrika’ya daha önce giden bir Da Vinci müzesi yok. Bizim gönül coğrafyamız çok büyük. Kardeş ülkelere de bu sergiyi götürebiliriz” diyerek sözlerini noktaladı.

Hafta içi ve hafta sonu 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz sergi 6 Nisan ve 10 Haziran tarihleri aralığında İzmir Karşıyaka Mavibahçe AVM’de olacak. Ziyaret etmek isteyenler biletlerini MaviBahçe AVM ve Biletix’den temin edebilirler.

brc_8024-(large).jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 570 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim