• Aydın33 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haluk ALICIK 17 Ağustos'ta Deprem'i Hatırladı
17 Ağustos 2015 Pazartesi 01:13

Haluk ALICIK 17 Ağustos'ta Deprem'i Hatırladı

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık 17 Ağustos 1999 depremin 16. Yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajla hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileğinde bulundu.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık 17 Ağustos 1999 depremin 16. Yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajla hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileğinde bulundu.
Depremin değil kalitesiz binaların ve deprem konusunda eğitimsizliğin can aldığının olduğunu söyleyen Alıcık, "Tüm ülkeyi derin acılara boğan ve binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz Marmara depreminin üzerinden 16 yıl geçti. Böylesi felaketlerin bir daha yaşanmaması hepimizin ortak dileğidir. Ülkemizin ve özellikle bölgemizin deprem kuşağı üzerinde olması, depremle yaşamayı öğrenmemizi ve olası depremlere her an hazırlıklı olmamızı gerektirmektedir. 17 Ağustos depremi, ülkemize yaşattığı acılar dışında köklü değişikliklerin yapılmasının zorunluluk olduğunu bizlere gösteren önemli bir gün olarak tarihimizde yer almıştır. Binlerce insanımızı kaybetmenin acısı, ülkemizin deprem kuşağında olduğunu bir kez daha hatırlattı, ancak beraberinde depreme karşı alınacak önlemler, deprem sonrasında yapılacaklar konusunda da ne kadar geride olduğumuzu tüm çıplaklığı ile göstermiştir” şeklinde konuştu.
Depremleri en az can ve mal kaybıyla atlatabilmek için, bu alandaki eksikliklerin tespit edilmesi, gerekli örgütlenmelerin yapılması ve etkili denetim mekanizmalarının hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Başkan Haluk Alıcık "Nazilli Belediyesi olarak son derece duyarlı ve sistematik bir çalışma içindeyiz. Çünkü Nazilli çok önemli bir fay hattının üzerinde yer almaktadır. Bu yüzden İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz tarafından sokak sokak her bina ölçeğinde çalışmalar yapılarak sınırlarımız içinde bulunan alanda Kentsel Risk Analizi Raporu hazırlanarak yeni binaların yapılmasına izin verilmektedir. 17 Ağustos depremi sonrasında yasal bir zorunluluk haline gelen zemin etütleri profesyonel bir ekip tarafından Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nca onaylı laboratuvarlarca gerçekleştirilmektedir. Depremin hasarlarını en aza indirmeyi amaçlayan bu çalışmalar ile plansız ve kaçak yapılaşmaya da engel olunmaktadır. Ayrıca bu çalışmaların dışında birinci derecede deprem kuşağında bulunan ancak depreme karşı yeterince bilgi sahibi olmayan halkımızı bilinçlendirmek amacıyla da Bilinçlendirme Eğitimleri düzenlemenin yanında Nazillide bir ilki gerçekleştirip NAKUT’u kurduk. Biz gerek eğitimler gerekse teknik denetimler ile depreme yönelik bir takım önlemler alıyoruz. Ancak bu konuda halkımızın da duyarlı olması gerekmektedir. Bina yapımından eşyalarının yerleşimine, deprem anında yapılması gerekenlere ve çocuklarımızın deprem konusunda eğitilmesine kadar hassasiyet göstermeleri önemli bir gerekliliktir” dedi.
Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık sözlerinin sonunda deprem ve bunun gibi felaketlerin yaşanmaması dileğinde bulunarak, “17 Ağustos 1999 depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına, tüm milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim