• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HÜSEYİN YILDIZ : DİDİM'DE HASTANENİN ÇÜRÜK RAPORU VAR
15 Kasım 2019 Cuma 16:35

HÜSEYİN YILDIZ : DİDİM'DE HASTANENİN ÇÜRÜK RAPORU VAR

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin YILDIZ, Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantıları Kapsamında Aydın İlinin Sağlık Bakanlığı konularına değinerek Bakan’a Eksikleri Anlattı.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin YILDIZ, Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantıları Kapsamında Aydın İlinin Sağlık Bakanlığı konularına değinerek Bakan’a Eksikleri Anlattı.

HÜSEYİN YILDIZ (Aydın) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Sayın Bakanım, değerli milletvekilleri, değerli basın mensupları, değerli bürokratlar; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

HÜSEYİN YILDIZ : 17 YILDIR AYDINA DEVLET HASTANESİ YAPILMADI

Şimdi, bir Aydın milletvekili olarak, AKP iktidarı 2003’te iktidara geldi. Tam on yedi yıl oldu. On yedi yıldan beri Aydın’a, on yedi ilçesi ve Aydın merkez olmak üzere, hiçbir yeni devlet hastanesi yapılmadı arkadaşlar.

HÜSEYİN YILDIZ : 65 YATAKLI DİDİM DEVLET HASTANESİNİN ÇÜRÜK RAPORU VAR

Ben Aydın Didimli olarak… 1989 yılında rahmetli Recep Valimiz tarafından 65 yataklı bir hastanenin temeli atıldı ve tayini çıktıktan sonra bu hastaneye de Didim’de yaşayan mevcut iş adamları tarafından yapıldı, o günden beri hiçbir yatırım yok. Değerli arkadaşlar, gelin görün, AKP’nin Aydın milletvekilleri burada, sorabilirsiniz. Değerli arkadaşlar, Türkiye ilçeleri arasında en yüksek nüfus artışı olan Didim ilçesi. Didim yazlık yerde turizm alanında gerçekten ileri giden bir ilçemiz. Şu anki kış nüfusu 100 bin. Yaz nüfusu ise tam altı ay boyunca 500 bin değerli arkadaşlar, 500 bin, dikkatinizi çekiyorum 500 bin. 65 yataklı bir hastanemiz var, geçen sene rapor alındı arkadaşlar, şu an o bina çürük yani şu an devlet kurumunuz incelediğinde diyor ki: Bu hastaneyi siz kullanamazsınız. 65 yataklı ve maalesef şu an biz o hastaneyi kullanıyoruz ve doluluk oranı da yüzde 100 değerli arkadaşlar.

HÜSEYİN YILDIZ : DİDİM’E ACİLEN 300 YATAKLI HASTANE YAPMAK ZORUNDAYIZ

Şimdi ben burada özellikle Sağlık Bakanından rica ediyorum. Orası turizm bölgesi. Kışın aslında nüfusu 200 bin olan bir ilçe ama hastane olmadığı için bizim özellikle emekli olan vatandaşlarımız Ankara, İstanbul, İzmir, Avrupa’nın her türlü ülkelerinde kışın da kalıyorlardı. Hastane olmadığı için geri dönüyorlar yani 100 bin nüfus, kışın oradaki esnafa gelir sağlayacak, ekonomi sağlayacak insanlarımız tekrar kendi bölgelerine gidiyor. Tek sebebi hastanenin olmaması Sayın Bakanım. Bu nedenle ivedilikle, altı ay içerisinde, yaza kadar, hemen yeri hazır, 32 bin - 33 bin metrekare hastane yerimiz var, hazır. Acilen oraya en az 300 yataklı hastane yapma zorunluluğumuz var Sayın Bakanım.

HÜSEYİN YILDIZ : DİDİM’DE HASTANEMİZ YOKKEN TURİZM HEDEFİNE ULAŞAMYIZ

Size bir örnek vereyim: Bucak ilçesi, tek tek size söyleyeyim, 85 bin nüfuslu, 300 yatak yapmışsınız, Didim nüfusu, ortalama 500 binden bahsediyorum Sayın Bakanım, maalesef 65 yataklı, eski, hastane doktorları eksik. Düşünsenize 100 bin insan kışın yaşıyor, yazın 500 bin kişi yaşıyor. Kardiyolog yok, kardiyolog, Sayın Bakanım. Bu konularda hedefiniz var ya, “Turizmde hedef 65 milyar, 70 milyar.” diyorsunuz ya, bu şekliyle 65 milyar değil, 30 milyar dolara bile ulaşamazsınız Sayın Bakanım.

BAŞKAN – Sayın Yıldız…

HÜSEYİN YILDIZ (Aydın) – NAZİLLİ DİŞ HASTENESİNİ YIKTINIZ, HALA ÇİVİ ÇAKILMADI

Sayın Bakanım, ayrıca, Aydın merkezde 950 yataklı bir hastane yapacaktınız, yapmadınız. Nazilli Diş Hastanesini yıktınız, iki yıldan beri hastane yapılacak, hâlen bir çivi dahi çakılmadı. Yönünüzü İstanbul - Ankara’nın dışında bir Aydın’a çevirin, her dönemde size 3 - 4 milletvekili veriyor, on yedi yıldan beri hiçbir yatırım yapmadınız.

BAŞKAN – Evet, Sayın Yıldız…

HÜSEYİN YILDIZ (Aydın) – Oradaki yaşayan insanlar insan değil mi yani? Oradaki Türk vatandaşı değil mi? Bir an önce yüzünüzü İstanbul’un dışına, Aydın’a çevirin Sayın Bakanım. Teşekkür ediyorum.

chp-aydin-milletvekili-huseyin-yildiz-didim-devlet-hastanesinin-curuk-raporu-var.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 499 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim