• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARACASU 733. DEDEBAĞ KEŞKEK HAYRI YAPILDI
02 Eylül 2015 Çarşamba 09:48

KARACASU 733. DEDEBAĞ KEŞKEK HAYRI YAPILDI

Karacasu Afrodisias Kültür, Sanat ve Tanıtım Festivali, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Aydın Büyükşehir Belediyesi Bayan Mehteran Takımı'nın gösterileriyle devam etti.

Karacasu Afrodisias Kültür, Sanat ve Tanıtım Festivali, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Aydın Büyükşehir Belediyesi Bayan Mehteran Takımı'nın gösterileriyle devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere konuşma yapan Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, "Öncelikle şunu söylemek isterim ki içimiz çok buruk, Türkiye'de ki olaylar hepimizi yürekten etkiliyor. Ancak Karacasu, tanıtmaya değer o kadar şeye sahip ki, derinin, demirin, çamurun, hamurun ve mermerin hayat bulduğu ilçe dedik. Bu sloganlarımız ile Karacasu'yu tanıtmak, özellikle 733. kez yapılacak olan Dedebağ Keşkek Hayrını gerçekleştirerek, geleneğimizi sürdüreceğiz. Karacasu, sloganımızda da belirttiğimiz gibi birçok ögesiyle öne çıkmış bir ilçe. İşte, içimizde yer alan Afrodisias Antik Kenti, yılda 250 bin turistin ağırlandığı çok önemli bir ören yeri. Doğanın, yeşilin iç içe olduğu bu güzel ilçe Karacasu. Yaylalarımız, pidecilerimiz ve seramikçilerimiz ile Karacasu'yu daha iyi bir ilçe haline getireceğiz. İşte bu noktada festivalimizi yapmayı sürdüreceğiz. İçimiz burukta olsa bu festivalleri gerçekleştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.
Festivalde, etkinliğe katılamayan Aydin Valisi Erol Ayyıldız, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Metin Lütfi Baydar, Hüseyin Yıldız ve Mehmet Fatih Atay'ın kutlama mesajları okundu.
733. DEDEBAĞ KEŞKEK HAYRI
Karacasu ilçesinde 733 yıldır devam eden Dedebağ Keşkek Hayrı, bu yıl da büyük bir coşku ve birlik beraberlik içerisinde yapıldı.
Karacasu Belediyesi,Karacasu Kaymakamlığı,Cuma Mahallesi Muhtarlığı ve Cuma Mahallesi Cami ve Kuran Kursu Yaptırma Derneği öncülüğünde hayırseverlerin katkılarıyla düzenlenen Dedebağ Keşkek Hayrında bu yıl 70 kazan keşkek yapıldı. Keşkeğin yanı sıra turşu ve ekmek ikram edilen hayırda vatandaşlar dağıtım alanından uzun kuyruklar oluşturdu. Katılımın her yıl daha da arttığı ve bu yıl 20 bin civarında bir katılım olduğu gözlendi. Genç-yaşlı, uzak-yakın demeden Karacasu’da oturan ya da merak edip gelen binlerce insanın sabahın erken saatlerinde kuyruk oluşturduğu organizasyonda Karacasu Kaymakamı Yavuz Gül ve Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı ve ilçe daire amirleri de yer aldı.Belediye olarak çevre düzenlemesi ve organizasyonun gerçekleştirilmesi anlamında destek sağladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, "Karacasu’yu seven insanların maddi katkılarıyla ve onların emekleriyle bu hayır 733 yıldır yapılıyor. Halkımız bütçe olarak katıldığı gibi emek anlamında da destek oluyor. Akşamdan etlerin ayrılmasından, keşkeğin dövülmesine kadar gönüllü vatandaşlarımız çalıştılar. 1300 kilo et 1300 kilo buğday kullanıldı. Hayvanlar kesildikten sonra sıcak sularda bu kazanlarda 70 kazanın içerisinde önce etler pişirildi. Bunların içerisinde pişmiş olan etlerin sinirleri halk tarafından ayıklandı. Ayıklanan etler buğdayla karıştırılarak sabaha kadar dövüldü ve keşkeğimiz oluştu. Burada turşumuz ve buğday ekmeğimiz ile beraber halkımıza ikram ediliyor”dedi.
KARACASU BELEDİYESİ PERSONELİ FESTİVALDE TAM NOT ALDI
Karacasu Belediyesi personelimiz festivalin gerçekleşmesinde yoğun bir mesai yaparak vatandaşlarımızdan tam not aldı.Öncelikle Temizlik İşleri Birimi ekipleri tarafından panayır alanlarının ve Dedebağ Dedemizin bulunduğu bölgede ummalı bir çalışma yapılarak yol boyunca Dedebağ Dedesine giden güzergahlar süpürülüp kireçlemeleri yapıldı.Fen İşleri Birimi ekipleri tarafından Dedebağ Dedesi otoparkı genişletilip Dedebağ’dan Yazır Yolu’na ve Kahvederesi Yaylası’na giden orman yollarının bakımı ve yama işleri yapıldı.Belediyemiz Zabıta Birimi ekipleri tarafından ise yaklaşık 120 esnafımıza çadır kurularak stantların açılması sağlandı.İlk günden son gününe kadar çarşı merkezinin düzeni ve güvenliği sağlandı.Ayrıca Keşkek Hayrında kullanılacak olan hayvanların Belediye mezbahasında kesimi yapılarak,Cuma Mahallesi sakinlerine teslim edildi.Belediye personelimize ve emeği geçen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4344 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim