• Aydın25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KUAKMER 7 EYLÜL’DE AÇILIYOR
31 Ağustos 2015 Pazartesi 01:40

KUAKMER 7 EYLÜL’DE AÇILIYOR

Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) tarafından başlatılan ve Kuşadası Belediyesi ile KEGEV Onursal Başkanı İşadamı Hüseyin Arabul'un maddi desteğiyle yapımı tamamlanan Kuşadası F. Özel Arabul Kültür Merkezi (KUAKMER) Kuşadası'nın kurtuluş günü ola

Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) tarafından başlatılan ve Kuşadası Belediyesi ile KEGEV Onursal Başkanı İşadamı Hüseyin Arabul'un maddi desteğiyle yapımı tamamlanan Kuşadası F. Özel Arabul Kültür Merkezi (KUAKMER) Kuşadası'nın kurtuluş günü olan 7 Eylül'de açılacak.
Kuşadası ve kırsalının geçmişi ve kültürünü ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak amacıyla kurulan, kent arşivi ve müzesi niteliğinde hizmet verecek olan KUAKMER'in yapımı tamamlandı. Kuşadası'nın kurtuluşu olan 7 Eylül'de ziyaretçilere açılacak olan KUAKMER ile ilgili olarak Kuşadası Ticaret Odası'nda Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, KEGEV Başkan Şefik Sözer ve KEGEV Onursal Başkanı İşadamı Hüseyin Arabul'un katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.
Toplantıda konuşan Şerifoğlu, KUAKMER için 2007 yılında Kuşadası Belediyesi tarafından röleve ve restorasyon projelerinin hazırlanarak kurula onaylatıldığını belirterek Kuşadası Belediyesi'nin 2000’li yıllarda Tarihi Kentler Birliği’ne üye olarak ÇEKÜL Vakfı ile tanışmasının ardından çok önemli işlere imza attığını ifade etti. Tarihi dokunun korunması adına Kaleiçi'nde ve Yıldırım Caddesi'nde önemli çalışmalar yapıldığının altını çizen Şerifoğlu "12 sokakta tarihi dokuyu korumak ve canlandırmak amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi. Bu sokakların cephe sağlıklılaştırma işleri bizzat belediyemiz tarafından yapıldı. Onun dışında Güvercinada surları, su kemeri restorasyonları, Çalıkuşu Evi ve Efe Suphi Evi yapıldı. Bunlar tescilli binalar olduğu için kurulun onayı gerekiyor. Son olarak KUAKMER’in yaşama geçirilmesinin bütün bu projelerin bir taçlandırılması şeklinde olacağını düşünüyorum" diye konuştu. İşadamı Hüseyin Arabul'a girişim ve katkılarından dolayı teşekkür eden Şerifoğlu Şehrimiz, belediyemiz ve başkanımız adına ilk defa özel sektör, vakıf ve belediye işbirliği ile ortak bir proje ortaya çıkıyor" dedi. 
KEGEV Onursal Başkanı Hüseyin Arabul ise KUAKMER projesinin tamamlanmış olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek tasarım ve uygulama anlamında ilklere ev sahipliği yapacak olan KUAKMER'in kent belleği koleksiyonuyla da çok iddialı olduğunu söyledi.
KEGEV Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Sözer ise konuşmasında KUAKMER'in hedef kitlesinin özellikle çocuklar, gençler ve yabancı ziyaretçiler olduğuna dikkat çekerek KEGEV olarak eğitim, kültür ve sanat amaçlı etkinliklerin gerçekleştirilebileceği bir kuruluşu Kuşadası ve Kuşadalılara kazandırmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.
KUAKMER HAKKINDA
Kuşadası eski müftüsü Hasan Reşat Efendi’nin oğlu Nuri Kutlu’nun eşi Hatice Hanım ile yaşadığı ev, nüfuslarına geçirdikleri yeğenleri Zehra Kutlu Candemir tarafından KEGEV’e bağışlanmıştı. Birinci derece sit kapsamında olan bina yıkılmış, üç yıl önce KEGEV tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilmeye başlanmıştı. Kuşadası Belediyesi, İl Özel İdaresi’nden sağladığı bir kaynağı da binaya aktarmışsa da iş bitirilememişti. Vakfın Kurucu ve Onursal Başkanı Hüseyin Arabul, 2014 yazında vefat eden eşi şair-yazar Fatma Özel Arabul adına bir kültür merkezi yaptırmak isteyince, Vakıf Yönetimi söz konusu binayı gündeme getirmişti. Hüseyin Arabul’un teklife sıcak bakması üzerine, inşaat çalışması yeniden başlamıştı. Camiatik Mahallesi, Yıldırım Caddesi’ndeki kültür merkezi, vaktiyle Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’ni (Ödemiş) kurmuş olan, Prof. Dr. Engin Berber ve ekibi tarafından dokuz ayda oluşturuldu.
İçinde, binaya adını veren Fatma Özel Arabul’a ait bir anı odası ve kitaplığın da oluşturulduğu KUAKMER’de, bir masal ve dinleti odası, uzmanlık kütüphanesi ve arşiv ile canlandırma senaryoları ile taşınır kültür varlıklarının sergilendiği çeşitli oda ve galeriler de bulunuyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2278 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim