• Aydın24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖĞRETMENE ZORUNLU ROTASYON BİNLERCE AİLEYİ ETKİLEYECEK!
21 Temmuz 2015 Salı 18:19

ÖĞRETMENE ZORUNLU ROTASYON BİNLERCE AİLEYİ ETKİLEYECEK!

ÖĞRETMENE ZORUNLU ROTASYON BİNLERCE AİLEYİ ETKİLEYECEK!

Aktif Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Ömer KÜÇÜKGÜLDAL yaptığı açıklamada şunları söyledi.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün  09.07.2015 tarihli yazısıyla aynı kurumda  15 yılını dolduran öğretmenlerimizden, "20-24 Temmuz" tarihleri içerisinde tayin tercihinde bulunmaları istenmektedir. Bu durumdan yaklaşık 13-14 bin öğretmenimiz etkilenecek.  Mevcut tecrübeli öğretmen sayısının fazla olması bakımından ilimiz Aydın bundan en fazla etkilenen iller arasında yer alacaktır.

Rotasyon, bu öğretmenlerimizin aile bireyleri ve onlardan ders alan öğrenciler de dikkate alındığında, yüz binlerce insanın hayatını yakından ilgilendiren bir düzenlemedir. Bu nedenle böyle bir uygulamanın gerekliliği konunun tüm ilgilileriyle etraflıca görüşülerek tartışılmalı, gerçekten ihtiyaç varsa yerine getirilmelidir. Aksi taktirde, kimseyi hoşnut etmeyen bir eziyet ve sorun olarak görülecektir.

Bakanlığın milli eğitim sistemimizde çözüm bekleyen daha hayati sorunlar varken, kimsenin hoşnut olmadığı zorunlu tayinle meşgul olması son derece manidardır. Eğitimin paydaşları olan öğretmenlerin, velilerin, meslek kuruluşlarının ve öğrencilerin hiç birisi rotasyonun gerekli olduğunu düşünmezken  “ben yaptım oldu” mantığıyla bir adım daha atılması maalesef milli eğitimimiz adına pişmanlıkla sonuçlanacak bir hareket daha olacaktır.

Bakanlık daha yeni “12 yıllık öğretmenlere uygulanacak rotasyonun başarıyı arttırmayacağını tespit ettik” diyerek rotasyonu ertelemedi mi? Şimdi ne oldu da 12 yıl aynı yerde çalışanlara uygulamadığınız rotasyonu 15 yıl çalışanlara uyguluyorsunuz? 12 yıllık öğretmenler başarılı da 15 yıl çalışanlar başarısız mı oldu?  Maalesef özellikle son on yıldır tek parti istikrarı ile yönetilmesi beklenen MEB bırakın aynı partiyi, aynı bakan döneminde bile tutarlılık gösterememiş, Sayın Bakan’ın da itiraf ettiği gibi tam bir “Yap-Boz Tahtası” haline gelmiştir.

Ülkemiz eğitimi son yıllarda akademik ve eğitsel boyutları itibariyle tarihin en başarısız dönemlerini yaşamaktadır. Aradan aylar geçmesine rağmen TEOG sınavında ilimizin genel başarı sırası bir sır gibi saklanmakta, her yıl dereceleriyle övünen Aydın’ın Türkiye’deki başarı sırası bilinememektedir. Üniversite sınavlarında sıfır puan alan yüzbinler, ilkokul ara sınıflar- orta okul  ve liselerde okuma yazma bilmeyenler, uluslararası sınavlarda listenin son sıralarındaki yerimizin kemikleşmesi, okuma alışkanlığının dijital araçlara feda edilmesi vb. akademik engeller; uyuşturucu ve bağımlılık yapan madde kullanımının ilkokul düzeyine düşmesi ve yaygınlaşması..Okullarda şiddet, çeteleşme vb. zorbalıkların popüler hale gelmesi,   bazı öğrencilerin okul güvenliği için tehdit oluşturması ilimizin bazı okullarında öğretmenlerin bile güvenliklerinden endişe etmesi, eğitsel engeller devletimizin ve milletimizin bugünlerine zarar verdiği gibi yarınları için de tehlike arz etmektedir.  Bu nedenle MEB, eğitimdeki başarısızlıkları yenebilmek için eğitimin gerçek sorunlarını çözmek için çalışmalı ve eğitim kamuoyunda huzursuzluklara sebep olan “öğretmenlere rotasyon” uygulamasından derhal vaz geçmelidir.

Hiçbir öğretmen keyfinden dolayı aynı yerde 15 yıl çalışmak istemez. Bir şekilde orada bir düzen kurmuştur, bir konut edinmiştir, çocuğunu evine yakın bir okula yazdırmıştır, ailesinin yaşadığı yerdedir anne-babasına bakıyordur, belki tarlada bahçede kedisine ekonomik katkı sağlayacak ek bir iş yapmaktadır. Bunlar geçim sıkıntısıyla yaşayan öğretmenin zaruretten dolayı yaptığı şeylerdir. Devlet öğretmene Kaymakam gibi, Daire Müdürü gibi haklar tanımıyor ki onlar gibi ben seni yeterince tatmin ediyorum dolayısıyla da istediğim yerde çalışmak zorundasın desin.  Ayrıca, bu zorunlu yer değiştirmeler öğretmenlerimize aile düzenlerini bozarak gereksiz külfet yaşatmanın yanında, kamuya da bir yük getirmektedir. Rotasyona tabi tutulacak binlerce personele ödenecek harcırah ve diğer giderlerde kullanılacak olan kaynak; atama bekleyen öğretmen adaylarının atanmasında, dezavantajlı bölgelerde çalışmayı teşvik edecek ek ödemelerde, okulların temel ihtiyaçlarının karşılanmasında, okullarda sosyal, kültürel, sportif faaliyetleri için ihtiyaç duyulan sosyal donatıların oluşturulmasında, sınıf mevcutlarının makul sayıya çekilmesinde, eğitim çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesinde kullanılmalıdır.

Sonuç olarak gerek hukuki olarak gerekse toplumun ihtiyaçları bakımından ne kadar ihtiyaç olduğuna dair somut hiçbir belge olmadan yapılacak her hamle hem eğitimimiz açısından zararlı olmakta hem de çalışanı olmaktan iftihar ettiğimiz Milli Eğitim Bakanlığının itibarını zedelemektedir. Bakanlığın itibarı aynı zamanda öğretmen camiasının da itibarıdır. Başvurular daha yeni başlayacak. Tekrar bu olumsuzlukları yaşamamak için bir an önce “Zorunlu Rotasyon” uygulamasından vaz geçilmeli, öğretmenlerin yer değiştirmesi gerçekten ihtiyaç olarak düşünülüyorsa çeşitli argümanlarla teşvik edilmeli ve isteğe bağlı yapılmalıdır.

Yumuşatıcı ve kuşatıcı iklimini idrak ettiğimiz Ramazan Bayramını yaşadığımız şu günlerde, birilerinin bayramı birilerine zehir olmasın diyorum. Bu vesile ile başta eğitim camiamız olmak üzere, mubarek Ramazan Bayramının geleceğimizin teminatı öğrencilerimiz, ülkemiz ve milletimiz adına hayırlar getirmesini diliyorum herkesin bayramını tebrik ediyorum.

Bu haber toplam 1521 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim