• Aydın30 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
REKTÖR ALDEMİR : REKOR KIRIYORUZ
24 Ağustos 2019 Cumartesi 12:13

REKTÖR ALDEMİR : REKOR KIRIYORUZ

En çok tercih edilen üniversiteler arasında önemli bir yere sahip olan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, giderek artan güven endeksi, uluslararası akredite bölümleri, öğrenci memnuniyet anketleri, öğrenci dostu şehir gibi kriterler göz önüne alındığında

En çok tercih edilen üniversiteler arasında önemli bir yere sahip olan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, giderek artan güven endeksi, uluslararası akredite bölümleri, öğrenci memnuniyet anketleri, öğrenci dostu şehir gibi kriterler göz önüne alındığında yine ülkemizdeki en önemli üniversiteler arasında yerini aldı.

Her yıl ortalamanın üzerinde doluluk oranıyla Ege Bölgesi’nin en çok öğrenci kabul eden yükseköğretim kurumlarından biri olan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, ilk tercihlerde bu yıl da lisans düzeyinde yüzde 98.89, önlisans düzeyinde ise yüzde 92.83 yerleşme oranıyla birçok köklü üniversiteyi geride bıraktı.

Yeni açılan bölümlerde tümkontenjanlarını ek yerleştirme dönemi öncesinde dolduran Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde, Fakülteler bazında açılan 5 bin 74 kontenjandan sadece 56 kontenjan boş kalırken, 5 bin 18 öğrenci fakültelerimize kayıt yaptı. Meslek yüksekokulları bazında açılan 6 bin 980 kontenjandan ise 6 bin 480 kontenjan doldu.

‘ADÜ Önderliğinde Aydın Şehri Türkiye’nin Oxford’u Olur’

Öğrenci ve velilerin gösterdiği teveccühten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, akademinin ve şehrin tüm dinamikleriyle birlikte, artan teveccühe diyalog ve iş birliği içinde karşılık vereceklerini açıkladı. Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir,  “Aydın; iklimi, ulaşım imkanları, eğitime pozitif bakan kültürlü, naif insanıyla akademik eğitim için bir cazibe ve çekim merkezi haline gelerek hak ettiği noktaya ulaşacaktır. Ege Bölgesi’nin en prestijli üniversitesi olmak ilk hedefimiz. Bunu nicelikteki ve kapasitedeki artışa paralel niteliksel çalışmalarımızla destekleyeceğiz.Her zaman iddia ettiğimiz bir şey var: Aydın şehri, üniversite ile tüm dinamikleri üzerinden entegre olduğunda, eğitim turizminin başkenti olmaya namzet bir şehir. Sosyal doku buna çok uygun.ADÜönderliğinde Aydın şehri, Türkiye’nin Oxford’u olur. Yeterki yerel yönetimler, mülki idare sivil toplum kuruluşları, kamu bürokrasisi ve politizeolmaksızın siyaset kurumunun aktörleri, diyalog ve işbirliği içerisinde buna inansın ve gereğini yapsın. Bu süreci göğüsleyecek ve yönetecek akademik ve idari personele üniversitemiz sahiptir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

İlk Kez Öğrenci Kabul Eden Bölümler Tamamen Doldu

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinde bu yıl ilk defa öğrenci kabul eden Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü ve Fen Edebiyat Fakültesi Fizik, Aydın Meslek Yüksekokulu Elektrik (İÖ), Makine (İÖ), Otomotiv Teknolojisi, Özel Güvenlik ve Koruma, Koçarlı Meslek Yüksekokulu Üretimde Kalite Kontrol ve Söke Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi (İÖ) bölümleri ilk tercih döneminde tüm kontenjanlarını doldurdu. 

Okul Birincilerinin de Tercihi ADÜ

Fakülteler bazında bu yıl 46 okul birincisi bu kontenjandan Aydın Adnan Menderes Üniversitesine yerleştirilirken; Meslek Yüksekokulları bazında da 24 okul birincisi Aydın Adnan Menderes Üniversitesine yerleştirildi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde 11 farklı programda öğrenci kabul eden sözel bölümlerin tamamı ek yerleştirme öncesinde ilk tercih döneminde yerleşen öğrencilerle birlikte ek yerleştirmeye kalmadan kontenjanlarını doldurdu. Okul Öncesi Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Radyo Televizyon ve Sinema, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Tarih, Gazetecilik, Sanat Tarihi ve bu yıl ilk defa öğrenci kabul eden Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü tüm kontenjanlarını doldurdu. Yine İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Turizm Rehberliği, Alman Dili ve Edebiyatı ile Fransız Dili ve Edebiyatı tüm kontenjanlarını dolduran bölümler olarak dikkat çekti.   

adu_2739.jpg  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 280 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim