• Aydın31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sedef Hastalığı Hasta Okulu Etkinliği Gerçekleştirildi
03 Kasım 2016 Perşembe 18:03

Sedef Hastalığı Hasta Okulu Etkinliği Gerçekleştirildi

Sedef Hastalığı Günü dolayısıyla düzenlenen Sedef Hastalığı Hasta Okulu etkinliği, 28 Ekim 2016 tarihinde ADÜ Hastanesi Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sedef Hastalığı Günü dolayısıyla düzenlenen Sedef Hastalığı Hasta Okulu etkinliği, 28 Ekim 2016 tarihinde ADÜ Hastanesi Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi.

Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neslihan Şendur’un, sedef hastalığının özellikleri, tedavileri, yapılması gerekenler konusunda bilgiler verdiği Sedef Hastalığı Hasta Okulu etkinliğine; hastalar, hasta yakınları ve hastanemiz personeli katıldı.

Prof. Dr. Neslihan Şendur, sedef hastalığını özellikle diz ve dirseklerde, saçlı deride beyaz renkli skuam(kabuk)lar ile seyreden bir deri hastalığı olarak tanımlayarak “Sedef hastalığı,  hayat boyu devam eder. Nedeni üzerinde tartışmalar hala devam etmektedir. İmmunolojik, genetik özellikleri olan bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır. Yaşam boyu devam etmesine rağmen hastalık iyilik hali yani derinin tümüyle iyileştiği dönemler ve bazen de şikayetlerin artmasının görüldüğü dönemler ile seyreder.  Kişilerin yaşam kalitesini bozan, ancak tedaviler ile kontrol altına alınabilen psoriasis ( sedef hastalığı) tüm dünyada görülen bir hastalıktır.” sözleriyle sedef hastalığı hakkında bilgi verdi.

Tüm dünyada  “29 Ekim Sedef Hastalığı  Günü” olarak kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Neslihan Şendur, “Bu günde tüm ülkelerde hastaların hastalıkları ile ilgili bilgilendirildikleri, tedavide gelişmelerin konuşulduğu, hastaların sorunları için çözümler arandığı bir gün olarak çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Biz de bu çerçeve de 28 Ekim Cuma günü  " Sedef Hastalığı Hasta Okulu”   düzenledik. 1996 yılından itibaren her ayın son Perşembe gününde düzenli olarak yaptığımız Sedef Hastalığı Hasta Okulunu bu defa  Dünya Psoriasis (Sedef Hastalığı) gününde gerçekleştirdik.” dedi.

Prof. Dr. Neslihan Şendur’un anlatımının ardından, hastalar yaşadıkları sorunları dile getirdi.  Hastaların soru ve sorunlarına karşılıklı konuşularak çözüm bulunmaya çalışıldı.

unnamed-(19)-001.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1643 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim