• Aydın39 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÖKE UZBEK KONAĞI RESTORASYONU TAMAMLANDI
07 Kasım 2016 Pazartesi 18:56

SÖKE UZBEK KONAĞI RESTORASYONU TAMAMLANDI

Söke’nin Kemalpaşa Mahallesi’nin tarihi yapılarından biri olan Uzbek Konağı’nın restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Söke’nin Kemalpaşa Mahallesi’nin tarihi yapılarından biri olan Uzbek Konağı’nın restorasyon çalışmaları tamamlandı. Konağın anahtarı restorasyon ekibi tarafından Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’a teslim edilirken, konakta ilk çaylar içildi.

Rum Kalyanco tarafından kızı ve damadı için 1900’lü yılların başında inşa edilen, tarihi süreci içerisinde Halveti Şeyhi Hilali Bey’in dergahı olarak da kullanılan Uzbek Konağı; Kemalpaşa Mahallesi’nin en görkemli yapılarından biri. Restorasyon çalışmaları Söke Belediyesi ekiplerince tamamlanan Uzbek Konağı’nda yapılan çalışmaları Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran yerinde inceledi. Bu gezide Uzbek Konağı’nın sahibi Hülya Uzbek, restorasyon projesinin danışmanı Mimar Mine Şavkay, Söke Belediyesi Sanat Tarihçisi Buket Eröz ve restorasyon ekibi de bulundu.

Temelinden çatısına kadar tarih kokan Uzbek Konağı restorasyon çalışmalarıyla adeta yeniden ayağa kaldırıldı. Yüzyıllık geçmişe sahip binada aslına uygun, dönemin mimarisine göre yapılan çalışmalar başta Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran olmak üzere evin sahibi Hülya Uzbek tarafından çok beğenildi. Yakın zamanda evin içindeki düzenlemeler yapılacak, daha önce Hülya Uzbek tarafından Söke Belediyesi’ne bağışlanan Uzbek Ailesi’nin yadigarı olan tarihi eşyalar bu evde sergilenecek.

2015 yılı Haziran ayında başlayan Uzbek Konağı restorasyon çalışmasının tamamlandığını belirten restorasyon projesinin danışmanı Mimar Mine Şavkay; “Çalışmaların tamamlanmasının ardından konağı Başkanımız Süleyman Toyran’a teslim etmekten dolayı mutluyuz. Burada çalışan her arkadaşımızın çok emeği var, Belediyemiz ve Hülya Uzbek hanımın büyük destekleri var. Restorasyon ruhuna uygun bir yenileme oldu. Konağın bulunduğu konum itibariyle de hem Söke’nin, hem de Kemalpaşa Mahallesi için yüz akı bir bina oldu” dedi.

 Uzbek Ailesi ve Hülya Uzbek’e teşekkür ederek sözlerine başlayan Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Kemalpaşa Mahallesi’nin küllerinden yeniden doğduğunu söyledi. Başkan Toyran; “Kemalpaşa Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon Projesi bizden önceki dönemde Belediyemiz tarafından başlatılan bir çalışmaydı. Söke’ye kazandırılması gereken bir proje olduğu için bizde dört elle sarıldık. Kemalpaşa Mahallesi tarihi dokusuyla çok önemli bir yerleşim yeri. Bu restorasyonun Söke Belediyesi tarafından açılan kalifiye eleman yetiştirme kursunda yer alan arkadaşlar tarafından yapılmış olması da ayrıca önemli. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yapılan çalışmaların takdir görmesi ve vatandaşlarımız tarafından beklenti oluşması bizi ayrıca mutlu ediyor. Geçmişte vatandaşlar yerlerini satmak için belediyenin yollarını aşındırırken, şimdi gelecek görüyorlar ki yerlerini satmama eğilimi içindeler. Yapılan çalışmalarla Kemalpaşa Mahallesi’ne ayrı bir kimlik kazandırmak istiyoruz. Kültürel ve tarihi değerlerinin olması Sökemiz için bir avantaj. Birkaç yıl içinde Kemalpaşa Mahallesi çok ayrı bir konuma gelecek” dedi.

Duygularını ifade etmekte güçlük çektiğini, çok duygusal anlar yaşadığını ifade eden Hülya Uzbek ise; “Şu an evi gezerken bu evde yaşayan herkesin ruhunun burada olduğuna inanıyorum ve çok mutlu olduklarını düşünüyorum. Eşim ve ailesi burada yaşamışlar ve anıları var. Şartlar onları buradan ayırmış. Evin yeniden ayağa kaldırılmasında hizmeti ve emeği geçen herkese başta Söke Belediyesi ve Başkanımız Süleyman Toyran’a hem kendi adıma hem de ailem adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

unnamed-011.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1407 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim