• Aydın36 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversite Adnan Menderes Müzesi Kuracak
30 Ekim 2015 Cuma 11:56

Üniversite Adnan Menderes Müzesi Kuracak

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ortaklığında, Aydın Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü sahipliğinde GEKA destekli ‘Adnan Menderes Müzesi’ çalışmaları kapsamındaki toplantı 27 Ekim 2015 tarihinde Aydın Valiliği’nde g

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ortaklığında, Aydın Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü sahipliğinde GEKA destekli ‘Adnan Menderes Müzesi’ çalışmaları kapsamındaki toplantı 27 Ekim 2015 tarihinde Aydın Valiliği’nde gerçekleşti.

Düzenlenen toplantıya Aydın Valisi Erol Ayyıldız, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi  Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, ADÜ Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Adnan Menderes Müzesi Bilim Danışmanı Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcıları Okutmanlar Banu Berber Babalık ve Coşkun Türkan katıldı.

Vali Ayyıldız yaptığı konuşmada, geçmişin geleceğe aktarılması, gençlere ve topluma mal edilmesi noktasında çalışmayı çok değerli bulduğunun altını çizerek “Adnan Menderes Müzesi ile ilgili olan tüm çalışmaların kültürümüze, turizmimize Aydınımıza, ülkemize katkı sağlayacağına olan inancım tamdır. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cavit Bircan Üniversitenin adını taşıyan demokrasi şehidi Adnan Menderes’i ve yaşantısını gözler önüne sermek ve onu en iyi şekilde anlatabilmek için Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin kurulduğunu belirterek, müzenin aktif hale dönüştürülmesini son derece önemli olduğunu söyledi. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bircan, yapılacak her türlü çalışmaya en üst düzeyde katkı sağlanacağını vurguladı.

Müze de yer alacak eserlerin Adnan Menderes’in yaşam hikâyesini gözler önüne sereceğini ve Adnan Menderes’in başbakanlık dönemine ait yatırımları demokrasi mücadelesini yansıtan dokümanların toplanması ve sergilenmesinin amaçlandığını söyleyen Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, bu konuda yapılacak her türlü bağışın müzenin kurulmasında çok büyük önem taşıdığını söyledi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Adnan Menderes Müzesi Bilim Danışmanı Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan kurulacak olan Adnan Menderes Müzesi ile birlikte bir ilke imza atma çabası içinde olduklarını dile getirirken, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Dairesi’nin destekleriyle Adnan Menderes’in yayınlanmamış fotoğraflarından oluşan arşivin de bu konuda önemli bir kaynak olduğunu söyledi. Doç. Dr. Erdoğan Türkiye genelinde yapılmış olan yüksek lisans tezlerini de Üniversitemiz bünyesinde topladıklarını söyleyerek; “Adnan Menderes ile ilgili kitapların bir kısmını topladık ve hala toplama ya devam ediyoruz böylece bilgi ve belge merkezi oluşturacağız. Elinizde Adnan Menderes ile ilgili görsel ve işitsel belge niteliği olan ne varsa lütfen bizimle paylaşın.”dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1822 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim