• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzaktan Eğitim İstatistikleri Yüz Güldürüyo
08 Nisan 2020 Çarşamba 21:44

Uzaktan Eğitim İstatistikleri Yüz Güldürüyo

Uzaktan Eğitim Merkezi (ADÜZEM) alt yapısı ile 30 Mart 2020 tarihi itibari ile uzaktan etkileşimli bir şekilde, evdekal.adu.edu.tr adresi üzerinden derslerine devam eden Üniversitemiz başarılı bir şekilde eğitimlerine aralıksız devam ediyor.

Uzaktan Eğitim Merkezi (ADÜZEM) alt yapısı ile 30 Mart 2020 tarihi itibari ile uzaktan etkileşimli bir şekilde, evdekal.adu.edu.tr adresi üzerinden derslerine devam eden Üniversitemiz başarılı bir şekilde eğitimlerine aralıksız devam ediyor.

Senkron Yayın Gerçekleştirebilen Sayılı Üniversitelerden Biriyiz

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Öksüz, 7 Nisan 2020 tarihine kadar gerçekleşen uzaktan eğitim hakkında yaptığı değerlendirmede, “ADÜZEM Uzaktan Eğitim Portalını çok kısa sürede verimli bir şekilde kullanmaya başlayan öğretim görevlilerimiz ve öğrencilerimiz ile eğitim süreci devam ediyor. Senkron yayın gerçekleştirebilen sayılı üniversitelerden biriyiz ve bu bizi oldukça mutlu ediyor.” dedi

Üniversitemiz kapsamında önlisans, lisans ve lisansüstü olmak üzere her seviyede uzaktan eğitim sisteminin kullanıldığını bu nedenle güncel olarak uzaktan eğitim istatistik sonuçlarının artış gösterdiğini belirten Prof. Dr. Cumali Öksüz, portal kullanımı ve etkileşimli (senkron) ders ve derslerin videolarına erişime ilişkin verileri paylaştı. Öksüz, “Öğretim elemanı sayısı 1244, toplam öğrenci sayısı 37944, önlisans öğrenci sayısı 11232, lisans öğrenci sayısı 23721, yüksek lisans öğrenci sayısı 2036, doktora öğrenci sayısı 562 kişidir.” ifadeleriyle kullanıcı istatistiklerini belirtken, “Birim sayısı 43,  program sayısı 467,  ders sayısı 5590,  ders şube sayısı 9856 adettir.” sözleri ile de ders istatistiklerini aktardı.

Gerçekleşen senkroni ders oturum sayısının 10723 adet, tekrar izlenebilir senkron ders süresinin 6233 saat, tekrar izlemiş senkron dersin videolarının ders süresinin 18000 saat olduğunu belirten Prof. Dr. Cumali Öksüz, toplam doküman sayısının 39845 adet ve kullanıcı işlem sayısının 5.000.000 adet olduğunu aktardı.

Prof. Dr. Cumali Öksüz, “Kısa sürede gerçekleşen toplam oturum sayımız 508723’tür. Oturum yüzdeliklerimizin %63,33’ü mobilden, %35,32’si bilgisayardan ve %1,35’i tablet üzerinden bağlantı kurmaktadır. ADÜZEM Uzaktan Eğitim Portalı 24 saat, günün her saatinde açık ve her saatinde ziyaretçisi olan bir portal. Süreç içerisinde istatistiksel verilere göre uzaktan eğitim portalının en yoğun olduğu gün ve saatte anlık 19000 kişinin portala bağlanması gerçekleşti.” sözleri ile de portal kullanım materyalleri hakkında bilgi verdi.

50 Farklı Ülkeden ADÜZEM Portalına Erişim Var

Uzaktan eğitim portalının, yabancı uyruklu ve yurt dışında olan öğrencilerinin de göz önünde bulundulurarak hazırlandığını belirten Öksüz,  “Uzaktan eğitim portalına 50 farklı ülkeden bağlantı kurularak orada bulunan öğrencilerimiz eğitimlerini sorunsuz biçimde gerçekleştirebilmekte. Veri sonuçlarına göre Türkiye’den %96.5, yurt dışından ise %3.5 bağlantı kurulmaktadır.” dedi.

Portal Destek Ekibi

Prof. Dr. Cumali Öksüz, “Uzaktan eğitim portalının yeni oluşturulması ile öğrencilerimizin ve öğretim görevlilerimizin herhangi bir oluşabilecek aksamayı önlemek adına destek ekibi tedarik edilmişti. Bu süre zarfında toplam cevaplanan çağrı sayısı 702’dir. Ortalama olarak çağrıları bekletme süremiz en fazla 0,43 saniyedir, bununla birlikte toplam konuşma dakika süresi 2122 dakikadır.( 35 saat 21 dk) Aynı zamanda portaldan destek talebi ve cevaplama 768 .” sözleri ile portal destek ekibinin aktif olarak kullanıcılara destek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Cumali Öksüz, “ADUZEM Uzaktan Eğitim Portalı ile Üniversitemiz 2019-2020 eğitim yılı bahar dönemi derslerini aksatmadan, uzaktan eğitim gereksinimlerini nitelikli bir şekilde çözerek değerlendirebilmiştir. Üniversitemiz sağlam alt yapısı, kullanıcı dostu portalı, kullanıcılara sağladığı canlı ve mesaj desteği ile öğrencilerimizin nitelikli eğitim alma fırsatlarını önceleyerek, öğretim elemanlarımızın öğrencilerimizle eğitimsel buluşmalarını sekteye uğratmadan eğitim ve öğretimine devam etmektedir.” sözleri ile açıklamalarına son verdi.

Bu haber toplam 1348 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim