• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yavru Yunus ADÜ Tarafından Tedavi Edildi
03 Kasım 2016 Perşembe 18:36

Yavru Yunus ADÜ Tarafından Tedavi Edildi

Kuşadası’na bağlı Yavansu Mevkiinde 31 Ekim 2016 tarihinde Kuşadası Ekodost Derneği Başkanı Bahattin Sürücü tarafından ölü olarak bulunan

Kuşadası’na bağlı Yavansu Mevkiinde 31 Ekim 2016 tarihinde Kuşadası Ekodost Derneği Başkanı Bahattin Sürücü tarafından ölü  olarak bulunan ve 1 Kasım tarihinde ADÜ  Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalına getirilen  tırtak cinsi yavru yunus balığına (Delphinus delphis) ADÜ Veteriner Fakültesi’nde nekropsi ( hayvanlara yapılan otopsi)  yapıldı.

Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr . S. Serap Birincioğlu tarafından yapılan incelemeler ve nekropsi sonucunda; 125 cm boyunda ve  23 kg ağırlığında olan ve  özellik karın ve baş bölgesindeki deride kırmızı nokta tarzında çok sayıda yaralar, sağ gözde delik ve kanamalar ve barsaklarda şiddetli enteritis (barsak enfeksiyonu) belirlenen yavru yunustan alınan numuneler araştırılmak üzere parazitoloji, mikrobiyoloji ve viroloji laboratuvarlarına gönderildi.

Geçen yıl yine  Kuşadası’nda ölü bulunan erişkin bir yunusa  nekropsi  yaptıklarını belirten ADÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Serap Birincioğlu, “Tamamlanan incelemelerimiz sonucunda bu yunusun, deri, akciğer, barsak ve böbreklerinde-ölüme neden olan-ikisi paraziter, dört farklı hastalık tesbit ettik. Ayrıca bu yunusun gösteri amaçlı kullanıldığı ve muhtemelen hastalıklarından dolayı denize salıverildiğine ilişkin bulgular saptadık. Daha önce de ifade ettiğim gibi yunus, fok, hatta deniz kaplumbağaların ölüm nedenlerini, çarptı, vuruldu, boğuldu, ağa takıldı gibi ifadelerle geçiştirmemek, kapsamlı araştırmak gerekir’’ dedi.

 2015 yılında karasularımızda 55 civarında yunus balığının ölü olarak kıyıya vurduğunu, fakat bu yunus balıklarının inceleme yapılmadığı bilgisini aldıklarını belirten Prof. Dr. Birincioğlu, vatandaşlardan, bölgemiz kıyılarında rastlanan ölümleri Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesine ihbar etmesini önemle rica etti.

Veteriner Fakültesi İletişim  0256 247 07 00

AydınÖzel

adu_3752.jpg

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1609 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim