• Aydın35 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yönetmen Hamit ŞAHİN Gazeteciler İle Biraraya Geldi
10 Kasım 2016 Perşembe 12:28

Yönetmen Hamit ŞAHİN Gazeteciler İle Biraraya Geldi

Trendeki Yolcu Sinema Filmi Hamit ŞAHİN; bazı basın yayın organlarında çıkan İlyas SALMAN ile ilgili yalan haberlere karşı Basın Toplantısı düzenledi.

Trendeki Yolcu Sinema Filmi Hamit ŞAHİN; bazı basın yayın organlarında çıkan İlyas SALMAN ile ilgili yalan haberlere karşı Basın Toplantısı düzenledi.

Cemal Aydın ÖZPOLAT : Hoşgeldiniz

Değerli basın mensubu arkadaşlarım, Ada filmciliğin ve yönetmen Hamit Şahin’in birlikte düzenlediği basın toplantısına katılmanızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Cemal Aydın ÖZPOLAT : Çok Şey Gördük

Değerli arkadaşlarım bir söz vardır, bir yaşadıklarıma bir de gördüklerime inanırım. Çok şey gördük, çok şey yaşadık. Sizler de çok şey görüp, yaşadınız. Birazdan sayın Hamit Şahin bu filmi başladığı günden bugüne kadar yaşadıklarını ve yaşayacaklarını her şeyi tüm çıplaklığıyla açıklamak üzere aramızda bulunuyor.

Cemal Aydın ÖZPOLAT : Tüm Gerçekleri Hamit Bey Anlatacak

Başta değerli sanatçımız İlyas Salmanla ilgili gerçekler olmak üzere, tüm gerçekleri, tüm çıplaklığıyla sizlere bizzat kendi ağzıyla anlatmak üzere buraya geldi. İnanıyorum ki sizler objektif bir şekilde, yalın ve net bir şekilde yorum katmadan  bu haberleri  kamuoyuna intikal ettirirseniz ve buna olan inancımız da tamdır . Teşekkürler ediyorum sözü Hamit Şahine devrediyorum.

Hamit ŞAHİN : Olay Çok Başka

Değerli Basın Mensupları geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. İşin başında 3. Filmim oldu bu benim, hep desteklediniz. Şu ana kadar her yerde mekan, yer, mesafe demeden kışın yazın neyse tüm o sezona rağmen iş yoğunluğunuzu da biliyorum zamanınızı ayırdınız her zaman, ben sizlere bunun için çok teşekkür ediyorum. Olay kesinlikle Sizlik bir durum değildir. Olay çok başka.

Hamit ŞAHİN : Mekanın BŞB'ye Ait Olduğunu Biliyorduk

Başından başlarsak olayın biz bu filmi Aydın da karar verdiğimiz de Cemal abi hep yanımdaydı. Sağolsun hiç eksik olmadı. Senaryodan tutun şu ana kadar çektiğimiz sahnelere kadar hep oldu. Biz mekanın Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu biliyorduk. Ama oraya ticari kurum olarak baktığımız için A, B, C Kurumunun kimin olduğunun, kimin olmadığı bizi ilgilendirmez. Biz paramızı verip çıkıyoruz. Mekan olarak orayı uygun gördük. Hoş bir yer, tarihi bir yer hem Aydınımıza bir reklamı olsun, yeni açılmış bir yer. Bu anlamda basınımızı da yormayalım diye orasını seçtik.

Hamit ŞAHİN : Kuşadasında Yapacağımız Bir Geceydi

Açıkçası basın gecesi Kuşadası’nda yapacağımız bir geceydi. Hatta birçok oyuncumuz orada konaklamaya anlaşmıştı. Ama o geceden sonrası Kuşadası’nda konaklamaya anlaştık. İncirliova Kuşadası aşağı yukarı 60 km. bu da bizim için zor oldu. Ondan dolayı bizzat biz bu tür olaylar çıkacak kurgusu böyle yapılmış böyle bir yerde kesinlikle böyle bir olay yok.

Hamit ŞAHİN : Haber Kaynağı Diye Bir Şey var

Yazılan çizilenleri zaten biliyorsunuz. O gece çoğu arkadaşımız da oradaydı. Ben bu arada basının yazdığı her şeye saygılıyımdır. Bu işinizdir. Ama bir şey var ki haber kaynağı diye bir şey vardır. Sizler çok daha iyi bilirsiniz. Bir senaryo yazarken ya da bir konuyu ele alırken o konunun bütün muhatap kişilerine gideriz, araştırırız, gerçekten böyle olmuş mu ? olmamış mı ? diyerek ondan sonra senaryo yazarız. Şimdi burada tabi ki olay başka yerlere çekildi. O gece olan bitenden hiçbir şekilde haberimiz yoktu.

Hamit ŞAHİN :  Belediye Başkanı İle Hiçbir Derdim Yok

Aydınımıza da yakışmadı bu durum. Aydınımız da yasak olduğunu da ben bilmiyordum. O gece tamamen sürprizdi. Sonrası yazılan yönetmen yaptı film yapımcıları, firmalar yaptı falandı. Bakınız emin olun benim Büyükşehir Belediye Başkanıyla hiçbir derdim yoktur. Ben tanımam etmem. Şu an sokaktan geçse hanımefendi'yi bilmem. Biz siyasi kurum falan değiliz. Ben ona rakip olmak derdinde de değilim. Yarın buradayız, ertesi gün çekip gideceğiz.

Hamit ŞAHİN : Hiç Kimseyi Hedef Alarak Konuşmam

Ben buralı da değilim. Benim amacım burada birilerini zor durumda koymak, birilerinin emeğiyle oynamak, ben kimsenin bir değneği de değilim, hayatım boyunca da olmadım. Elbette bir siyasi fikrim var ama benim hiçbir kimseyi hedef alarak konuşmam, siyasetle uğraşmayan, siyasetten nefret eden bir adamım. Ama maalesef bazı arkadaşlarımız gördükleri halde farklı şeylerle yorumladılar. Eyvallah dedik, buraya kadar olsun yazsınlar sıkıntı yok.

Hamit ŞAHİN : Lanet Olsun Filmine..

Şimdi İlyas Salmanla ilgili, herhalde  marka olduğu için çok gündeme getiriyoruz. Ailem bu konuda çok rahatsız keza onun da öyle. Şimdi, dün ki son haber inanın bizi çok üzdü. Yani lanet olsun filmine. Öyle o aşamaya geldi.

Hamit ŞAHİN :  İlyas SALMAN Kimden Korktu

Şimdi düşünün hiç haberiniz yok evinde yatan bir adama binlerce telefon geliyor, hangi hastane de yattığını soruyorlar. Bütün haber bültenlerin de, bütün ulusal gazetelerde İlyas Salman. Dünkü başlık beni çok üzdü. İsmi lazım değil arkadaşımızın İlyas Salman korktu, kaçtı, gerçekler ortaya çıktı, psikolojik tedavi görüyor. Abi pardon ya. Hadi ben olsam eyvallah yaz'ın abi sıkıntı yok. Ya İlyas Salman neyden korktu, kimden kaçtı.

Hamit ŞAHİN : Cemal Abi'de Az Önce Banka Soydu

Bir kardeşiniz olarak sizinle muhataplığım var, onun dışında görüştüğüm arkadaşlar var film dışında aranızda. Suat abiyle 2 yıldır tanışıyorum. Sizler de varsınız belki de tanışmışlığımız var. Bunu biri arayıp ya Suat, Cemal  biz Hamit’e  ulaşmamız gerek böyle bir şey oldu mu? Ne yazıyor altta sette bir görevli. O zaman Cemal abi de az önce bir banka soydu bunu aktarayım size. Sette bir görevliymiş miş miş miş, miş lerle olmuyor… Şimdi aile özelimize girildi bu iş.

Hamit ŞAHİN : Bu Film Artık Başka Yerlere Gidiyor

Filmi yerden yere vurun, yönetmeni  vurun, oyuncuyu vurun sıkıntı değil abi bu sizin göreviniz ben saygı duyarım. Hiçbir şekilde, kesinlikle bu niye yazıldı, niye bu çizildi demem. Şimdi ben dün bütün yapım şirketi de, İlyas Abinin ailesi, dostlarımız binlerce telefon, mail aldık, çok üzüldük. Biz burada malzeme olmayalım. Kimlerin derdi başkaysa istirhamım şudur biz onların dertlerinde olmayalım. Biz gündem olmayalım. Bu film artık hakikaten başka yerlere gidiyor.

Hamit ŞAHİN : İlyas SALMAN'a İşkence Yapılmadı

Benim burada Aydında ne bir siyasi parti ile ne de Başkanıyla, kurumuyla derdim var. Şuan ki basın mensubu arkadaşlarımızdan bazıları oradaydı. Emniyet Müdürlüğünde son derece hoş, güzel, şeffaf, samimi karşıladılar. İlyas Salman’a işkence yapılmadı, dövülmedi neden korksun, böyle bir şey olur mu?

Hamit ŞAHİN : Orhan AYDIN'ı da Sorsunlar

O zaman Orhan Aydın’ı da sorsunlar bana Orhan Aydın nerede kardeşim diye. Orhan Aydın’ın 2 günlük işi vardı 3. gün döndü. Şu an ekibin hepsi geri döndü. Film dönem film olduğu için ara vermek zorunda kaldık. Araç-gereçlerde sıkıntı yaşadığımız için ara vermek zorunda kaldık. Aynı araçları kullanamıyoruz. Ondan dolayı biz filme ara verdik. Bunu İlyas Salmana bağlamak.

Hamit ŞAHİN : Hangi Hastanede Tedavi Görüyor

İlyas Salmanın tüm sahnelerini ben size yollayabilirim. Diyorum ya çok özür dilemekle lanet olsun filme. Çünkü bazen o kadar şey oluyor ki bir şeyi yaparken vicdan ya sorun bana öyle bir şey mi oldu diye. Yapan kişilerin hastane raporu sunması gerek bunu yapabilmesi için kanıt sunması gerek. Hangi hastane de, nerde tedavi oluyor. Hangisi bu haberi verdi, çıksın desin buyur burada belgeler.

Hamit ŞAHİN : Dünden Beri haberlerde Biz Varız

Sette bir kardeşimiz bir Sanatçı arkadaşımız, ya da aktör hasta olamaz mı? Gece hastaneye kaldırılamaz mı? Hepimiz de öyle bir ihtimal var. Bazılarının olayı başka yerlere çekmesi can sıkıyor. Dünden beri haberlerde biz varız. Türkiye de başka gündemimiz yok mu? Ben burada bulunan arkadaşları tenzih ediyorum, yazan arkadaşlara kızgın da değilim.

Hamit ŞAHİN : Filmciler Yemeği Yedi Kaçtı Dediler

Ben zor duruma giriyorum. Ne yapılıyorsa filmin yönetmeni, yapımcıları yapıyor. Tamam ben yaptım eyvallah, eyvallah da zabıtaları ben mi ayarladım arkadaşlar. Karakoldaki adisyonu ben mi ayarladım. Adisyon karakoldan çıkıyor. Filmciler yemeği yedi kaçtılar dediler oradan biri sizin adisyon karakolda dedi ve bizde oraya adisyon hesabını ödemeye gittik.

Hamit ŞAHİN : Aydında Bir Daha Film Çekmeyeceğim

Polisler o kadar bize hassas davrandı ki. Anlayacağınız İlyas Salman'ın burada ne işkence gördüğü var ne hakaretvari  hareketler var, İlyas Salman neden korksun ki? Bir de İlyas Salman abi ya anlayamıyorum. Ondan dolayı sizin de çok fazla vaktinizi almak istemiyorum tekrar teşekkür ediyorum. Ama artık Aydınımızda da bir daha film çekmeyeceğim. Dün de beyan ettim çekmeyeceğim. Öyle bir şeye ihtiyacım yok. Sizler hep yanımda durdunuz. O gece zaten  film reklamı için geldiniz. Zaten oradaki insanları çekmeye geldiniz. Benim başka ne derdim olabilir ki.

Hamit ŞAHİN : İlyas SALMAN'ın Alkol Kullandığını Dün mü Öğrendik

İlyas Salman’ın alkol kullandığını affedersiniz yeni mi öğrendiniz, pardon dün mü öğrendik. Hani biri dese hiç içmeyen bir adamdı 24 saat şuradaydı bugün Aydında niye içti dese eyvallah deriz. Neydi bir anda öyle patlayan, bir anda Türkiye’nin gündemi oldu. Filmi reklamını yap. Batsın filmi istemiyorum ya istemiyorum. Ben bu şekilde gündeme gelmek istemiyorum, yeter ki biri benim yüzümden üzülmesin. Filmi çıkartmayayım hiç önemli değil, hiç film çıkmasın.

Hamit ŞAHİN : Sanatçı Seçerken Siyasi Görüşe Bakmam

Aydın da birileri bizimle oynuyorsa onlar kendilerini biliyorlar. Benim onlarla bir derdim yok. Eğer ben gündem yapmak istersem daha farklı bir gündem yapmak isterim. Ben bunu yapmasını da biliyorum. Ama ben Aydınımızın bu şekilde gündeme gelmesini istemiyorum. Sanatçıları da seçerken kumaş uyduğu için seçiyorum. Bakın bu film de yaklaşık 100 kişi var. Ben sanatçı seçerken siyasi görüşüne bakmam öyle bir derdim yok ki. Benim öyle bir lüks durumum da yok. Gülnihal DEMİR dün oyunumuza katıldı. Ben onun hangi siyasi görüşe sahip olduğunu biliyor muyum hayır valla da bilmiyorum.

Hamit ŞAHİN : İlyas SALMAN Gelip Çekimlere Katılacak

Özellikle Hamit Şahin bunu seçmiş falan hayır kardeşim benim öyle bir derdim yok. Göreceksiniz yarın sette. O yüzden önümüzdeki günlerde filmimiz de devam edecek. İlyas Salman tekrar geri gelip çekimlere katılacak. Hiçbir şekilde böyle bir şey olmadığını göreceksiniz. Bu olay sonrası ertesi gün çekimlere devam ettik ve İlyas Salmanın sette performansı en iyisiydi. Film ile ilgili bir kareyi  İlyas Salmanın içinde bulunduğu bir fotoğrafı en geç pazartesi  gününe kadar göndereyim, bakın performansına. Bir gün sonra filmin en zor sahnelerini tren garında sahnesini İlyas Salmanla çektik.

Hamit ŞAHİN : Bizi Ucuzlatmak İsteyeni, Ucuzlattırırım

Ben rica ediyorum Aydında herhangi bir resmi kurum, herhangi bir siyasi parti ile derdim yok, olamaz da. Çünkü ben bu değilim. Ben ucuz ucuz pazarlara girmek istemiyorum. Ama bizi ucuzlatmak isteyeni de, eğer bu tür şeyler bir daha olursa ben çok iyi ucuzlattırırım o zaman. Her gelen pazardan ucuza satın alır. Emin olun herkesin eli boş geçmez. Biz bu işleri çok iyi biliyoruz.

Hamit ŞAHİN : Adisyon'un Karakol'da Çıkması

Görmediğim bir şeyi neden onun hakkında konuşayım, sadece olan şeyi söylüyorum. Ben orada zabıta arkadaşların hiçbir arkadaş dışarı çıkmayacak dediklerini duydum ve şahitler var. Araçlarını araçlarımızın önüne çekmeleri, adisyonumuzun karakolda çıkması ben bunlara şahit oldum. Hiç kimsenin dediklerini dikkate almadım, gördüklerimi söyledim ve artı olarak gerçekler ortaya çıktı.

Hamit ŞAHİN : Zabıta Daire Başkanı'nın Oraya Gelmesi Ortada

Ben yaptım diyen arkadaşımız ortada. Zabıta Daire Başkanı'nın oraya kadar gelmesi, Neslihan hanımı itmesine kadar her şey ortada. Daha nasıl bir gerçek arıyorsunuz nasıl bir kanıt istiyorsunuz. Hem mağduruz, hem de mağduriyetimizi nasıl gidereceğiz diye bağırıp çağırıyoruz.

Hamit ŞAHİN : Özel'e Girince İşler Farklı Oluyor

Tekrar söylüyorum değerli basın arkadaşlarım, benim hiç birinizle, bir derdim bir sıkıntım yok. Kesinlikle hiç kimseyle yok. Filmin reklamını yapmayın yerden yere vurun ama yapmayın. Haddim değil birinin bunu neden yazdı asla demem. Ama özele girince işler farklı oluyor. Onun için ben sizin vicdanınıza bırakıyorum. Haddim değil birine fikir vermek.

Hamit ŞAHİN : Milliyet Gazetsinin Haberi Yapması Sözün Bittiği Yerdir

Hala Milliyet gazetesinin dün ve az önce 2-3 saat önce aynı haberi yapması artık sözün bittiği yerdir. Bütün basını bilgilendirdik öyle bir şey olmadığını, adam şu an evinde yatıyor. İlyas abi ile 3 saat önce görüştüm. Neden İlyas abi orada bir sürü sanatçı var. Niye İlyas abi olsun. Yazık, günah. Ben Bir kardeşiniz olarak rica ediyorum. Öbür arkadaşlarada bundan sonra sitemim olmamalı.

Hamit ŞAHİN :  Gazetecilik Bu Değil

Bir gazetede bir başlık gördüm ama başlık böyle atılmaz, gazetecilik bu değil. Başlık atılır ama başlık bu şekilde atılmaz. Çok acemice bir başlıktı. O kadar acemiydi ki hiç kimse inanmadı bu başlığa. Başlıkların inandırıcılığı olur. En azından biz o sette çalışan elemanı bulduk ama ismini açıklayamam miş miş falan. Koy abi kaynağını sıkıntı yok. Ben gazetenin ismini söylemeyeceğim. Gazete sahibiyle dün bir görüşmem oldu. Kendisinden rica ettim bu haberin doğru olmadığını keşke beni arasaydınız dedim miş miş lerle olmuyor.

Hamit ŞAHİN : Çay Verdik Rakı'ya, Rakı Verdik Çay'a

Aydınımızda keşke her gün filmler yapılsa siz de her gün haber yapın haberleriniz benim için çok değerli. Bir film setinin buralara gelmesi çok başka yerlere taşır Aydını. Ben Van doğumluyum ve Aydınımızı çok seviyorum. O gece bir gazeteci arkadaşımızın sizler de biliyorsunuz ben rica ettim bir çay mevzusu ortaya çıktı bir espriydi sadece çay verdik rakıya, rakı verdik çaya. Bir espriydi, mizahtı. Art niyet yoktu. Çok hakaret edildi bize. Ağır şeyler yaşadık.

Hamit ŞAHİN : Allah Bana Aydında Film Çekmeyi Nasip Etmesin

Belki şu an bazı arkadaşlar şu düşünce yapısında olabilir bunlar reklam diye ama inanın valla değil sizinle bu kadar samimi konuşuyorum. Rahatsızım, ailem rahatsız, İlyas SALMAN'ın ailesi de rahatsız. Sıkıntı yaşayacağız. Ben bu filmi Aydın da hayırlısı ile bitireyim ondan sonra inşallah Allah bana Aydın da film çekmeyi nasip etmesin. Bana etmesin. O kadar çok üzüldüm. Teşekkürler tekrardan hepinize. Saygılar diliyorum.

Hamit ŞAHİN : Film'in Final Sahneleri Doğu'da Çekilecek

Film kostümler araç, gereçlerin durumuna bağlı olarak tekrar bir ay içinde başlayacak. Aynı araç- gereçleri kullanmak istemiyoruz. Yeteri kadar kullandık. Film kadrosu aşağı yukarı 200 kişi civarında olacak. Filmin finali doğuda Erzurum, Kars da herhangi bir yerde olabilir daha karar vermedik.

Haber / Fotoğraf : Onur DÜZEL

hamit2.jpg_dsc1360.jpg_dsc1369.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 6859 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim