• Aydın29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Mayıs, 1960 darbesinin 60.yıldönümü ile ilgili açıklama
28 Mayıs 2020 Perşembe 08:00

27 Mayıs, 1960 darbesinin 60.yıldönümü ile ilgili açıklama

27 Mayıs Darbesi milli iradeden kopuk, vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir zihniyet tarafından gerçekleştirilmiştir. Apaçık demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara büyük bir ihanettir.

27 Mayıs Darbesi milli iradeden kopuk, vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir zihniyet tarafından gerçekleştirilmiştir. Apaçık demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara büyük bir ihanettir.

Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır.

Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP’sinin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Türkçe ezanı özüne döndürerek, Ezanı Muhammedi’nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili dönemin sorunlarına çözümler getiren Menderes’in halktaki karşılığından rahatsız olanlar bugün olduğu gibi yalan ve iftira yoluna başvurmuşlardır.

Milletin iradesini hiçe sayan darbeciler, antidemokratik yöntemlerle seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada’da hukuk dışı yargılamaların ardından idam etmişlerdir. Hukuk dışı yargılamaları yapan Mahkeme Başkanı Salim Başol’un, ‘Sizleri buraya tıkan irade böyle istiyor.’ sözleri bunun açık delilidir.

Üzerinden bugün 60 yıl geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi’nin benzerlerini 12 Eylül’de,28 Şubat’ta ve 15 Temmuz’da yaşadık.15 Temmuz’da milletimiz vakur ve asil duruşuyla darbeye izin vermemiştir.

“Babam Menderes için ağladı, ben Özal için ağladım, çocuklarımın Erdoğan için ağlamasına izin vermeyeceğim” sözü toplumun darbelere karşı tecrübesinin açık örneğidir.

Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, darbeci hainlere milli iradenin gücüyle en sert cevabı vermiştir.

Darbenin 60.yıldönümünde utanç adası Yassıada Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayeleri ile Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak yeniden doğuyor. Aydın’ımızda da Çakırbeyli yol ayrımında yapılan, merhum Başvekilimizin hayalini yaşatacak müze açılmak için gün sayıyor.

Bu vesileyle başta hemşerimiz Ali Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere bu ülke için can veren şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Onları şehit edenleri de unutmadık, unutmayacağız. 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha asla yaşanmamasını diliyorum. 

                                                                                                                      AK Parti Aydın İl Başkanı

                                                                                                                        Avukat Ömer ÖZMEN

Bu haber toplam 358 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim