• Aydın15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ADÜ GENÇ’İ DAHA AKTİF HALE GETİRECEĞİZ
14 Kasım 2019 Perşembe 18:07

ADÜ GENÇ’İ DAHA AKTİF HALE GETİRECEĞİZ

‘Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi’ konulu seminer, 13 Kasım 2019 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti

Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Semineri Gerçekleşti

Üniversitemizde ‘Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi’  konulu seminer,  13 Kasım 2019 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti

Toplantıya;  Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Aydın, Rektör Danışmanımız Hüseyin Turgut, akademik ve idari personelimiz katıldı.

Evlatlarımız Bizlere Emanet

Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir;  “Evlatlarımız bizlere emanet, aileleri bizleriz. Kişisel verilerin korunması hukuki sorumluluğumuzun gereğidir ve yerine getirilmektedir. Kişinin, kişiliğin şahsiyetin korunması ve geliştirilmesi en temel önceliğimizdir. Bu bağlamda bütün yönetici arkadaşlara sesleniyorum, öğrencileri korumak bizlerin görevi.  Yaptığımız çalışmalarda öğrencilerimizin görüşlerine başvurmak adına, ‘Öğrenci Rektör Danışma Kurulu’ kuruyorum. Her sınıftan; öğrencilerle yakın teması olan, sosyal medyayı kullanabilen, sosyal olma özelliklerine sahip bir erkek bir bayan olmak üzere birer öğrenci saptayacağız. Ben, bu öğrencilerle her ay mutlaka toplantı yapacağım ve onların görüşlerini alacağım.” şeklinde konuştu ve öğrencilerin düşüncelerinin, isteklerinin ve huzurlu olmalarının kendisi için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Geleceğimizin Temeli Öğrencilerimiz Yalnız Olmadıklarını Bilmeli

Önümüzdeki yıl 6500 kişilik bir öğrenci yurdunun Üniversitemize kazandırılması için gayret içerisinde olduklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir “Konuyla ilgili Bakanlık yetkilileri ile iletişim ve görüşme halindeyim. Bakan beyin talimatları ile yüzde yüze yakın mutabakat içerisindeyiz. Hedefimiz kampüsümüzü öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, sosyal hayatlarını yaşayabilecekleri bir yaşam alanı haline getirmek. Biz sadece KYK’larda kalan öğrencileri değil özel yurtlarda ve evlerinde kalan öğrencileri de takip etmeliyiz. Akademisyen; dersine girdiği öğrencinin öyküsünü bilecek, sosyal, duygusal, akademik, gelişimini, kendi evladını takip eder gibi takip edecek, bir anne bir baba şefkatiyle bir ağabey bir abla rehberliğiyle onu yetişkin rollerine hazırlayacak. 60.000 öğrencimiz var. Bir ağ toplumu oluşturarak bu evlatları hep birlikte takip edeceğiz. Hiç birimiz hepimiz kadar etkili değiliz.sözleri ile öğrencilerimizin yalnız hissetmemelerini her türlü durumda yanlarında olacaklarını ifade etti.

ADÜ GENÇ’İ DAHA AKTİF HALE GETİRECEĞİZ

Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir; “Varlık sebebimiz,  geleceğimizin temeli öğrencilerimizin sosyal ve psikolojik anlamda korumak temel görevimiz. Bu doğrultuda ADÜ GENÇ’i daha aktif hale getireceğiz. Üniversitemiz öğrencilerine, psikolojik, sosyal gelişimleri sürecine en nitelikli katkıyı yapacak dersine giren hocasıdır. Bunun yanında herkes sorumluklarının bilerek, öğrencilerimizin yanında olduğunu hissettirmeli.  Öğrencilerimiz Devletin ekmeğini yiyip, devletin kılıcını sallayacaklar, devletin gücünü her daim arkalarında hissedecekler.” dedi.

Avukat Onur Özdiker,  kişisel veriyi; kimliği belirli ya da belirlenebilir olan gerçek kişiye ait her türlü veri olarak tanımladı ve kişisel verilerin korunması kanununun amacını, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin uyacakları usul ve esasları düzenlemek  olarak ifade etti.

Özdiker sunumunda;  kişisel verilerin işlenmesine ilişkin temel unsurlar, kişisel verileri işleme şartları, kişisel verilerin yurtdışına aktarılması, veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler, suç ve kabahatlar konularında bilgi verdi.

Bilişim Güvenliği Uzmanı Kamil Burlu, bilgi işlemciler olarak verilerin korunmasını sağlamak için çalıştıklarını belirtti ve “ Bilgi güvenliği standartlarında üç başlığı sağlamak durumundayız. Bunlar; verilerin gizliğini sağlamak, orjinallik bilginin kaynağından emin olmalıyız ve kullanılabilirlik.” dedi.

 Burlu sunumunda; güvenlik üçgeni, güvenlik testi türleri, güvenlik testi içeriği ve KVKK tedbir konularını dinleyicilerle paylaştı. 

Seminer, soru cevap bölümü ile sona erdi.


sablon-172.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 595 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim