• Aydın27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ADÜ Hastanesi, Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek
10 Eylül 2015 Perşembe 13:11

ADÜ Hastanesi, Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, kendi elektriğini kendisi üretecek.

 Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, kendi elektriğini kendisi üretecek. ‘Güneş Pili’ projesiyle hem enerji maliyetlerini azaltacak,  hem de temiz enerji üretecek.

Güneş pilleri kullanarak doğaya zarar vermeyen sürdürülebilir enerjiye (Yeşil Enerji) yönelen hastane, ‘Trijenerasyon Sistemi’ ile de elektrik üretecek. Avrupa Birliği (AB) ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’na (GEKA)  sundukları projelerle enerji maliyetlerini ilk etapta % 50 oranında azaltmayı daha sonra da bu oranı % 90’a çıkartarak kendi ürettikleri enerjiyle karşılayacaklarını ifade eden Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mücahit Avcil, projenin ilk bölümünde hastanenin ısı yalıtımının yapılacağını, ikinci bölümde ise güneş pilleri vasıtasıyla hastaneye elektrik üreteceklerini söyledi.

Hastane binasının patlatılmış silisyumdan oluşan dolgu malzemesiyle kaplanıp camların da güneş kırıcılarla kapatılarak yalıtım yapılacağını vurgulayan Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mücahit Avcil, “İlerleyen dönemde de hastanenin kuzey kısmına düşen 500 metrekarelik alana güneş pilleri yerleştirerek elektrik üreteceğiz. Isınma ve soğutmanın büyük bir kısmını ürettiğimiz elektrikle karşılayacağız. Bu projeler sonuçlandığında özellikle kış aylarında ısıtma masraflarıyla 600 bin lirayı bulan enerji maliyetlerini yaklaşık 300 bin liraya düşürüp yarı yarıya tasarruf sağlamış olcağız. Kurmak istediğimiz Trijenerasyon Sistemi’nde, doğalgazı 18 silindirli motorlarla yakıp, motorların ürettiği torkla elektrik üreteceğiz. Egzoz sisteminden, soğutma suyundan, soğutma yağından elde edilen enerjiyi de birkaç tribünle işleme sokup hem sıcak hem soğuk hava üretimini sağlayacağız. Bu sistemler, doğalgazla çalıştığı için havayı kirletmeyecek. Ayrıca elektriğin birim fiyatını çok düşürecek.” diye konuştu. Yrd. Doç. Dr. Avcil, Enerjiye yapılacak her yatırımın son derece olumlu dönüşleri olacağını belirterek; “Burada hem kurumumuz hem dünyamız hem de çocuklarımızın geleceği  için bir taşla birçok kuş vurmuş oluyoruz.” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim