• Aydın31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ADÜ Öğretim Üyeleri Yeni Bir Tür Keşfetti
09 Ekim 2015 Cuma 10:56

ADÜ Öğretim Üyeleri Yeni Bir Tür Keşfetti

Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyeleri Türkiye’ye Endemik Yeni Bir Yılan Cinsi Tanımladı.

Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Aziz Avcı, Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, Prof. Dr. Nazan Üzüm ve Dr. Can Yılmaz; Dokuz Eylül Üniversitesi’nden iki; yurtdışından iki araştırıcı ile birlikte Türkiye’ye endemik yeni bir yılan cinsi tanımlayarak bir ilke daha imza attı. 

Tespit edilen yeni yılan cinsine, Türkiye'de herpetoloji biliminin kurucusu, bu alanda büyük emekleri bulunan merhum Prof. Dr. Muhtar Başoğlu'na atfen “Muhtarophis” adı verildi. 

Çalışmada kullanılan örnekler, morfolojik, filogenetik ve anatomik olarak incelenmiş ve aralarında büyük farklılıklar tespit edilmiştir. Muhtarophis yılanı ile beraber dünyada var olan yılan cinsi sayısı 515'e yükseltildi. 

TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında, Hatay'ın Dörtyol ve Yayladağı ilçelerinde tespit edilen bu cins, şimdilik sadece Türkiye’de yayılış gösteren bir tür ile temsil ediliyor.

Amanos Yılanı olarak bilinen ve 2007 yılında literatüre kazandırılan Rhynchocalamus barani yeni tanımlanan Muhtarophis cinsine aktarılarak, türün adı Muhtarophis barani (Amanos Yılanı) olarak değişmiş oldu.

Zararsız ve küçük boylu olan bu yılanlar ancak 30-35 cm kadar büyüyebilirler. Taş altlarında veya toprak içinde yayılış gösterirler.

Ayrıca çalışmada Rhynchocalamus melanocephalus satunini de tür seviyesine çıkartılarak Toprak Yılanı ismi ile Rhynchocalamus satunini olmuştur. Böylece Türkiye’de yayılış gösteren yılan türlerine yeni bir tanesi dahil edilmiştir. Öte yandan, yeni yılan cinsine ait örnekler, ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Müzesi'nde koruma altına alındı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1257 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim