• Aydın31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydın Tabip Odası : Barışın Dili Savaşı Susturmalı!‏
24 Ağustos 2015 Pazartesi 13:44

Aydın Tabip Odası : Barışın Dili Savaşı Susturmalı!‏

Aydın Tabip Odası Başkanlığı yayımladığı açıklamada Barışın Dili Savaşı Susturmalı!‏ dedi.

Aydın Tabip Odası  Başkanlığı yayımladığı açıklamada Barışın Dili Savaşı Susturmalı!‏ dedi.

İkinci  Dünya Savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başladı. Ardında elli iki milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile büyük bir acı ve gözyaşı bıraktı. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.

1 Eylül 2015 Türkiye’sinde Dünya Barış Günü’nde Barış Gününüz kutlu olsun diyebiliyor muyuz?   

Ülkemiz yeniden yangın yerine döndü. Çatışma, gözyaşı ve acı dört bir yanımızı sardı. Böylesi bir ortamda giriyoruz Dünya "Barış" Günü'ne...  

ABD gibi küresel emperyalist güçlerin isteği ve yönlendirmesiyle, uzun süredir Suriye ve Irak’ta savaş sürüyor. Hala kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Çağdışı cihatçı IŞİD vb örgütler en çok kadınların hayatını cehenneme çeviriyor, Ortadoğu halklarına dünyayı dar ediyor.  Milyonlarca savaş mağduru çok kötü koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, binlercesi çıktığı umuda yolculuk adı verilen göç yollarında can veriyor. Demokrasi tanımaz, iktidar saplantılı akıl, Suriye’deki savaşa nasıl benzin döktüyse, ülkemizde de çatışmaları başlatıp büyüterek, kan ve gözyaşı üzerinden iktidarını sürdürmeye çalışıyor. 

Her yer yanıyor, yüreklerimiz de! Hiç iyi değiliz!

Yüksek katılımlı Haziran genel seçimlerinde çıkan sonuç iktidara sahip egemenlerin tüm hesaplarını alt üst etti. Huzuru ve istikrarı 400 vekil şartına bağlayanlar, istediklerini alamayınca zor kullanmaya başladılar! Son yıllarda tüm ülkeye iyi gelen çatışmasızlık bitirildi. Ülkenin en güzel gençleri Suruç’ta katlettirildi. Güneydoğuda her gün büyük çatışmalar yaşanıyor. Ortalık kan gölüne döndü. Hastaneler, sağlık çalışanları saldırıya uğruyor, aciller dâhil sağlık hizmetlerine erişim sağlanamıyor. Günlük yaşam durma noktasına geldi.

Bu savaş bizim savaşımız değil. Bu savaş, savaşa mecbur olan iktidarını sürdürmek ve halka rağmen yönetim darbesi yaparak anayasal suç işleyen egemenlerin savaşıdır. 

Bu çılgınlıkta ısrar etmek ülkemizi çıkmaz bir felakete sürükleyecek, halklarımızı hedef haline getirecektir. Ortadoğu iç savaşlarla, etnik ve dini boğazlaşmalarla debelenirken, Türkiye de bu kaosun parçası olarak her gün Güneydoğu'da yaşanılanlar nedeni ile büyük acılarla yüz yüze kalmaktadır.

Bizler, bir can daha yitmesin, salgın hastalıklar, sakatlıklar toplu ölümler olmasın, insanlar evlerini terk etmesin, doğaya kıyılmasın diye bu çılgınlığın acilen durdurulmasını istiyoruz. Dahası Suruç Katliamı’nı gerçekleştirenlerin, Ortadoğu’da savaş suçu işleyenlerin, cihatçı çeteleri besleyenlerin ortaya çıkarılıp cezalandırılması gerektiğini söylüyoruz. Akan kan, toprağa düşen canlar üzerinden iktidar ve oy hesabı yapanları  lanetliyoruz…

Bizler, Güneydoğu ve Kürt sorununda, yüz yıllardır bir arada yaşayan etle tırnak haline gelmiş bu ülke insanlarına, ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş/şiddet odaklı politikaların, dayatmaların derhal terk edilmesini, barışçıl ve demokratik yollarla çözüm için gerekli adımların acilen atılmasını istiyoruz.

Hiçbir zaman unutulmasın ki, bu ülkedeki darbelerin, savaşların ve ekonomik krizlerin bedelini halkımız ve emekçiler ödemektedir. Savaş naraları atanların çocukları değil, yoksul halkımızın çocuklarının kanı akıtılmaktadır. Bu nedenle demokrasi için, barış için, adalet için mücadeleyi duraksamadan sürdürmeliyiz, sürdüreceğiz.

Biz Aydın Tabip Odası ve TTB olarak; Çocuklarımız ölmesin, barış hemen şimdi diyoruz.

Tüm yurttaşlarımızı barış için ses vermeye çağırıyoruz. 

Bizlerin kirli hesaplara kurban edilecek bir tek canımız bile yok.

Barışın iyileştirici gücüne hepimizin ihtiyacı var.

Bu duygularımızla hayatını kaybeden tüm gençlerimize tanrıdan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1177 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim