• Aydın35 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYDIN TİCARET BORSASI TADIM PANELİNE GÜNEY AFRİKA’DAN ZİYARET
07 Kasım 2018 Çarşamba 12:28

AYDIN TİCARET BORSASI TADIM PANELİNE GÜNEY AFRİKA’DAN ZİYARET

Uluslararası arenada International Olive Council (IOC)’ nin listesinde yer alan sayılı laboratuvarlardan biri olarak, zeytinyağı sektörüne hem duyusal hem kimyasal analizler konusunda destek veren Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli Güney Afrika ‘dan ziya

Uluslararası arenada  International Olive Council (IOC)’ nin listesinde yer alan sayılı laboratuvarlardan biri olarak, zeytinyağı sektörüne hem duyusal hem kimyasal analizler konusunda destek veren Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli Güney Afrika ‘dan ziyaretçilerini ağırladı.

Zeytini Kuşlar Diker kitabının yazarı Ayşe Schaefer’ın orginizasyonuyla, Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli uzmanlarının  gerçekleştirdiği zeytinyağı duyusal analiz  çalışmalarına,  Afrika zeytin üreticilerinden, Afrika’da yeni kurulan zeytinyağı paneli ve Kimyasal Laboratuvar  yetkililerinden Theresa Louw, Reni Hildenbrand, ve  Marlene de la Harpe  ziyarette bulunarak,  zeytinyağında olması/olmaması  gereken kriterler ve duyusal analiz hakkında  karşılıklı bilgi aktarımında bulundular. Ziyaretçiler ve Borsa tadım uzmanları Afrika’da üretilen ve Aydın Zeytinyağlarının tadımı yaparak değerlendirmede bulundular. Dursun Ertürk ve Serdar Öçten de Afrika da üretilen yağları tatmak üzere organizasyonda yer aldılar.   

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur yaptığı açıklamada;  Aydın Ticaret Borsası Laboratuvarımızda amacımız kaliteli hizmet vermektir. Bu nedenle  tüm analizlerimizde uluslararası geçerliliği olan akredite bir laboratuvar olmayı hedefledik. Zeytinyağında duyusal analizler konusunda dünyanın en iyi 72 panelinden biri laboratuvarımızdır. Bu laboratuvarlar arasına Türkiye’ den sadece 4 panel listeye girebilmiştir. Yeterlilik Testleri bir laboratuvarın doğru ölçüm yaptığını gösteren en önemli kanıttır. Laboratuvarımız her yıl uluslararası yeterlilik testlerine katılarak bu testlerde tüm dünya laboratuvarları arasında her zaman ilk beşe girmeyi başarmıştır. İfadelerine yer verdi.

Haber : Merve GÜLMEZ

img-20181105-wa0005.jpgimg-20181105-wa0006.jpgimg-20181105-wa0007.jpgimg-20181105-wa0009.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1243 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim