• Aydın31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYDIN’IN JEOTERMAL KAYNAKLARI SORUNU DİLE GETİRİLDİ
14 Ekim 2015 Çarşamba 10:05

AYDIN’IN JEOTERMAL KAYNAKLARI SORUNU DİLE GETİRİLDİ

“AYDIN HALKIMIZ JEOTERMAL KAYNAKLARDAN YARARLANAMIYOR”

T.C. Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, Haymana’da düzenlenen Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Olağan Meclis Toplantısı ve Jeotermal Kaynaklar ve Kullanım Alanları ile ilgili Belediyeleri Bilgilendirme toplantısına katıldı.

Toplantıda, T. C. Efeler Belediyi Başkanı M. Mesut Özakcan’ın önerisi ile Aydın’da ki jeotermal kaynaklarının potansiyelinin ve çevreye, tarım arazilerine olan etkisinin akademisyenlerce araştırılması kabul edildi.Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısını Ankara Haymana’da yaptı.

Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından 2016 yılı yatırım çalışma ve performans programının görüşülmesi, 2016 yılı tahmini bütçesinin görüşülerek karara bağlanması, Birlik üyeliğine katılımlar ve Ankara’da şube açılmasıyla ilgili konular görüşüldü.

“AYDIN HALKIMIZ JEOTERMAL KAYNAKLARDAN YARARLANAMIYOR”

Düzenlenen toplantıda, Türkiye’nin en önemli jeotermal kaynaklarına sahip olan Aydın halkı adına Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nin deneyim ve birikimlerinden faydalanmak için üye olduklarını belirterek sözlerine başlayan T.C. Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, “Aydın Türkiye’nin en zengin Jeotermal kaynaklara sahip ilimizdir. Ancak Aydın halkımız bu zenginliklerden hiç faydalanamamaktadır. Özel sektöre bu sahaların kiralanması Aydın’da sivil toplum kuruluşlarını da, haklı olarak jeotermal karşıtı eylem ve etkinliklerine, tepkilerine neden olmuştur. Çünkü, özel sektörün kullanacağı ama üzerinde yaşadığımız, Aydın’da ki jeotermal zenginliğimiz hiçbir belediyenin, vatandaşın yararlanamayacağı bir kaynak durumuna getirildi. Jeotermal enerji kaynağı yerkabuğunun içinde bulunan temiz ve sürdürülebilir bir enerji tipidir. Yeryüzüne ısı pompaları sayesinde çıkartılan enerji santrallerde elektrik üretme; bina ve sera ısıtma aynı zamanda serinletme işlerinde kullanılır. Ancak ilimizde bulunan bu kaynaklardan hiçbir belediye ve vatandaş yararlanamıyor. Ne ısınmada ne elektrikte ne de serinlemede yararlanamıyoruz. Jeotermal kaynaklar yönünden oldukça zengin olan ilimiz aynı zamanda bir tarım bölgesidir. Ben T.C. Efeler Belediye Başkanı olduğum gibi aynı zamanda Elektrik Mühendisi bir Aydınlıyım. Aydın il sınırları içerisindeki Jeotermal tesislerinin tarım alanları ve çevreye etkilerinin iyice tartışılır hale geldiği ilimizde, akademisyenlerce bilimsel bir araştırma yapılmasını talep ediyorum. Özellikle söz konusu bölgelerdeki zeytin, incir üretiminin ve tarımsal alanların bu tesislerden ne şekilde etkileneceğinin bilimsel tespitlerle ortaya konmasını istiyorum. Aydın’da yaşayan vatandaşlarımızın sağlığı bizler için her şeyden önce gelmektedir” dedi.

T. C. Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan’ın önerisi, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nce kabul edilerek en kısa zamanda oluşturulacak akademisyen gurubuyla Aydın’da gerekli araştırılmanın yapılmasına karar verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1191 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim