• Aydın19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYTEN CAN TUNALI : KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!
25 Kasım 2015 Çarşamba 19:08

AYTEN CAN TUNALI : KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayten Can TUNALI, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” nedeniyle bir açıklama yayımladı.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayten Can, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” nedeniyle bir açıklama yayımladı. Açıklamasında kadının emeğine, bedenine ve kimliğine yönelik her türlü şiddeti reddeden Yrd. Doç. Dr. Ayten Can şöyle devam etti:
 “ Ülkelerinde kadının siyasal özgürlüğü için mücadele eden Mirabel Kardeşler, 25 Kasım 1960 yılında arabalarından zorla indirilerek tecavüz ve işkenceye maruz kalarak katledilmişlerdir. Kadına yönelik şiddetle mücadelenin bir simgesi haline gelen Mirabel Kardeşler anısına, ilk kez 1981 yılında, Dominik Cumhuriyeti’nde toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’ olarak kabul edilir. 1985 yılında Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ni (CEDAW) imzaladı. Türkiye tarafından da imzalanan bu sözleşme, taraf ülkelere, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı, gerekli yasal düzenlemeleri yapma ve şiddeti ortadan kaldıracak uzun ve kısa vadeli çözümler getirme sorumluluğu getirmektedir. 1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından da ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü’ olarak kabul edilir. Türkiye’de 25 Kasım günü çeşitli etkinliklerle kadına karşı şiddete dikkat çekilmeye çalışılmaktadır.
İnsan hakları bağlamında kadına karşı her türlü ayrımcılıkla mücadelede, kadının emeğine, bedenine ve kadın kimliğine yönelik şiddeti reddetmek, demokrasi ve eşit yurttaşlık bağlamında omuz omuza mücadele etmek gerekmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete ve savaşa karşı kadın dayanışmasını hedefleyen bir toplum yapısını sağlanmak yönünde erkeklere rağmen değil, erkeklerle birlikte kadına yönelik şiddete dur demek için hep birlikte el ele mücadele etmek için hep birlikte “KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DEMEK İSTİYORUZ.”

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2910 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim