• Aydın27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BELEDİYE MECLİSİ’NDEN JEOTERMAL KARARI
02 Eylül 2015 Çarşamba 18:06

BELEDİYE MECLİSİ’NDEN JEOTERMAL KARARI

Kuşadası Belediye Meclisi, belediyeye ait jeotermal kuyuların işletilebilmesi için girişimlerde bulunabilmesi amacıyla Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’ya yetki verdi.

Kuşadası Belediye Meclisi, belediyeye ait jeotermal kuyuların işletilebilmesi için girişimlerde bulunabilmesi amacıyla Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’ya yetki verdi. Başkan Kayalı, jeotermal kullanımının Kuşadası turizmi açısından önemine dikkat çekerek jeotermalin gelecek sezondan itibaren kullanılabilmesi için çalışmaların başladığını belirtti.

Kuşadası Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısı Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı başkanlığında Erkan Yücel Sahnesi’nde yapıldı. Toplantıda, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Senatosu’nun aldığı karar gereğince 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Davutlar’a taşınacak olan Aşçılık Programı öğrencileri için üniversitenin talebi doğrultusunda ADÜ Davutlar Kampusu içerisine bir yemekhane ve kafeterya yaptırılmasına karar verildi.

SPORA DESTEK

Meclis toplantısında spora ve spor klüplerine verilecek desteklerle ilgili de kararlar alındı. Buna göre Kuşadasıspor Klübü’ne milli takım olarak Gürcistan’ın Batum kentinde yapılacak olan şampiyonaya katılabilmesi için mali destek verilecek. Davutlar Spor Klübü Derneği’nin ihtiyaç duyduğu antreman malzemeleri ve forma gibi kimi ihtiyaçları karşılanacak ve Kuşadası Yıldız Fener Spor Klübü’ne destekte bulunulacak. Öte yandan 12-13 Eylül tarihinde Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından Kuşadası’nda düzenlenecek olan final yarışları için tanıtım ve organizasyon konularında destek verilecek.

PAZAR YERLERİ

Kuşadası Belediye Meclisi’nde Yavansu Mahallesi, Davutlar SSK Camii önü ve Söktur Sitesi girişinde kurulan meyve sebze pazarları ile Yeniköy’de kurulan üretici pazarı ile ilgili olarak da kararlar alındı. Söz konusu pazarların devamı için Meclis’ten onay çıkarken pazar esnafının ödemesi gereken yıllık pazaryeri ücretleri de Tarife Komisyonu’nda belirlendi.

JEOTERMAL ATILIMI

Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında alınan en önemli kararlardan bir diğeri ise jeotermal enerji kullanımı ile ilgili oldu. Kuşadası Belediyesi tarafından Davutlar’da yer alan belediyeye ait jeotermal kuyuların turizme kazandırılması amacıyla bir süredir sürdürülen çalışmaların bir an önce sonuçlandırılabilmesi için Belediye Meclisi tarafından Başkan Özer Kayalı’ya yetki verildi. Jeotermal kuyuların işletilebilmesi için yöntem henüz netleşmezken Başkan Kayalı’ya gerekirse şirket kurulması, alt ve üst yapı yatırımlarının yapılabilmesi/yaptırılabilmesi, isale hatlarının döşenmesi/döşettirilmesi gibi konularda yetki verildi.

Kayalı, Davutlar’da MTA tarafından açılan ve belediyeye ait olan 2 jeotermal kuyu bulunduğunu belirterek “Jeotermal alanında mevcut bir potansiyelimiz var. Bu potansiyel, kaplıca turizmi alanında kullanılması halinde 8-10 otele yetecek düzeydedir. Isıtma amacıyla kullanmak için ise ek yatırımlar gerekmektedir. Biz jeotermal kaynağımızı önümüzdeki sezonda otellere ulaştırarak turizme kazandırmak istiyoruz. Jeotermal kaynakların işletilmesi ile ilgili çalışmalarımız ADÜ’den çok değerli hocalarımızın katkısı ile sürüyor” dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1379 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim