• Aydın27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN ESNAFI RAHATLATAN KARAR
13 Şubat 2021 Cumartesi 19:40

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN ESNAFI RAHATLATAN KARAR

Koronavirüs pandemisi hayatın her alanını etkilerken Aydın Büyükşehir Belediyesi örnek bir kararla kiracısı olan esnafın kira bedellerinde indirime gitti.

Koronavirüs pandemisi hayatın her alanını etkilerken Aydın Büyükşehir Belediyesi örnek bir kararla kiracısı olan esnafın kira bedellerinde indirime gitti. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu çözüm odaklı sosyal belediyecilik vurgusu yaparken, her zaman esnafın yanında olduklarını söyledi. Esnafın rahat nefes alacağı bir kararla Büyükşehir Belediyesi'nin mülkiyetindeki ve tasarrufundaki taşınmazlarda faaliyetleri azalan esnafın kiralarında yüzde 50 kira indirimine gidilirken, faaliyetleri tamamen duran işyerlerinden ise kira alınmamasına karar verildi. Ayrıca faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan esnafın kira süreleri de faaliyette bulunmadığı süre kadar uzatılacak.

'İşlerimiz pandemiden önce de kötüydü'

39 yıldır lokanta işletmeciliği yapan Erol Tuğ, 7 yıldır Büyükşehir Belediyesi'nin kiracısı olduğunu ifade etti. Geçen yıl içerisinde pandemi tedbirleri kapsamında kapalı kaldıkları sürece kendilerinden kira alınmadığının da altını çizen Tuğ, "Dün öğrendik ki kiramızda yüzde 50 indirim yapılmış; bu zor günlerde Büyükşehir Belediyesi her zaman yanımızda. Sadece benim için değil buradaki bütün esnafımızın yanında. İşlerimiz pandemiden önce de kötüydü. 39 yıldır esnaflık yapıyorum, işlerin böyle kötüleştiğini görmedim. Bu süreçte Başkanımız Özlem Çerçioğlu devreye girdi, en azından nefes aldık. Bize uzattığı el için çok teşekkür ediyorum" dedi.

'Bu zorlu süreçte bizim için bir şeyler yapılması bizleri mutlu ediyor'

Aydın Otogarı'nda firma temsilciliği yapan Bülent Bulut, yolcu taşımacılığı sektörünün pandemi sürecinden fazlasıyla etkilendiğini vurgularken "Yolcu kayıpları yaşadık. Kapasitemiz yüzde 50 oranında düştü, yüzde 25'e kadar düştüğü günler de oldu. Bu süreçte Aydın Büyükşehir Belediyemizin büyük katkıları oldu, esnafın arkasında oldular. Başkanımız Özlem Çerçioğlu'na bu yüzde 50 kira indirimi için teşekkür ederiz. Bu zorlu süreçte küçücük bile olsa bizim için bir şeyler yapılması bizleri mutlu ediyor. Bu zorlu süreçte bize destek çıkan hiçbir kurum olmadı, arkamızda sadece esnaf dostu Özlem Çerçioğlu durduğu için kendisine minnettarız" şeklinde konuştu.

'Özlem Başkan zordaki diğer sektörlere destek veriyor'

26 yıldır büfe işleten Mutlu Ay, "Dünyanın her yerinde olduğu gibi bizim de büyük sıkıntılarımız var. Bu sıkıntılarımıza küçük dokunuşlar olduğunda daha iyi oluyor. Bize sahip çıkıldığında, bizi düşünen olduğunda daha güzel oluyor. Gelirlerimiz azaldı, ama giderlerimiz aynı duruyor, hayatımızı idame ettirmek zorundayız" dedi. Ay kira indirimiyle ilgili "Şu anda alınabilecek en güzel haber bu. Bu şekilde başka yerlerden destek görmedik, kendisine bu ince ve zarif düşüncesinden dolayı çok teşekkür ederiz. Ki kendisi bu süreçte diğer sektörleri de destekliyor; mesela yem desteği. Özlem Başkan bize destek verdiği gibi zordaki diğer sektörlere de belediyenin bütün imkânlarını kullanarak destek veriyor" dedi.

'Kara gün dostu Özlem Çerçioğlu'

Pandemi tedbirleri kapsamında geçen yıl ekim ayından bu yana kapalı olan İsmet Sezgin Parkı'nın işletmecisi Nazmi Kaya, aylardır gelir elde edemediklerinin altını çizip "Gelirimiz olmadığından banka borçlarımız, kredilerimiz attı; sıkıntı içerisindeyiz" derken Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde alınan karardan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle işyeri kapalı kaldığı için kira ödemeyecek olan Kaya, bu destekle ilgili şunları söyledi: "Pandemi bir kara gün olayıdır. Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin, Özlem Çerçioğlu'nun verdiği destekten dolayı çok mutluyuz. Özlem Başkan kara gün dostu olduğunu, bizim yanımızda olduğunu hissettirdi. Sırtımızdan çok büyük bir yük kalktı. Ekim ayından bu yana sadece 1000 TL yardım yapıldı. Kira desteği denilmişti, yapılmadı. Karamsar bir tablo içerisindeyiz fakat bu destek çok önemliydi, çok sevindirdi. Kara gün dostu, Özlem Çerçioğlu."

Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz ise "Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak bu zamana kadar derman ve sosyal belediyecilik anlayışımız gereği esnafımızın, çiftçimizin; tüm vatandaşlarımızın yanında olduk. Bilindiği üzere pandemi sürecinden en olumsuz etkilenen esnafımız oldu. Dün de Büyükşehir Belediyesi Meclisi olarak işyerleri kapalı olan esnafımızdan hiç kira almama, işyerleri açık olan esnafımıza da kiralarında yüzde 50 indirim yapma kararı aldık. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da esnafımızın, çiftçimizin, vatandaşlarımızın yanında olacağız" şeklinde konuştu.

ozlem-cercioglu---aydin-buyuksehir-belediye-baskani-006.jpg

Bu haber toplam 3942 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim