• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇERÇİOĞLU Kadınların Seçilme Hakkını Unutmadı
04 Aralık 2016 Pazar 14:09

ÇERÇİOĞLU Kadınların Seçilme Hakkını Unutmadı

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NUN, 5 ARALIK TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLMESİNİN 82. YILDÖNÜMÜ SEBEBİ İLE YAYINLADIĞI MESAJIDIR.

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NUN, 5 ARALIK TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLMESİNİN 82. YILDÖNÜMÜ SEBEBİ İLE YAYINLADIĞI MESAJIDIR.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU, Büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk , kadınlarımızın toplumsal ve ekonomik hayat içerisindeki gerekliliklerini görerek  pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkına sahip olmasını sağlamıştır. Kadınlarımız, 1954 yılında yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler Kadınların Siyasi Hakları Sözleşmesi’nden yıllar önce, belediye seçimlerinde oy verme hakkını; 5 Aralık  1934 tarihinde de milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir.

Kadına karşı uygulanan  her türlü şiddet ve ayrımcılığın  önüne geçilebilmesi için sadece yasaların caydırıcılığına sığınmak yeterli değildir.Toplum olarak ortak tepki koyabilme kararlılığımızı harekete geçirmeliyiz. Unutulmamalı ki, kadının yok sayıldığı toplumlarda ne toplumsal barış, ne ekonomik ve kültürel gelişme nede modernleşme sağlanamaz.

Bu duygu ve düşüncelerle  kadınlarımızın siyasal yaşama katılmalarının temel kaynağını oluşturan Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 82. yıldönümünü kutluyor, bu hakları kadınlarımıza armağan eden Ulu Önderimizi saygı ve minnetle anıyorum dedi.

AydınÖzel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1103 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim