• Aydın41 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHERKASY VE PRİZREN’DEN GELEN HEYET CUMHURİYET COŞKUSUNA ORTAK OLDU
31 Ekim 2018 Çarşamba 14:56

CHERKASY VE PRİZREN’DEN GELEN HEYET CUMHURİYET COŞKUSUNA ORTAK OLDU

Ukrayna’nın Cherkasy kenti ve Kuşadası’nın Kosova’daki kardeş şehri Prizren’den bir heyet, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Kuşadası’na geldi. Konuklar Kuşadası’nda gördükleri misafirperverlikten dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirterek Kuşadas

Ukrayna’nın Cherkasy kenti ve Kuşadası’nın Kosova’daki kardeş şehri Prizren’den bir heyet, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Kuşadası’na geldi. Konuklar Kuşadası’nda gördükleri misafirperverlikten dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirterek Kuşadası Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

Ukrayna Cherkasy Belediyesi Başkan Yardımcısı Voloshyn Igor, Ekonomi ve Kalkınma Bölümü Müdürü Udod Iryna, Cherkasy Özel Lise Müdürü Topchii Iryna, Union Open World Derneği Başkanı Olena Kovalenko, Ukrayna Türkiye Büyükelçiliği Başkatibi Oresta Starak ve Büyükelçilik Ateşesi Anna Şmyk ile Kuşadası’nın Kosova’daki kardeş şehri Prizren Belediyesi Özel Kalem Müdürü Krenare Koqi, Halkla İlişkiler Müdürü Levent Kasemi, Jeodezi ve Kadastro Müdürü Refik Shaqiri’ye ziyaretlerinde Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe Şerifoğlu, Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği Başkanı Svetlana Yıldırım ve Dernek üyesi Olena Burgaç eşlik etti. Kuşadası’nın tarihi ve kültürel merkezleriyle birlikte Kuşadası Belediyesi öncülüğünde kurulan Kuşadası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KUŞAKK) ile Özel Ü. Naci Akdoğan Okulları’nı ziyaret eden heyet, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinliklere de katıldı. Cumhuriyet Balosu, "Cumhuriyet Kupası” Yelkenli Yat Yarışları ödül töreni, Cumhuriyet Bayramı resmi töreni ve Kuşadası Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü’ne katılan heyet, Cumhuriyet Bayramı coşkusuna ortak olmaktan dolayı büyük mutluk duyduklarını ifade etti.

 

KUŞAKK KARDEŞ ŞEHİRLERE MODEL OLACAK


Kuşadası Belediyesi Çalıkuşu Evi’nde faaliyet gösteren KUŞAKK'ı ziyaret eden heyet, KUŞAKK’ın faaliyetlerini ve ürünlerini çok beğendiklerini belirterek benzer bir kooperatif çalışmasını kendi şehirlerinde de başlatmak istediklerini ifade etti. Cherkasy ve kardeş şehir Prizren’den gelen heyet yetkileri, Kuşadası Belediyesi’nin KUŞAKK projesi ile kadınların üretim ve yönetimde bulunmalarının çok iyi bir model belirttiler. Cherkasy Özel Lise Müdürü Topchii Iryna ise Özel Ü. Naci Akdoğan Okulları ile kardeş okul ilişkisi kurmak istediklerini belirtti. Iryna, her iki okulun öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla ortaklaşa yürütülecek projelerin Kuşadası ile Cherkasy arasındaki kardeş şehir ilişkilerini hızlandıracağını ifade etti.


KADEŞ ŞEHİR HEYETİNDEN BAŞKAN KAYALI’YA ZİYARET


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ukrayna Cherkasy ve kardeş şehir Prizren’den gelen heyet, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’yı makamında ziyaret etti. Cumhuriyet Bayramı coşkusuna ortak olmak üzere Kuşadası’na geldikleri için teşekkür eden Kayalı, Ukrayna ve Kosova halkının Türklerle yüzyıllara dayanan bir dostluk bağı olduğunu ifade etti. Cherkasy şehri ile yeni başlayan kardeş şehir ilişkilerinin uzun yıllar devam etmesini temenni eden Kayalı, Prizren ile yıllardır sürdürdükleri kardeş şehir ilişkisinden ise büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.


Cherkasy Belediyesi Başkan Yardımcısı Voloshyn Igorn Kuşadası’nda gördükleri misafirperverlikten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek tüm Türk halkının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Kuşadası ile Cherkasy arasında yeni başlayan kardeş şehir ilişkisinin geliştirilmesi ve ortak projeler için çalışacaklarını ifade eden Igorn ise iki şehir arasında ortak projelerin yürütülebileceğine dikkat çekti. Cherkasy Belediyesi Başkan Yardımcısı Voloshyn Igorn ziyaret sonunda Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’ya Cherkasy şehri arması ile tüm Türkiye halkı için belediyeleri tarafından hazırlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebrik mektubunu verdi.


Prizren Belediyesi Özel Kalem Müdürü Krenare Koqi, Türkiyelilerin Cumhuriyet Bayramı coşkusuna ortak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek Kuşadası Belediyesi’ne davetlerinden dolayı teşekkür etti. Kuşadası ile Prizren şehrinin uzun yıllardır kardeş şehir ilişkisi kurduklarını belirten Koqi, Türk ve Kosova halklarının tarihten gelen bir kardeşlik bağı olduğunu ifade etti. Ziyaret sonunda Prizren Belediyesi Kabine Başkanı Koqi Kuşadası Belediye Başkanı Kayalı’ya gümüş işlemeli bir Türk Bayrağı hediye etti.

Haber : Merve GÜLMEZ

1-(3).jpg2-(3)-001.jpg4-012.jpgimg_3455.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1001 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim