• Aydın15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EFELER BELEDİYESİ GÖZPINAR ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI
22 Ağustos 2015 Cumartesi 16:21

EFELER BELEDİYESİ GÖZPINAR ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI

Efeler Belediyesi, Gözpınar Şehitlerini Anma Töreni düzenledi. Gözpınar Mahallesi'nde düzenlenen törende konuşan Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kolay kurulmadığını hatırlatarak, son günlerde sıkça gelen şehit haberlerini

Efeler Belediyesi, Gözpınar Şehitlerini Anma Töreni düzenledi. Gözpınar Mahallesi'nde düzenlenen törende konuşan Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kolay kurulmadığını hatırlatarak, son günlerde sıkça gelen şehit haberlerinin son bulması gerektiğini belirtti.
22 Ağustos 1922’de işgalci Yunan ordusunca katledilen Gözpınarlıların anısına oluşturulan şehitlikte  Efeler Belediyesi’nce anma programı düzenlendi. Törene, T.C. Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, başkan yardımcıları, birim amirleri, daire müdürleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
Gözpınar Mahalle Camii'nde Kur'an-ı Kerim ve Mevlit okunması ile başlayan anma töreni, daha sonra şehitlikte devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından şehitlikte bulunan anıta Gözpınar Mahalle Muhtarı Ünal Günay ve Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan birer çelenk sundu. 
“HER YIL BU ACILARIN TEKRAR YAŞANMAMASI İÇİN DUA EDİYORUZ”
Törende ilk olarak konuşan Gözpınar Mahalle Muhtarı Ünal Günay, şehitliğin tarihini önemini vurguladığı konuşmasında, "İşgalci Yunan ordusu o zamanki adı Araplı Köyü olan mahallemizde halkımıza insanlık dışı işkencelerde bulunarak, birçok vatandaşımızı şehit etmişlerdir. Mahallemizin tarihine kara gün olarak geçen bu olay sonrası şehitlerimizi, her yıl anıyor, o günlerin bir daha yaşanmaması için dualar ediyoruz. Bu günlerimizi borçlu olduğumuz başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyorum" dedi.
“TÜRKİYE CUMHURİYETİ KOLAY KURULMADI”
Türkiye Cumhuriyeti’nin kolay şartlarda kurulmadığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, “Şehitliğimiz bu güne kadar bugüne kadar diğer şehitliklerimiz kadar bilinen ve yurttaşlarımız tarafından bilinen bir şehitliğimiz değildi. Aydın Türk Ocakları'nın başkanı Eyüp Doyuran beyefendinin sayesinde buradaki şehitliğimizin tespiti üzerine belediye olarak şehitlerimizin daha huzur içinde yatacağı bir ortam yarattık. Cumhuriyetimiz yanmış, yıkılmış, paylaşılmış bir imparatorluğun küllerinden, tüm dünyaya örnek olan ulusal Kurtuluş Savaşımız ile kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti yolda bulunmadı, kolay kurulmadı. Buradaki şehitlerimizin kanları ile sulanmış, bu vatan topraklarımıza ve Cumhuriyetimize sahip çıkmak hepimizin ortak sorumluluk ve görevidir. Geçmişte canımız pahasına nasıl bu ülkeyi kurmuş ve bugünlere getirmişsek bundan sonra da ulusça hiçbir ayrım gözetmeden Kürdü, Türkü, Lazı, Çerkezi gibi hiçbir etnik ve mezhepsel ayrım gözetmeden birlik ve bütünlük içerisinde savaşarak kurduysak bugünde bu vatanı korumalı ve yüceltmeliyiz” diye konuştu. 
“BİZ ÜLKEMİZİ ATALARIMIZIN MİRASI DEĞİL, EMANETİ OLARAK GÖRÜYORUZ”
Türkiye’yi atalarımızdan kalan miras değil, koruyup, yücelterek gelecek nesillere aktarılacak bir emanet olarak gördüğünü kaydeden Başkan Özakcan, “Şehitliklerimize olan ilgimiz, birlikteliklerimiz bizim düşmanlarımıza karşı kin duygularımızı, düşmanlıklarımızı yeşertmek, yüceltmek amaçlı değildir, ama bu gerçekleri de hem bizim hem de bizden sonraki gelecek nesillerin bilmesi gerekiyor. Onun içindir ki bu törenlerle geçmişteki acıları paylaşmak ve şehitlerimizi şükran ve minnetle anmak için bu programları düzenliyoruz. Biz kendimizi, ülkemizi atalarımızdan kalan bir miras olarak görmüyoruz. Biz ülkemizi, mahallemizi, köyümüzü, kentimizi gelecek nesillerin bize bir emaneti olarak görüyor ve bu emaneti daha iyilik ve güzellikle gelecek nesillere taşımak ve teslim etmek istiyoruz. Amacımız elbette çatışmak, savaşmak değildir. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin iç ve dış politikasını; "Yurtta sulh, cihanda sulh" diyerek ifade etmiştir. Biz bu anlayış ve politikamızı yaşama geçirdiğimiz ölçüde huzurlu, mutlu, barış içerisinde yaşayan ve geleceğe umutla bakan bir Türkiye yaratabiliriz” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİT HABERLERİ YÜREKLERİMİZİ YAKIYOR”

Son günlerde sıkça gelen şehit haberlerinin Türkiye’nin yüreğini yaktığını ifade eden Özakcan, “
Burada 93 yıl önce işgal kuvvetleri tarafından hunharca katledilen şehitlerimizi anıyoruz ama hepinizin bildiği gibi ülkemizin doğusunda şehit haberlerinin acısıyla ulusça yüreklerimiz yanıyor. Artık şehit haberlerinin gelmesini istemiyoruz. Ulu önderimizin bizlere emaneti olan ülkemizi çağdaş, evrensel değerleri olan demokrasimizi geliştirerek gerçekleştirebiliriz. Demokrasimizi geliştirip ve bu gelişen demokrasiyle taçlandırdığımız ölçüde ülkemizde huzuru, barışı sağlar ve şehit haberlerine engel olabiliriz”
“TÜRKİYE’NİN BARIŞA VE HUZURA İHTİYACI VAR”
Türkiye’nin barışa ve huzura ihtiyacı olduğunu söyleyen Özakcan, “Tüm siyasilere, ülkemizin geleceğini belirleyen yöneticilere seslenmek istiyorum. Türkiye'nin artık barışa, huzura, mutlu olmaya ve geleceğe umutla bakmaya ihtiyacı var. Hepsinden önemlisi bir uzlaşma kültürünün gelişmesine ihtiyacı var. Geldiğimiz noktada bakıyoruz uzlaşmaz biz anlayış içerisinde oluşan parlamento yapısı ile önümüzdeki günlerde tekrar seçimine gitme hazırlıkları yapılıyor. Oysa milli irademizin 7 Haziran'da tecelli ettiği şekilde koalisyonlarla ülkemiz bu uzlaşmanın sağlanabildiği bir yönetimle sorunlarımızı aşmakta çok büyük kolaylıklar sağlayabilirdi. Ancak gelişmelerin ben ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
"MAHALLELERİMİZİ KİTAPLARLA TANITACAĞIZ"
Konuşmasının sonunda T.C. Efeler Belediyesi olarak güzel bir işe daha imza attıklarını ifade eden Başkan Özakcan, "Gözpınar Mahallemiz için belediyemizin bir kültür yayınını sizlere sunuyoruz. Tüm mahallelerimiz için gerçekleştirdiğimiz bu projenin başlangıcı için bu anlamlı mahallemizi ve günümüzü seçtik. İçerisinde Gözpınar'ı geçmişten geleceğe anlatan her şey mevcut. Umarım halkımız tarafından bu kitabımız beğenilir" ifadelerini kullandı.
Başkan Özakcan'ın konuşmasının ardından başta Gözpınar'da şehit edilen sivil vatandaşlar olmak üzere tüm şehitlerimiz için dualar edildi. 
Anma töreni mahalle muhtarlığı önündeki yemek hayrı ile son bulurken Başkan Özakcan, Ayşe ve Sinan Akçay kardeşlerin ahşap yakma sanatı ile yaptığı Gözpınar Şehitliği'nin tablosunu satın alarak mahalleden ayrıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1376 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim