• Aydın32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EFELER BELEDİYESİ ŞÜKRÜ TÜL PARKI'NI AÇACAK
10 Eylül 2015 Perşembe 10:20

EFELER BELEDİYESİ ŞÜKRÜ TÜL PARKI'NI AÇACAK

Efeler Belediyesi, Kuyucular Mahallesi’nde Dokuz Eylül Üniversitesi Müzecilik Bölümü Öğretim Görevlisi, Aydınlı Arkeolog Şükrü Tül’ün adını verdiği parkı hizmete açıyor.

Efeler Belediyesi, Kuyucular Mahallesi’nde Dokuz Eylül Üniversitesi Müzecilik Bölümü Öğretim Görevlisi, Aydınlı Arkeolog Şükrü Tül’ün adını verdiği parkı hizmete açıyor.
Geçtiğimiz yıl hayata veda eden Dokuz Eylül Üniversitesi Müzecilik Bölümü Öğretim Görevlisi, Aydınlı Arkeolog Şükrü Tül’ün isminin verildiği park 10 Eylül Perşembe günü düzenlenecek tören ile açılacak.
Aydın-Ödemiş Karayolu üzeri, Kuyucular Mahallesinde saat 16.00’da gerçekleştirilecek etkinlikle açılacak olan park 1050 metrekare alan üzerine kuruldu. Çeşitli ağaçlandırılmalar ile yeşillendirilen parkta; çocuk oyun aletleri, spor aletleri, oturma guruplarının yanı sıra Mahalleyi simgeleyen süs kuyusu bulunmakta. 
“AYDINLI DEĞERLERİMİZİN İSİMLERİ PARKLARIMIZA VERİLECEK”
Şükrü Tül Parkı ile ilgili açıklama yapan Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan,”Erkenden aramızdan ayrılan Aydınlı Şükrü Tül, 9 Mart 2015 Pazar günü Aydın Tabip Odası ve Efeler Kent Konseyi’mizin ortaklaşa düzenlediği ’Sebah ve Joaillier Aydın’da’ isimli etkinliğe konuşmacı olarak katılmıştı.  Tül, Fransız Fotoğrafçılar Sebah ve Joaillier’in 1900’lü yılların başlarında Aydın’da çektikleri fotoğraflarla Aydın’ın tarihini anlatmıştı. Maalesef Şükrü Tül düzenlenen bu etkinlikten birkaç gün sonra aramızdan ayrıldı. Efeler Belediyeis olarak meclisimizde aldığımız karar ile kendisinin ismini Kuyucular Mahallesi’ndeki parkımıza verme kararı aldık. Sağlıklı ve mutlu toplum oluşturmanın gerekliklerinden biri de parklardır.  Aydınlı değerleri, sanatçıları, bilim insanlarını, geçmişte kentimize hizmet etmiş olanları, parklarımıza isimlerini vererek onları yaşatmak, gelecek kuşaklara öğretmek istiyoruz. Daha büyük güzelliklerle ilçemizi güzelleştirdiğimiz daha huzurlu ve mutlu ortamları oluşturduğumuz geleceğe umutla baktığımız bir Efeler ilçesi oluşturmaya devam edeceğiz. Bu parklarda Efeler ilçesindeki sakinlerimizin huzur ve mutluluk bulmasını diliyorum” diye konuştu.
ŞÜKRÜ TÜL KİMDİR?
Şükrü Tül, 24 Mayıs 1956 günü Aydın’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldu. Uluslararası kitaplarda bölümler yazdı, ulusal bilimsel toplantılarda bildiriler sundu, bu sunumlara kitaplarında da yer verdi. “Apostolos Psaltoff madalyası”, “İzmir zencilerinin üretimi cam bilezikler”, “Gilbert Epik’ten alınarak:İzmir yangını için şiir”, “16. yüzyıldan günümüze Namazgah çevresi”, “Aydın’dan erken fotoğrafik kayıtlar”, “Güzelhisar Ulucamisi”, “Mythological expression and cultural approaches under geological and geomorphological aspects” (Jeolojik ve jeomorfolojik açıdan mitolojik anlatım ve kültürel yaklaşımlar), “William Sherard’ın Botanik Bahçesi, “İzmir’in Büyükbaba Saatleri”, “İzmir Aileevleri” adlı yayınları hazırladı. “Şirince-Bir Zamanlar Çirkince”, “Türkiye’nin Antik Kentleri”, “Aigai-Aiolis’te Bir Dağ Kent” adlı kitapları yayımlandı. Pek çok özel dergi sayısını hazırladı. “Ege Gezisi”, “Gediz”, “Kuşadası”, “Yörük Ali”, “İzmir”, “Aydın” ve “9 Eylül” belgesellerine imza attı. Pek çok kurum tarafından ödüllendirildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1529 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim