• Aydın5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EFELER’DE HAVA ÖLÇÜMÜ YAPILACAK
12 Ekim 2019 Cumartesi 16:32

EFELER’DE HAVA ÖLÇÜMÜ YAPILACAK

Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, geçtiğimiz günlerde havadaki hidrojen sülfür oranının insanı öldürecek oranda yüzde10’un üzerine çıktığına inandığını belirtti.

Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, ilçedeki Jeotermal Enerji Santrallerinin gaz salınımları ile ilgili halkın büyük tedirginlik yaşadığını, geçtiğimiz günlerde havadaki hidrojen sülfür oranının insanı öldürecek oranda yüzde10’un üzerine çıktığına inandığını belirtti. Atay, devlete ait yetkili kurumların bölgede jeotermal enerji santralleriyle ilgili halka bilgi vermediğini de belirtirken, “Havadaki hidrojen sülfür oranını ölçecek bir cihazın alımını yaptık. Cihaz önümüzdeki günlerde kurulacak. Bizler her gün halka bu oranları açıklayacağız” dedi. 

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin Aydın’da düzenlediği “Büyük Menderes Ovası’nda Jeotermal Enerji Santrali Gerçeği “ konulu Çalıştay Başak Koleji Salonu’nda yapıldı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Karamaz, Büyük bölümü Aydın’da kurulu JES’lerin temiz enerji üretir olmaktan uzak olduğunu, yerleşim yerlerinde bu yatırımların kaldırılması gerektiğini söyledi. Karamaz, bu konuya ilgili yeni bir raporun önümüzdeki günlerde açıklanacağını ifade etti.

Germencik Belediye Başkanı ise Açılış oturumunda uygun yapılmayan JES’lerden devletin elektrik satın almaması gerektiğini söyledi.

AÇIKLAMALARI GEREKİR

Geçtiğimiz hafta Efeler’de büyük bir korku ve paniğe yol açan kokunun iki gün sonrasında kentin içindeki santrallerden birinden gece yarısı gaz salındığını, bunu görüntülü olarak tespit ettiklerini belirten Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, şunları söyledi:

“Geçen akşam çok ağır bir koku ile karşı karşıya kaldık. Efeler İlçesi’nde inanın hidrojen sülfür oranının ölümcül seviyede olduğunu iddia ediyorum. İddia etmeyen Valilik ve diğer arkadaşlarımız o boyutta değil diyorlarsa kanıtlasınlar. Sizleri korumak ve temiz bir çevrede yaşatmak benim sorumluluğum altında. Fakat bu jeotermaller ile ilgili tek yetkim var onlara ruhsat vermemek. Her şeyi göze alarak ruhsat vermemeye söz veriyorum.”

HERKES BİLMELİ

Başkan M. Fatih Atay,  Efeler halkının havada zehirli gaz oranını bilme hakkı olduğunu da ifade etti, Atay, “Bunun için cihaz alımı konusunda mühendis arkadaşlarımız ile görüştük, yakın zamanda vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız. Efeler ilçesindeki insanlarımız bu ölçümlerin sonuçlarını bilecek ve öğrenecek” dedi.

havaaa.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 327 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim