• Aydın27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EZİYET VE İŞKENCELERE BARO DUR DEDİ
05 Ekim 2015 Pazartesi 14:20

EZİYET VE İŞKENCELERE BARO DUR DEDİ

AYDIN FORUM A V M 'DE DÜZENLEDİĞİ "DOĞADA BULUNAN TÜM CANLILARA YAPILAN EZİYET VE İŞKENCELERİN TÜRK CEZA KANUNU KAPSAMINDA KABAHAT DEĞİL SUÇ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ"NE İLİŞKİN İMZA KAMPANYASI YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonunun yaptığı açıklamada ;

Dünya var olduğundan beri döngüsünü doğa ile iç içe devam ettirmiştir. Doğada bulunan tüm canlılar, yaşam döngüsünü sürdürebilmek için gereklidir ve bu dünya, bizler için olduğu kadar hayvanlar ve bitkiler için, kısacası doğadaki tüm canlılar için yaratılmıştır. Ancak pek çok şey gibi dünyanın da yanlızca kendisine ait olduğuna inanan insanoğlu yıllar boyunca birbirine, doğaya ve hayvanlara zarar vermiştir. Geldiğimiz gelişmişlik düzeyinde tüm canların korunması esasında temellenen bir hukuk prensibi çoğu ülkede kabul görmüş ve artık insanların olduğu gibi hayvanların da layığınca yaşama hakkı olduğu kabul edilmiştir.

                Son yıllarda, ülkemizde de hayvanlara karşı yapılan eziyetler basın sayesinde pek çoğumuzun bilgisi dahilindedir. Ve kriminolojik araştırmalar irdelendiğinde görüleceği üzere, insanlara suç işleyen kimselerin daha önceki dönemlerde hayvanlara da zarar vermiş olduğu görülmüştür. Kısacası bir hayvan incitmekle başlayan süreç, daha sonra insanlara karşı işlenen bir suçla sona ermektedir.

                Peki bu konuda ülkemizdeki yasal düzenlemeler nasıldır? Ülkemizde 24.06.2004 tarihinde kabul edilen 5199 Sayılı "Hayvanları Koruma Kanunu" bulunmaktadır. İsmindende anlaşılacağı üzere hayvanları insanlardan koruma gerekliliği kanuna yansımıştır. Ancak bu kanuna aykırı davranışların suç değilde kabahat kapsamında değerlendirilmesi, dolayısıyla verilen cezaların para cezası olarak kalması, hayvanları insan vahşetinden koruyamamaktadır. Etrafta pek çok hayvan, dünyayı sadece kendilerine ait zanneden insanlar tarafından vurularak, dövülerek, zehirlenek, tecavüz ve işkence edilerek öldürülmekte yada sakat bırakılmaktadır. Heryeri betonlaştırıp, hayvanların doğal yaşam alanlarını yok ettiğimizi hiç hesaba katmadan, bir de bizden sadece yaşamlarına saygı bekleyen hayvanları katletmekte, onlara yaşanacak alan bırakmamaktayız.

                Peki bunu önlemek için ne yapılmalıdır? Tabiki de en önemlisi eğitimdir. Çocuklarımıza küçük yaşlarda aşılanacak hayvan ve doğa sevgisi onlara her zaman vicdanlı olmayı öğretmek en lüzumlu meseledir. Bu nedenle okullarda hayvan ve doğa sevgisinin müfredata alınarak çocuklara aşılanması, gelecek nesillerin dünyayı daha yaşanılabilir kılması için çok önemlidir. İkinci önemli husus hukuk düzenimiz açısından hala "eşya" olarak kabul edilen ve bu bakış açısıyla korunması gerekliliği hissedilen hayvanların da bir "can" taşıdığı kabul edilmelidir. Bu kabulün ardından her can gibi hayvanlarıda hakları olduğu düşüncesi ile 5199 Sayılı "Hayvanları Koruma Kanunu" yerine" Hayvan Hakları Kanunu" çıkarılmalıdır. Ayrıca hayvanlara karşı yapılan fiillerin de, tıpkı insanlara yapılan fiiller gibi suç olarak tanımlanıp, ceza kanunu kapsamına alınması acil bir gerekliliktir. Bu nedenle, bu konu ile ilgili Baroların Hayvan Hakları Komisyonlarının ve hayvan hakları konusunda çalışan Sivil Toplum Kuruluşlarının da görüş ve değerlendirmeleri alınarak, ortak bir çalışma ile TBMM Çevre Komisyonu tarafından ülkemize daha yaraşır bir "Hayvan Hakları Kanunu"nun acilen hazırlanarak kabul edilmesini  talep etmekteyiz.

                Her türlü imkana sahip mükemmel yaratıklar olarak, derdini anlatamayan, konuşamayan ve bu dünyada en az bizler kadar yaşama hakkına sahip olan hayvanlara en iyi yaşam koşullarını vererek, bunu hukuk düzeninede yerleştirmek boynumuzun borcudur. Unutmayın; Vicdanın yarısı merhametse öbür yarısı da adalettir denildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1248 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim