• Aydın41 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gökhan BOZKURT : AT İZİNİ İT İZİNDEN AYIRMAK YARGININ GÖREVİ
22 Ekim 2016 Cumartesi 13:15

Gökhan BOZKURT : AT İZİNİ İT İZİNDEN AYIRMAK YARGININ GÖREVİ

Aydın Baro Başkanı Gökhan BOZKURT; bir açıklama yayınlayarak Hukuk Devletinde Kuru ile Yaş yanmaz dedi.

Aydın Baro Başkanı Gökhan BOZKURT; bir açıklama yayınlayarak Hukuk Devletinde Kuru ile Yaş yanmaz dedi.

Aydın Baro Başkanı Gökhan BOZKURT ;

HUKUK DEVLETİNDE KURUNUN YANINDA YAŞ YANMAZ. AT İZİNİ İT İZİNDEN AYIRMAK YARGININ GÖREVİ OLDUĞU KADAR, BU KONUDA HIZLI DAVRANMAK DA YARGININ GÖREVİDİR

Devletimizin içine, hiçbir kurumuna asla sızdırılmaması gereken Fetö/PDY terör örgütü, bazılarının anlayamadığı / anlamak istemediği yüzünü, 15 Temmuz akşamı kanla herkesin gözünün içine sokarak göstermiştir.

Terörle mücadele kapsamında, farklı kurumlara mensup bir çok kişi gözaltına alınmış, tutuklanmış, açığa alınmış ya da görevlerinden ihraç edilmiştir. Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından da defalarca ifade edildiği üzere "at izi it izine karışmaya başladı" endişesi toplumu da sarmış olup, bu durum, devam eden süreç konusunda, hukuk devleti ve insan hakları adına biz hukukçuları da ciddi bir biçimde endişelendirmektedir.

FETÖ/PDY ya da diğer tüm terör örgütleri ile mücadelede, siyasi irade tarafından tavizsiz bir kararlılık gösterilmeli, devletimiz bütün kurumları ile bu örgütten arındırılırken, yerine başka bir tek cemaat, tarikat, dini ya da dindışı herhangi bir oluşum sızdırılmamalı, buna asla izin verilmemelidir. Tarihin bir kez daha bu şekilde tekerrür etmesine ülkemizin ve milletimizin tahammülü yoktur.

Yine, bu mücadelede tavizsiz olunması adına; hukuk devletinden, masumiyet karinesinden, savunma ve adil yargılanma hakkından tavizler istenilmemeli, bu haklara en küçük bir zarar gelmemelidir. Mücadelenin meşruiyeti buna bağlı olduğu gibi, Anayasa'da ifadesini bulan "insan haklarına saygılı devlet"in yapması gereken de budur.

Dini bir cemaat görüntüsü altında, esasen bir terör örgütü olduğunu yıllardır ifade ettiğimiz yapının sızmadığı devlet kurumu neredeyse kalmamıştır. Ne bir bakanlık ne de bağlı hiçbir kurum kapatılmazken, hukuk devletini, hukukun üstünlüğünü, bağımsız ve tarafsız bir yargıyı savunagelen Yarsav'ın alelacele kapatılması ve ardından başkanı Murat Arslan'ın herhangi bir disiplin soruşturması olmaksızın ihraç edilmesi tartışılırken, şimdi de gözaltına alınması ile gözaltı sürecinde bugüne kadar yaşananlar hukuk adına endişe yaratmıştır.

Avukatları ile görüştürülmemesi, avukatlarına suçlama ile ilgili olarak hala hiçbir bilginin verilmemesi ve aradan geçen günlere rağmen halen ifadesinin alınmamış olması adil yargılanma hakkı adına kaygı uyandırmıştır. Kamuoyu tarafından, mücadele konusu örgütle arasında bağ kurulması zor görülen, hukuksuzluklara karşı mücadele eden bir kişi olarak bilinen Murat Arslan'ın derhal ifadesinin alınması, eğer gerekli bulunuyorsa bir an evvel hakim karşısına çıkarılması ve hemen avukatları ile görüşmesinin sağlanması, savunma hakkının daha fazla kısıtlanmaması gerekmektedir.

Suçlu ile suçsuzu ayıracak olan yargıdır. Kurunun yanında yaş, hukuk devletlerinde yanmaz. At izini it izinden ayırmak yargının görevi olduğu kadar, bu konuda hızlı davranmak da yargının görevidir.

Adil yargılanma hakkının herkes için bir an evvel sağlanmasını ve sürecin bir cadı avı görüntüsünden kurtarılması için dikkatli davranılmasını bekliyoruz. Bilinmeli ve artık anlaşılmalıdır ki, bu örgütten de, bütün illegal yapılardan da kurtulmanın tek yolu hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve bunların gereğinin yapılmasıdır. Terörle ve özellikle devletin içine sızan yapıyla mücadeleye sonuna kadar destek olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak, herkesi hukuk içerisinde kalmaya ve adil yargılanma hakkına saygıya davet ediyoruz dedi.

AydınÖzel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1176 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim