• Aydın25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Günver GÜNEŞ : Büyük Şanlı Zaferdir
30 Ağustos 2015 Pazar 13:17

Günver GÜNEŞ : Büyük Şanlı Zaferdir

Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şube Başkanı Günver GÜNEŞ 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir açıklama yayımladı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şube Başkanı Günver GÜNEŞ 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir açıklama yayımladı.

İşte o açıklama;

30 Ağustos zaferi, varlığına kastedilen büyük Türk milletinin yeniden hayata dönüşünü sağlayan bir zafer olup yeni Türkiye Cumhuriyetinin temellerini oluşturmuştur. Başka bir ifadeyle Türk milletini sömürge durumuna düşürmekten kurtaran ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını sağlayan bir büyük zaferdir. 30 Ağustos zaferi, Balkan Savaşının hemen ardından gelen Birinci Dünya Savaşında 4 yıl gibi uzun bir sürede Dünya’nın büyük devletleriyle savaşarak bitkin düşen milletin 3 yıl 3 ay 11 gün daha katlandığı sıkıntıların ve döktüğü kanın bedelidir. 
30 Ağustos, tutsak yaşamak istemeyen bir milletin yeniden doğuşunun “ya istiklal ya ölüm” parolasıyla özetlediği onurlu mücadelesinin adı ve büyük şanlı zaferidir. 
Bağımsızlık uğraşının savaş alanındaki kazanımlarıyla yeni devletin gerçekleşme sürecinde yabancı güçler yenilgiye uğratılmıştır. Mustafa Kemal’in başkomutan olarak öngörüp yönetmesi nedeniyle ona saygı, bağlılık ve güvenin anlamlı ve değerli bir belirtisi olarak “Başkomutan Meydan Savaşı” adı verilen ve sahibinin askerlikteki erişilmezliğini bir kez daha kanıtlayıp vurgulayan destandır 30 Ağustos. Erinden, komutanlarına Türk askerinin vatanseverliği ve kahramanlığı ile yaratıldığından 30 Ağustos günü, Atatürk tarafından coşkuyla ve kıvançla kutlanan “Zafer Bayramı” adıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine armağan edilmiştir. Cumhuriyeti doğuran bu savaş, bugünkü varlığımızın da güçlü dayanağıdır. 
Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi, Misak-ı Milli, TBMM’nin açılışı, I. İnönü, II. İnönü, Sakarya Savaşlarıyla yükselen ölüm kalım mücadelesinin tarihsel yaşamımızda bir dönüm noktası olan 30 Ağustos zaferiyle sonuçlanmıştır. 30 Ağustos emperyalizme direnen çılgın Türklerin başarısıdır. Boyunduruk altındaki toplumlara örnek olacak biçimde varlığımızı korumanın, bağımsızlığımızı kazanmanın tarihteki güçlü damgası olan 30 Ağustos sömürgeci, ümmetçi, ayrılıkçı, çıkarcı anlayışların Türk milletinden çok büyük darbe aldığı bir dönüm noktasıdır. 30 Ağustos laik, demokratik, çağdaş akla ve bilime dayalı özgürlükçü uygar anlayışın meşalesinin Anadolu’da yakıldığı gündür. O ışık sömürgeciliğe direnişin aydınlık yol göstericisi olmuş, dünya barışının da zeminini hazırlamıştır. 
30 Ağustos bir askeri zaferin ötesinde yurt sınırlarını aşıp mazlum milletlerin yolunu aydınlatan ışık oldu. Son yıllarda belirli kesimlerin “darbeci-militarist çağrışımlar yaptığı iddiaları ve siyasi iktidarın uygulamaları, tüm milli bayramlarımızda olduğu gibi 30 Ağustos Zafer Bayramımızın da aslına uygun biçimde kutlanmasını engellemektedir. Oysa dünya da hangi ordu vardır ki, emperyalizme karşı kazandığı savaşı milletiyle birlikte gururla kutlamasın? 
Ülkemizin bağımsızlığındaki, cumhuriyetimizin kurulmasındaki, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşılmasındaki büyük katkıları tartışılamayacak olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, içten ve dıştan gelen insafsız saldırılarla ve ihanetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Atatürk ilke ve devrimlerinden intikam almak için yıllardır öfke içinde bulunanların hedefinde Türk Silahlı Kuvvetleri vardır. Ordumuzu itibarsızlaştırmak ve güvenirliliğini yitirmek için büyük tuzaklar kurulmuş, kurulmaktadır. 
Bugün Ülkemizde rejim değişikliği yapmak isteyen siyasi iktidar, en büyük engel olarak gördüğü Türk ordusuna karşı her türlü yaptırımı uygulamaktan kaçınmamaktadır. Ordu Milletin ordusudur. Ve bütün vatanseverler milli orduya sonuna kadar sahip çıkacaklardır.  Bazılarının kutlamaktan kaçındığı 30 Ağustos, öyle büyük bir zaferdir ki, Türkiye Cumhuriyeti varlığını bu zafere borçludur. Bu zafer ile kurtuluş süreci tamamlanmış ve kuruluş süreci başlamıştır. 30 Ağustos, emperyalizmin yenilmezliği efsanesine son vererek, dört tarafı işgal altındaki bir ülkenin yeniden doğuşudur. 30 Ağustos, Türk ulusunun tarihten silinmesini engelleyen, Türkiye Cumhuriyeti’ni dünyaya kabul ettiren bir zaferin bayramıdır. 
30 Ağustos zaferinin 93. yıldönümünde bütün yokluk ve yoksulluğa rağmen emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı başarı kazanmış, mazlum milletlere yol göstermiş bir milletin temsilcileri olarak bizler Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şubesi Yönetim Kurulu olarak tam bağımsızlığa dayalı onurlu duruşumuzla Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedeflere ulaşma azmi ve kararlılığını bir kez daha ifade etmenin gururunu taşıyoruz. Kuva-yı Milliye Şehitlerine ve Atatürk’e layık olabilmek için her gün daha büyük bir azimle mücadelemize devam edeceğiz.  Hedefimiz güçlü ve bağımsız bir Türkiye hedefidir. Güçlü Türkiye bağımsız Türkiye'dir. Güçlü Türkiye egemen Türkiye'dir.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1672 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim