• Aydın8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İTALYA İZMİR KONSOLOSU AYSO ZİYARETİ
27 Temmuz 2019 Cumartesi 14:11

İTALYA İZMİR KONSOLOSU AYSO ZİYARETİ

Aydın’a gelen İtalya İzmir Konsolosu Valeria Giorgio Aydın Sanayi Odasını ziyaret etti.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için Aydın’a gelen İtalya İzmir Konsolosu Valeria Giorgio Aydın Sanayi Odasını ziyaret etti. İtalya İzmir Konsolosu Giorgio’yu,  AYSO Meclis Başkanı Gökhan Maraş, AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, AYSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Yılmaz, AYSO Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Aksüt, Ufuk Dursun, Hakkı Gözlüklü ve AYSO Meclis Üyesi Ercan Çerçioğlu karşıladı.


Aydın Sanayi Odası ve Aydın ili hakkında bilgiler veren AYSO Başkanı Şahin; ‘’1954 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odasının bir şubesi olarak kurulan odamız 2008’den bu yana Türkiye’nin 12. Sanayi Odası olarak hizmet vermektedir. 2008’den bu yana AYSO olarak çalışmalarımızı; Yatırım, AR-GE, Üretim, İhracat, İstihdam ve Nitelikli Eğitim olarak yürütmekteyiz. Aydın’da 7 organize sanayi bölgemiz vardır.

Aydın tarıma dayalı sanayi, madencilik, otomotiv yan sanayi sektörü ve kuru meyve tesislerimiz ile ön plana çıkmaktadır’’ diyerek odanın projelerine değindi. Şahin, ‘’2 yıldır devam eden Aydın Serbest Bölge(AYSER) projemiz var. Yakın zamanda projemizin fizibilitesi hazır olacaktır. Aydın ilinin sanayi yatırımlarını bu projemizle arttırmayı hedefliyoruz. Özellikle Hollanda, Macaristan, Çin, Hindistan gibi ülkeler projemize yoğun ilgi gösteriyorlar. İtalya’yı da bu ülkeler arasında görmek isteriz.

Fizibilite çalışmamızı ayrıca tarafınıza da ileteceğiz. Diğer yatırım projemiz ise, sanayicimizin istediği iş kollarında eleman yetiştirmek amaçlı kolej kurmaktır. Astim Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alacak olan kolejin binası yapıldı. Çalışmalarımız devam ediyor’’ dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren AYSO Başkanı Şahin İtalya ile ilgili ilişkilere değindi. Şahin, ‘’Aydın ve İtalya arasında sanayi ve ticaret açısından geleneksel bir iş birliği var. Türkiye’nin İtalya’ya olan ihracatının yanında Aydın ihracatı da önemli bir yere sahip. Avrupa’ya yapılan maden ihracatının %60’ı İtalya’ya yapılıyor. İtalya ile olan işbirliğimizin daha da ilerlemesini diliyoruz. Amacımız her zaman olumlu şekilde İtalya-Aydın arasındaki pozitif ilişkileri güçlendirmek olacaktır’’ dedi.
İtalya İzmir Konsolosu Valeria Giorgio ise, ‘’Öncelikle misafirperverliğiniz ve aktardığınız önemli bilgiler için teşekkür ederim. Aydın, tarım ve sanayi açısından önemli bir ilimiz.Serbest Bölge ve Kolej kurma yatırımlarınız büyüme isteğinizin bir göstergesidir.

2018 yılında İtalya’nın yatırım yaptığı ülkeler arasında Türkiye 2. Ülke oldu. İstatistiklere bakacak olursak Türkiye İtalya’nın 4.ticari partneridir. Bu partnerlikten yola çıkarak ortak projeler geliştirebilir, firmalarımızı teşvik edebiliriz. Sürekli iletişim içinde kalmak faydalı olacaktır. İtalya ile Aydın arasındaki güçlü ticaret ve yatırım bağının artarak devam etmesini isteriz’’ dedi.

unnamed-(1)-043.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 428 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim