• Aydın32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet ERDEM'den Menderes Nehri Açıklaması
20 Ekim 2015 Salı 20:07

Mehmet ERDEM'den Menderes Nehri Açıklaması

Ak Parti 23. ve 24. dönem Aydın Milletvekili 26. dönem Aydın Milletvekili Adayı ve Ak Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet ERDEM Menderes Nehri ile ilgili açıklama yayımladı.
Ak Parti 23. ve 24. dönem Aydın Milletvekili 26. dönem Aydın Milletvekili Adayı ve Ak Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet ERDEM Menderes Nehri ile ilgili açıklama yayımladı.
 
Mehmet Erdem; Aydın'ın 21.yüzyıl projesi olan "Menderes Nehri'nin Büyük Islah Projesi" Ak Parti'nin yeni döneminde başlayacak.Bu proje maliyeti açısından 2-3 adet Çine Adnan Menderes Barajı büyüklüğünde bir proje olacak.Yüzyıllardır Menderes Ovası'nda taşkınlara sebep olan Büyük Menderes Nehri artık dizginlenecek.
 
DSİ tarafından B.Menderes Nehri'nin  100 yıllık zaman dilimi içerisindeki debi istatistikleri ölçüldü. En fazla debi miktarları tespit edildi.Bu debi miktarları dikkate alınarak B.Menderes Nehri'nin yatak kesiti bir miktar büyütülecek.Menderes Nehri bu tespit edilen yeni kesite göre,kendi yatağında  taş tahkimatı yapılarak 'Büyük Islah Projesi' gerçekleşecek. 
 
Burada önemli bir iki noktaya temas edelim.Birinci husus Menderes kendi yatağında ıslah edilecek. Yani yeni bir kanal açılmayacak. Kesiti bir miktar genişleyecek.Proje mansıptan yani Söke Bölgesi'nden başlayacak ve menbaya yani Denizli'ye doğru devam edecek.

Proje uygulamasında milyonlarca metreküp taş kullanılacak.Proje tamamlandığında Ege Denizi'nden yani Kuşadası veya Didim'den küçük çaplı turistik teknelerin B.Menderes'e girmeleri de sağlanmış olacak. Aydın'ın iç kısımları da turizm potansiyelinden istifade edecekler.

Bu proje bitirildiğinde artık B.Menderes Nehri aşırı yağışlar olsa da veya barajların kapakları açılsa da taşmayacak. Çiftçilerimiz taşkınlardan artık zarar görmeyecek.Çiftçilerimiz tarlalarından bir yılda 2-3 ürün alma imkanına kavuşacaklar.
Bunun çiftçimize ekonomik katkısı çok büyük olacak.
 
Aydın için 21.yüzyılın projesi olan "Menderes Nehri'nin Büyük Islah Projesi" hayırlı olsun. Bu proje elbette elbette siyasi istikrarın ve ekonomik istikrarın olduğu bir dönemde daha kolay gerçekleşir. Ak Parti tek başına iktidara geldiğinde bu projeyi gerçekleştirecek."Tek Başına İş Başına"  sloganı ile Ak Parti yeni dönemde tek başına iktidara gelecektir.
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1264 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim