• Aydın26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nazilli’de Cumhuriyet Bayramı Coşku ile Kutlandı
30 Ekim 2016 Pazar 17:03

Nazilli’de Cumhuriyet Bayramı Coşku ile Kutlandı

Nazilli’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93’inci yıl dönümü düzenlenen törenlerle coşku ile kutlandı.

Nazilli’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93’inci yıl dönümü düzenlenen törenlerle coşku ile kutlandı.

Nazilli’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 93’üncü yılı kutlamalarına 28 Ekim Cuma günü İstasyon Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı. Törene; Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akkaya, MHP Nazilli İlçe Başkanı Adnan Dönmez, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşin Hittet, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda öğrenci ile vatandaşlar katıldı. Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıl kutlamaları çerçevesinde Atatürk Anıtına protokol sırasına göre çelenkler sunuldu. Daha sonra saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Cumhuriyetin kuruluşunun 93’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde 29 Ekim Cumartesi günü Şehir Stadındaki programlar öncesi Kaymakamlık Makamında tebrikat töreni yapıldı. Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur’un kaymakamlık makamında tebrikatları kabul etmesinin ardından tüm protokol üyeleri kutlama ve törenlerin yapılacağı şehir stadına geçti. Şehir stadyumundaki Törene, Nazilli İlçe Kaymakamı Mehmet Okur, Cumhuriyet Başsavcısı M. Akif Dönertaş, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Cankuş, adli ve idari yöneticiler ile vatandaş, öğrenci ve öğretmenler katıldı. İlçe Kaymakamı Mehmet Okur ve Belediye Başkanı Haluk Alcık, vatandaşları ve öğrencileri selamlayarak bayramlarını kutlamalarının ardından Nazilli Menderes Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde düzenlenen kutlama programına saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunması ile başlandı. Kutlama töreninde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Nazilli İlçe Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli halkına ve öğrencilere seslendi. Biz bu günlere dikensiz gül bahçelerinden geçerek gelmedik diyen Okur, ‘’Biz bu günlere uzun ve çetin yolları aşarak geldik. Feleğin bizlere bu imiş kasdı diyerek bize biçilen kefenleri yırtarak geldik. Yolsuz, okulsuz, ilaçsız, ışıksız günlerden geldik. Bizler daha müreffeh yaşayalım diye nefislerine kelepçe vuran, yemeyen, içmeyen babalarımızı annelerimizi, ninelerimizi arkamızda bırakarak geldik. Anaların babaların ümidi kestiği Çanakkale’den ve Çırpınan Karadeniz’den ve yaşamadan koparıldığımız güzel Kırımdan ve Kazan’dan ve Kerkük’ten ve Kıbrıs’tan yüz binleri feda ederek geldik. Tarihte olduğu gibi bu gün de Türk Milletinin söz konusu vatan olduğunda gözünü kırpmadan canını seve seve feda edeceği ve Türk Milleti ile oyun oynanmayacağını 246 şehit vererek tüm düşmanlarımıza ve dünyaya bir kez daha göstererek geldik. Velhasılı bu vatan kimin sorusuna en güzel cevabı vererek geldik. Bu büyük gün hepimize kutlu olsu. Türk Milleti, tarih boyunca hürriyetine düşkün olarak yaşamış ve Kurtuluş Savaşını da bu azimle kazanmış bir millettir. Kurtuluş savaşı milletimizin var olma mücadelesi, Cumhuriyet ise yeniden dirilişin sembolüdür. 93. Yılını kutladığımız Cumhuriyet azizi Türk Milletinin her türlü imkânsızlığa rağmen örnek vatan sevgisi, hürriyet ve İstiklal aşkıyla gösterdiği kahramanlığın eseridir. Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan ve sınırları şehitlerimizin kanları ile çizilen bu topraklar ve üzerinde kurulu Türkiye Cumhuriyeti hepimizin çabası ve inancı ile sonsuza kadar yaşayacaktır’’ ifadelerini kullandı.

‘’Ey Yükselen yeni nesil Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz” diyen Atamızın ilkelerinden hareket ederek Türkiye Cumhuriyetini Çağdaş ülkeler seviyesine çıkarmak vatan ve milletin bölünmezliğini sonsuza dek savunmak temel amacınız olmalıdır diyerek konuşmasına devan eden Kaymakam Mehmet Okur;  öğrencilerden Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni çok iyi öğrenmelerini ve anlamalarını isteyerek, ‘’Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. Bu en değerli hazineyi korumak için ne gerekiyorsa yapacaksınız. Büyük Önder Atatürk’ün Cumhuriyet ile yaktığı aydınlanma meşalesini söndürmeden taşıyacak ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacaksınız’’ dedi.

Kaymakam Okur’un konuşmasının ardından Kore Gazisi Mustafa Özbayram “Şehitoğlu Şehit”, Nazilli Halkından Bülent Burmaoğlu “Umudun Doğuşu”, Cumhuriyet konulu şiir yarışmasında birinci olan Turan Ortaokulu öğrencisi Nazmiye Çakmak “Cumhuriyet” Şiir okuma dalında ilçe birincisi, il ikincisi  olan Menderes Anadolu Lisesi Öğrencisi Burak Esenlik “On beş yılı karşılarken” adlı şiirlerini okudular. Nazilli Halk Eğitim Müdürlüğü Karma halk oyunları gösterilerinin ardından Liseler arası düzenlenen komposizyon yarışmasında birinci olan Nazilli Fen Lisesi öğrencisi Sena Çakıroğlu komposizyonu okurken, Nazilli Halkından Tülay Akoğuz “Benim Adım Cumhuriyet” adlı şiiri okudu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen resim, şiir ve komposizyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Mehmet Okur, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Cumhuriyet Başsavcısı Akif Dönertaş ve Milli Eğitim Müdürü Şakir Cankuş tarafından verildi. Törenlere Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan karate ve tekvando gösterileri ve Nazilli Belediyesi Mehter Takımının gösterileri ile devam edildi.  Gösterilerin sonunda beden eğitimi öğretmenleri Türkay Koşar, Banu Koşar, Cemile Şen Pektaş ve Murat Sucu ile Müzik öğretmeni Metin Çelikel tarafından hazırlanan karma bando gösterilerini sundu. Öğrenciler ve halkın da katılımıyla coşku ile kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93’üncü yıl dönümü kutlamaları karma bando eşliğinde yapılan geçit töreni ile sona erdi.  

AydınÖzel

dsc_2134.jpgdsc_5785.jpgdsc_6309.jpgdsc_6349.jpgdsc_6609.jpgdsc_6702.jpgdsc_7124.jpgdsc_7250.jpgdsc_7453.jpgdsc_7641.jpgdsc_7840.jpgdsc_7885.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1502 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim