• Aydın18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oryantasyon Günü
06 Ekim 2015 Salı 15:53

Oryantasyon Günü

Uluslararası Öğrencilerimiz Oryantasyon Programında Bir Araya Geldi

ADÜ Uluslararası Öğrenci Ofisi’nin düzenlediği Uluslararası Öğrenci Oryantasyon Günü 5 Ekim 2015 tarihinde ADÜ Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşti.Samimi bir ortamda gerçekleşen uluslararası öğrenci buluşmasına, Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recai Tunca, Prof. Dr. Törün Özer ve Prof. Dr. Mustafa Ali Sarılı, ADÜ Genel Sekreter V. Uzman Mustafa Aslan , Aydın İl Göç İdaresi Müdür V. Necati Doru, ADÜ Uluslararası Öğrenci Toplulukları Başkanı Doç. Dr. Mesut Kırmacı, akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Hepiniz Üniversitemizin birer evladısınız

Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan konuşmasında, yabancı bir ülkede okumanın zorluklarını öğrencilik yıllarından iyi bildiğini ifade ederken, uluslararası öğrencilere gereken desteği vereceklerini söyledi. Prof. Dr. Bircan, “Bir Rektör olmanın yanı sıra bir abi, bir kardeş olarak sizin sorunlarınızı ve sıkıntılarınızı paylaşmaya hazırız. Hepiniz Üniversitemizin birer evladısınız.” dedi.

Daha çok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmak istiyoruz

Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Recai Tunca ise Üniversitenin bugün itibariyle 40 farklı ülkeden 325 öğrenciye ev sahipliği yaptığının altını çizdiği konuşmasında Üniversitenin daha çok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmak istediğini söyledi. Prof. Dr. Tunca, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) olarak daha önceden şahsen yapılan başvuru ve sınav sürecini internet ortamına taşıyarak başvuru yapacak öğrencilerin de işini kolaylaştırdıklarını söyledi.  Konuşmaların ardından geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Adnan menderes Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğrencisi Themba Dhlamini için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Aydın İl Göç İdaresi Müdür Vekili Necati Doru da 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu  ve Göç İdaresinin İşlevleri hakkında öğrencileri bilgilendirdi.

ADÜ Uluslararası Öğrenci Toplulukları Başkanı Doç. Dr. Mesut Kırmacı ve ADÜ Gençlik Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi personeli Uzman Psikolog M. Neslihan Turgut da öğrenci toplulukları için kısa sunumlar gerçekleştirdi. 

ADÜ 335 uluslararası öğrenciye sahip

Uluslararası Öğrenci Ofisi Personeli Uzman Öncel Sencerman , uluslararası öğrenciler ve  ADÜ hakkında bilgi verdi. Sencerman, 325 lisans ve ön lisans öğrencisinin yanı sıra 10 Doktora, Yüksek Lisans ve TUS öğrencisinin de ADÜ'de eğitim öğretim hayatına devam ettiğini söyledi.

2 Dilde şiir izleyenlerden alkış aldı

ADÜ Uluslararası Öğrenciler Topluluğu Genel Sekreteri Ganalı Mohammed Nurudeem Alhassan topluluğun amacının uluslararası öğrencilerin kaynaşması, eğitim adaptasyonlarının sağlanması ve kültürler arası etkileşimde rol oynamaları açısından önemli olduğunu ifade etti. ADÜ Tıp Fakültesi Öğrencisi Francisco Jose Lopes Junior; Türkçe ve İngilizce şiir okuyarak izleyenleri etkiledi. Gerçekleşen sunumların ardından fotoğraf çekimi gerçekleşti.  Daha sonra gerçekleşen kokteylle eski uluslararası öğrenciler ile yeni öğrenciler tanıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1188 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim