• Aydın9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖZMEN'DEN ÖZCAN'A : HAKSIZ PARA ALGISI YANLIŞ
24 Ağustos 2019 Cumartesi 13:48

ÖZMEN'DEN ÖZCAN'A : HAKSIZ PARA ALGISI YANLIŞ

Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit ÖZMEN, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin ÖZCAN'a Haksız Para alındı algısı yanlış dedi.

Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit ÖZMEN, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin ÖZCAN'a Haksız Para alındı algısı yanlış dedi.

Ümit ÖZMEN'in Açıklaması..

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Nazilli’de, Nazilli Belediyesi ile bazı gazetecilerin eleştirisel ve muhalif yazıları nedeniyle, sosyal medyada bazı partililer ve trol hesaplar tarafından gündeme getirilen ‘muslukları kesildi’ söylemlerinin 22 Ağustos 2018 günü Nazilli Belediyesi’nden yapılan bir açıklama ile aynı düşüncede dile getirilmesi bizleri maalesef çok üzmüştür. Sosyal medyada sahte hesaplar ve bazı partililer tarafından basın mensuplarına karşı yürütülen algı operasyonu, dün yapılan talihsiz açıklama ile son haddine ulaşmıştır. 
Nazilli’de gazetecilik mesleğini icra eden bir meslektaşımızın sosyal medya hesabından dile getirdiği 4 soru ve 1 ithamı nedeniyle Nazilli Belediye Başkanı imzası ile yapılan açıklama ilçede mesleğini onur ve şerefi ile yapan tüm basın mensuplarını derinden üzmüştür. Nazilli Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ‘eski belediye başkanının görevde olduğu 2018 yılı içerisinde basın yayın organlarının Nazilli Belediyesi’ne kestiği toplam faturanın 1.758.157 lira, yine eski belediye başkanının görevde olduğu 2019 yılının ilk 3 ayında (Ocak-Şubat-Mart) aynı kuruluşların kestiği fatura toplamının 732.934 lira’ olduğu vurgulanmıştır. Bu açıklama sonucu Nazilli kamuoyunda gazetecilerin sanki haksız bir kazanç elde ettikleri algısı hakim olmuştur. Nazilli Belediyesi Basın-Yayın Biriminin yukarıda harcadığı açıklanan gider kalemlerinin içerisinde Nazilli’de yayın hayatını sürdüren basılı ve internet medyasının yanı sıra Aydın basını başta olmak üzere ulusal basın, radyo ve televizyonlar ile afiş, branda ve baskı giderlerinin de dahil olduğunun belirtilmesini beklerdik. 
Basın-yayın kuruluşlarının verdiği hizmet karşılığı aldığına inandığımız ve olması gerektiğini düşündüğümüz bu işlemin yasalar çerçevesinde olmayan faturaların kesildiğine inanılıyorsa da Cumhuriyet Savcılığı’na bu konuyla ilgili de suç duyurusunda bulunulmasını Nazilli’nin bir vatandaşı olarak talep ediyoruz. Nazilli Basını’nın 31 Mart seçimleri öncesindeki son 15 aylık süreçte 2,5 milyon gibi bir haksız para verildiği algısının yanlış olduğunu beyan ediyoruz.
Demokrasinin devamlılığı için, halkın haber alma ve bilgilendirilmesinin kutsallığını da göz önüne alarak Nazilli Belediyesi yönetiminin bu genelleyici ve ithamkar tavrından vazgeçmesini, kalemini silah gibi kullanarak tehdit, şantaj ve kalemşörlük diye tabir ettiğimiz sözde gazetecilerden uzak durmasını ve töhmet altında bıraktığı onuru ve şerefini satmayan gazetecilerin hakkını yememesi için düzeltme yapmasını talep ediyoruz.
Öte yandan Nazillili siyasilerin, kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütü temsilcilerinin; mesleki kurallara uymayan ve etik kuralları çiğneyen, tehdit ve şantaj ile tetikçilik yaptığına inandıkları ya da ispatladıkları gazeteciler varsa, Cumhuriyet Savcılıklarına şikayette bulunulmasını da rica ediyoruz. 

img_7935-002.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 229 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim