• Aydın26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEMA VAKFI AYDIN TEMSİLCİLERİ  ÖĞRENCİLERE SEMİNER DÜZENLEDİ
12 Şubat 2020 Çarşamba 19:45

TEMA VAKFI AYDIN TEMSİLCİLERİ ÖĞRENCİLERE SEMİNER DÜZENLEDİ

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi, Efeler İlçe Sorumlusu, Aydın İl Temsilci Yardımcısı Efeler Hacı Celal Oto Ortaokulu Öğrencilerine Sulak Alanlar Semineri verdi.

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi, Efeler İlçe Sorumlusu, Aydın İl Temsilci Yardımcısı Efeler Hacı Celal Oto  Ortaokulu Öğrencilerine Sulak Alanlar Semineri verdi. 

 

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR, Efeler İlçe Sorumlusu Ekrem ÇALIK, Temsilci Yardımcısı Ayşe PEHLİVAN davetli oldukları Efeler Hacı Celal Oto Ortaokulu’nun 150  öğrencisine “Sulak Alanlar” semineri verdiler. TEMA Vakfı’nı tanıttılar.

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR ; “ Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı gönüllüleri olarak; hayatımızı borçlu olduğumuz doğal varlıkları,  toprak, orman, temiz su ve temiz havayı, sürdürülebilir şekilde, korumak, geliştirmek, gelecek nesillere taşımak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Topraklarımızı tehdit eden, erozyon ve çölleşme tehlikesini önlemek, verimli tarım topraklarının üretimde kalmasını sağlamak için, eğimli arazileri eş yükselti eğrilerine göre teraslamak, ağaçlandırma şeritleri oluşturmak gerektiğini,  toprakların, suların, teneffüs ettiğimiz havanın kirletilmesi için bilgi paylaşımına devam ediyoruz. 

İnsan kaynaklı iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya sebep olacak, biyolojik çeşitliliği, zirai ürünlerin kalitesini, verimini etkileyecek, gıda güvenliğimizin teminatı olan ziraat alanlarının daralmasına, bütünlüğünün bozulmasına sebep olacak, torunlarımızın geleceğini, toplumun sağlığını olumsuz etkileyecek kısa vadede  çıkar amaçlı yanlışlıklardan vazgeçilmesi gerektiğini anlatıyoruz. 

Orman teşkilatımız, belediyelerimiz, Milli Eğitim teşkilatımız ve vatandaşlarımızla işbirliği halinde, doğal ormanlarımızı korumasını, seferberlik halinde ağaçlandırma çalışmaları yapılmasını, bulvar, cadde ve sokaklarımızın, mahalle yollarımızın kenarlarını, okul bahçelerimizi, mezarlıklarımızı, ağaçlandırmak, tarım alanlarını, çayır ve meraları, sulak alanları korumak, geliştirmek, amacı dışında kullanılmasını önlemek için, var gücümüzle çalışacağız. Ağaç türlerini seçerken, yerli, coğrafi şartlara uygun olan ağaç türlerinin tercih etmesini, zeytin, ıhlamur, defne, keçiboynuzu fidanlarının dikilmesini, mahalle yollarının kenarlarına kiraz, fıstık çamı, badem, ceviz  gibi ekonomik değeri yüksek yöresel bitki türlerinin tercih edilmesi için gayret göstereceğiz.

TEMA Vakfı, ülkemizin en değerli hazinelerinden birinin toprak olduğunun bilincindedir. Bu bilincin tüm yurttaşlarımız nezdinde yaygınlaştırılması, toprağın yerine konulamaz hayati öneme sahip bir değer olduğunun anlaşılması, hiçbir şey için feda edilmemesi gerektiğinin anlaşılması için sahada ‘Toprak, Yaprak Bayrak’ sevdalıları TEMA Vakfı gönüllüleri gönülden ve gönüllü olarak çalışmaktadır. TEMA Vakfı gönüllüleri; orman, çayır, mera ve tarım alanlarının, su ve bitki gen kaynaklarının, doğanın korunması ve erozyonun önlenmesi ile insan kaynaklı iklim değişikliği konularında, belli bir devlet politikasının gerekli ve zorunlu olduğuna inanmaktayız..

Topraklar, ormanlar, temiz su ve havanın, canlı hayatı için vazgeçilmez olduğunu, biliyor, ekolojik okuryazar bir toplumu oluşturmak için eğitim çalışmalarına öncelik veriyoruz. Bu amaçla davetli olduğumuz Efeler Hacı Celal Oto Ortaokulu yönetici, öğretmen ve öğrencilerimizle buluştuk. 5-B, 5-C, 5-D, 5-E, 6-D, 7-E sınıflarında okuyan 180 öğrencimizin okuduğu sınıflarında üç koldan TEMA Vakfı’nı tanıttık, “Sulak Alanlar”, ”Biyolojik Çeşitlilik” konularında seminer verdik.

Sulak Alanları kaybetmek; balığı, sazlıkları, mandacılığı, hayvancılığı, kuşların, su canlılarının üreme alanlarını, sulak alan kültürünü, suyu kaybetmek, ülkeyi adım adım çölleşmeye götürmek, toprağı kaybetmek olduğu anlattık. Öğrencilerimizin ilgisinin çok yüksek olduğunu, öğretmenlerimizin çevre konusunda öğrencilerini bilgilendirip, bilinçlendirdiğini gözlemledik.

Bizi davet edip karşılayan, yakından ilgilenen başta Efeler Hacı Celal Oto Ortaokulu Müdürü Sayın Mehmet AKAT, Türkçe Öğretmenlerimiz Sayın Tülay AYDOĞDU ve Sayın Songül OKTAYLI, Müdür Yardımcıları Sayın Yasin KÖSE ve Sayın Bayram KABAOĞLU ile  okul öğretmenlerimize ve sevgili öğrencilerimize teşekkür ederim.” Dedi.

sablon-352-313.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 306 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim