• Aydın30 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRK OCAKLARI : GÖZPINARI ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ
20 Ağustos 2015 Perşembe 23:31

TÜRK OCAKLARI : GÖZPINARI ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ

Aydın Türk Ocakları Başkanı Eyüp DOYURAN Gözpınarı Şehitlerini anıyoruz dedi.

Aydın Türk Ocakları Başkanı Eyüp DOYURAN Gözpınarı Şehitlerini anıyoruz dedi.

Türk Ocakları bu yıl Türk Milletinin hizmetinde 103.yılını tamamlamaktadır. Osmanlı Devletinin 20. yüzyılın başlarında, çözülme ve yıkılma sürecinin ağır şartları altında bunaldığı, Türk Milli varlığının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bir ortamda, milli bir ihtiyaçtan doğmuştur.
Türk Ocakları, milli varlığı tehlikede görerek Türk Milletini kurtarmak gerektiğine inanan Türk gençleri ve aydınlarının bir hayat hamlesi ile kurdukları bir ülkü merkezidir.Türk Milletinin hizmetinde yüzyılını tamamlayan Türk Ocakları,Türkiye’nin en uzun ömürlü sivil toplum kuruluşudur.
Günümüzde Türk Ocakları geçen yüzyılının başlarında olduğu gibi büyük ,milli ve tarihi görevlerle karşı karşıyadır.Milli kültürümüz,millete ait değerlerimiz küresel baskıların yanısıra ,kimliksiz aydınların saldırılarıyla yıpratılmaya ve yozlaştırılmaya çalıştırılmaktadır.1980 lerde başlayan PKK terörü ve bu teröre vücud veren kürtçü-bölücü hareket,giderek ülkemizin birlik ve bütünlüğünü tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.Türkiye’nin en büyük meselesi haline gelmiştir.Böyle bir ortamda ,Türk Ocaklılar olarak ülkemizin birliği,bütünlüğü,ilerlemesi,milli kültürümüzün geliştirilmesi,yetenekli ve milli şuur sahibi gençlerin yetiştirilmesi,bütün dünya Türklüğünün yüceltilmesi için çalışmaya devam ediyoruz.
Tarih eğitimimiz her nedense zayıftır. Bugün de, özellikle bazı çevreler, sistemli bir şekilde tarih bilincini yok etmek, buna bağlı olarak milli kimliği unutturmak ve milli şuuru bastırmak için yoğun bir çaba göstermektedirler. Tarihin bilinçli olarak algılanması, insanlara kim olduklarını, nereden geldiklerini, geçmişte müşterek şekilde hangi maceraları yaşadıklarını, hangi sevinçleri ve hüzünleri paylaştıklarını anlatır.
Tarihi bilmek, doğru anlamak ve anlamlandırmak, milli şuur sahibi her Türk aydınının en önemli özelliği olmalıdır.Milletler, haklarına ve geçmişlerine sahip oldukları ölçüde yaşama hakkına ve var olma imkanına sahip olurlar.Türkiye'de milli varlığın korunmasında sorumluluk duygusu taşıyan bütün insanlarımızın bu anlayış içerinde bulunmaları gerekmektedir.
Yunanistan dış siyasetini,Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne Türklerden toprak kazanarak büyümek üzerine kurmuştur.Yayılmacı bir siyaset izlemektedir.Yunanistan’ın yayılmacı siyasetinin temelini”Megali idea”düşüncesi oluşturur.Yunan krallığının kuruluşundan itibaren günümüze kadar bu devleti yönetenler megali idea’yı gerçekleştirmek için birbirleriyle yarışmışlardır.
Aydın 27 mayıs 1919 da yunan işgaline uğradı. Şehir iki defa yakıldı. 96.000 olan bölge nüfusundan 63.700 kişi göçetmek zorunda kalmıştır. 19.000 kişi öldürülmüş veya yaralanmıştır. İşgalci Yunan ordusu, sadece Aydın’ı işgal edip yakıp yıkmadı. Köylere de girip ,ruhlarının gereği, katliam yaptılar. Aydın çevresinde 81  Türk köyü yakılmıştır.Bölgemizde binlerce evcil hayvan telef olmuştur. O zamanki adı Araplı olan Gözpınarı Köyü de katliamdan kurtulamamıştır.
Şehitlik bizim dinimizin kutsallarındandır. Her dinin kendisine göre bir "kutsanmış ölüm" anlayışı vardır. Şehitliğin, Kuran'da açık, net ve kapsayıcı bir tarifi vardır. İnanırız ve biliriz ki, Allah yolunda ölenler, din, devlet, vatan, millet için ölenler şehittir. 22 Ağustos 1922’de Yunan işgalci ordusunca katledilen  Şehit Araplı-Gözpınarlıları rahmetle anıyoruz.
Aldanmak, affetmek, unutmak yarınlarda vatan çocuklarının hayatlarını ve geleceklerini tehlikeye sokan böylesi ihmal ve tavizlere kimsenin hakkı yoktur ve kimsenin de tahammülü yoktur. Türk Milletine karşı işlenmiş ihanetleri, saldırıları affetmeye kimsenin hakkı yoktur. Düşman asla unutmamakta, affetmemektedir.
Bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş esasları, Türk Milletinin Anadolu üzerindeki egemenliği ve hukuku tartışmaya açılmıştır. Türk Milletine kastedilmektedir. Vatandaşlar ayrıştırılmaya, daha ötesi karşı karşıya getirilmeye çalışılıyor. Kendi elimizle, kendimize düşman yeni milletler ve devletler yaratmaya çalışıyoruz.
Hiçbir taviz, azgınlaşmış şer ve ihanet cephesini tatmin etmiyor. Hainler ayrım yapmaksızın insanımızı öldürüyor. Ülkemizin belli bölgelerini bölmeyi hedeflediklerini açıkça ilan ediyorlar. Buna karşılık, bunca acıya ,böylesine alçakça tahriklere rağmen Türk Milleti ağırbaşlılığını korumaya devam etmektedir.
Çözüm terk etmemek, vazgeçmemek, sonuna kadar ,gerekiyorsa sonsuza kadar mücadeleye devam etmektir.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim