• Aydın33 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ulaştırma Bakanı Çıldır Havalimanı İçin Geldi
09 Kasım 2015 Pazartesi 09:28

Ulaştırma Bakanı Çıldır Havalimanı İçin Geldi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Aydın Ticaret Odası (AYTO) tarafından gündeme getirilen Aydın Çıldır Havaalanı’nın yolcu taşımacılığına açılması konusunda incelemelerde bulunmak için Aydın’a geldi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı  Feridun Bilgin, Aydın Ticaret Odası (AYTO) tarafından gündeme getirilen Aydın Çıldır Havaalanı’nın yolcu taşımacılığına açılması konusunda incelemelerde bulunmak için Aydın’a geldi. Aydın Çıldır Havaalanı’na iniş yapan Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin’i karşılayanlar arasında AYTO Başkanı Hakan Ülken ve Yönetim Kurulu üyeleri yer aldı. 
AYTO Bakanı 17 Eylül’de ziyaret etmişti
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Eylül-2015’de Çıldır Havaalanı’na iniş yaparak başlayan süreçte Hisarcıklıoğlu AYTO Başkanı Hakan Ülken’e  “Aydın’a havaalanı şart, 1 milyonun üzerinde büyükşehir statüsündeki Aydın’da havaalanının olmaması büyük eksiklik.” diyerek Ulaştırma Bakanına ziyarette bulunulmasını teklif etmişti. 
İlerleyen süreçte, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü ve Avrupa Havacılık Derneği Başkanı Doç. Dr. Temel Kotil ile Ankara’da görüşen AYTO Başkanı Hakan Ülken, Kotil’den Çıldır Havaalanının pist pozisyonunun uygun olduğu anda THY olarak hazır olduklarının sözünü almıştı. 
Daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın Milletvekili Abdurrahman ÖZ, Adalet ve Kalkınma Partisi Niğde Milletvekili Erdoğan ÖZEGEN, Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan ÜLKEN ve Aydın Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Coşkun CERİT, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun BİLGİN'i Çıldır Havaalanı'nın yolcu taşımacılığına açılması konusunda makamında ziyaret etmişler, Aydın Çıldır Havaalanı’nın yolcu taşımacılığına bir an önce açılması konusundaki taleplerini iletmişlerdi.
Hemen akabinde Aydın Çıldır Havaalanı’nında fizibilite çalışmaları yapmak üzere teknik heyeti görevlendiren Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin, bugün de Aydın Çıldır Havaalanı’nda incelemeler yapmak üzere özel uçakla iniş yaptı.  
Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin, Aydın’da Çıldır Havalimanı’nı kazandırmayı arzu ettiklerini ifade ederek “ Konunun teknik ve fiziki boyutları var. Maliyetler, kamulaştırma ve bölgesel bazı engeller konusunda çalışma yapılması gerekiyor. Maliyet ve fizibilite konusunda arkadaşlar süratle çalışıyor. Ümit ediyorum en kısa sürede bir sonuca bağlanacaktır. Havaalanının mevcut fiziki yapısı sivil havacılık için kullanıma müsait değil. Mevcut yapının da yenilenmesi lazım. Bu anlamda detaylı bir çalışmaya ihtiyacımız var. En kısa sürede bu çalışmaları yapıp, tekrar buraya gelerek değerlendirme yapacağız” dedi.
Ulaştırma Bakanı’nın Aydın Çıldır Havaalanı’na incelemelerde bulunmak üzere özel uçakla iniş yapmasını değerlendiren AYTO Başkanı Hakan Ülken, “Bu süreç bir maraton koşusu gibi. Aydın’ın nefesini ve enerjisini sürekli üst seviyede tutması lazım. Meselenin önemli bir kısmının kat edildiğini düşünüyorum. Ancak daha alınacak mesafe, gidilecek yol, takip edilecek talep rotası var. Aydınımız her şeyin en güzeline layık. İnşallah bu sürecin Çıldır Havaalanı’nın yolcu taşımacılığına açılmasıyla tamamlanacağına inancım yüksektir. Bu sürecin başlangıcında yanımızda olan TOBB Başkanımız Sn. Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Aydın Milletvekilimiz Abdurrahman Öz’e devamında Sn. Valimiz Erol Ayyıldız, milletvekillerimiz Sn. Mehmet Erdem ve Sn. Mustafa Savaş’a yerel basınımıza, Oda Üyelerimize ve Aydın kamuoyuna teşekkür ediyor ve desteklerini bundan sonraki süreçte devam edeceğine emin olduğumu belirtmek istiyorum. En önemlisi talebimizi ilettiğimiz günden bu yana sıcak yaklaşımları ve konuyla canı gönülden ilgilenen Sn. Bakanımız Feridun Bilgin beye teşekkür ediyorum. Bizzat Aydın’a gelerek vermiş olduğu desteklerden dolayı şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1585 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim